Tradycje żydowskie we Wrocławiu. Zaprezentują je w mykwie

Piotr Kaszuwara, na podstawie inf. prasowej | Utworzono: 2016-08-09 19:38 | Zmodyfikowano: 2016-08-09 19:38
A|A|A

Mykwa to miejsce, które od początku XX-wieku do 1968 roku (z przerwą w latach wojennych) służyło Żydom z Breslau i Wrocławia jako łaźnia rytualna. - Mykwa jest kolejnym pomieszczeniem, które po budynku synagogi i szulu (małej sali modlitewnej) chcemy odrestaurować - informują organizatorzy na swojej stronie internetowej.

Na razie jednak zapraszamy do obejrzenia pomieszczenia, które zachowało swój historyczny wygląd, i zaaranżowanej w tej przestrzeni wystawy o szkockich Żydach - czytamy.

W czwartek od godziny 17 po wrocławskiej mykwie oprowadzać będzie Danielle Chaimovitz z Gminy Żydowskiej. Zwiedzanie w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.

Od 31. lipca we wrocławskiej mykwie można oglądać także wystawę fotograficzną „Szkoccy Żydzi: tożsamość, przynależność i przyszłość”. Zdjęcia, pokazujące codzienne życie Żydów w Szkocji, wykonał Judah Passow, czterokrotny laureat World Press Photo za dokumentację konfliktu na Bliskim Wschodzie.

13 sierpnia z kolei w Synagodze pod Białym Bocianem pokaz filmu "Syn Szawła". Projekcja poprzedzi wydarzenie wieczoru, czyli koncert żydowskiego artysty Mendiego Cahana.

Po setkach lat budowania tożsamości żydowskiej, w końcu udało się nam stworzyć Ojczyznę. Uważam, że jest to nie do przyjęcia, jeśli nie znajdzie się w niej miejsce na język i kulturę jidysz - Stwierdził Mendy Cahan w roku 1980, gdy wyemigrował z Belgii do Izraela i zaskoczyło go, w jakim stopniu język jidysz jest tam marginalizowany.

Mendy CAHAN, nauczyciel i performer jidysz, wystąpi we Wrocławiu z unikatowym recitalem piosenek w tym języku. Na pianinie będzie mu akompaniował David Serebrianik.

Koncert jest zaproszeniem w świat kultury jidysz: ludowych piosenek, kołysanek, chasydzkich melodii, świeckiej poezji, robotniczych marszy i piosenek powstałych na uroczyste okazje i takich, które dają wyraz nadziei.

Mendy Cahan urodził się i wychował w Antwerpii, w środowisku mówiących w jidysz Żydów, studiował literaturę i teatr jidysz oraz filozofię w Jerozolimie. Jest aktywistą i performerem języka jidysz.Wystąpił w nagrodzonym Oscarem filmie "Syn Szawła", gdzie był również konsultantem w dziedzinie języka jidysz. Pojawia się również na deskach słynnego teatru Gesher w Tel Awiwie.

Mendy jest założycielem "Yung Yidish", centrum kulturowego i edukacyjnego języka jidysz z filiami w Tel Awiwie i Jerozolimie. W bibliotece centrum znajduje się około 50 tysięcy książek w jidysz. Jest także współzałożycielem wileńskiego Instytutu Jidysz na tamtejszym uniwersytecie oraz współpracuje z wieloma instytucjami na świecie zajmującymi się językiem jidysz.

Mendy Cahan operuje językami: jidysz, hebrajskim oraz angielskim. Uczy języka i kultury jidysz, odgrywa role w musicalach w tym języku, założył także zespół Mendy Cahan & Der Yiddish Express. Na wydanym w roku 2005 albumie "Yiddish Fever" wykonuje klasyczne utwory w języku jidysz oraz własne kompozycje. Szepcze, wzdycha, leniwie wędruje poprzez pełne emocji słowa starych pieśni w języku jidysz.

W roku 1990 zaczął zbierać książki. Początkowo jego biblioteka mieściła się w zniszczonym budynku w strefie przemysłowej Jerozolimy, następnie udało mu się stworzyć drugą bibliotekę w Tel Avivie, utworzył także organizację - "YUNG YiDiSH", uznając za jej główny cel poszerzanie dostępu do kultury jidysz. Dziś uczą języka, wystawiają w nim spektakle, drukują książki.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama