Deszcz Perseidów w Świeradowie

z materiałów prasowych | Utworzono: 2016-08-10 12:06
A|A|A

– Perseidy to ślad, jaki pozostawia za sobą lecąca kometa, która krąży dookoła Słońca po swojej orbicie. W trakcie tych okrążeń zostawia za sobą miliony cząsteczek pyłu, gruzu i lodu. W te „resztki” co roku wpada Ziemia. Wtedy właśnie możemy zobaczyć spadające gwiazdy – Perseidy – tłumaczy dr Tomasz Mrozek z Instytutu Astronomicznego UWr.

Perseidy są widoczne na ciemnym niebie dlatego, że ich cząsteczki spalają się w naszej atmosferze z ogromnymi prędkościami, a tarcie wywołane kontaktem powietrza z cząstką planetoidalną powoduje wzrost temperatury i świecenie cząstki. Im większa drobinka materiału, tym jaśniejszy meteor widzimy na niebie.

Długa ekspozycja fragmentu nieba z gwiazdozbiorem Perseusza. Obserwatorium UWr w Białkowie.

– Efekt jest podobny do jazdy samochodem w trakcie śnieżycy. Wydaje się, że wszystkie płatki śniegu lecą w kierunku jazdy. Podobnie jest w przypadku Perseidów. Ten kierunek to radiant. Jest to obszar, z którego rozbiegają się po niebie spadające gwiazdy. Radiant roju meteorów, który obserwujemy w sierpniu leży w okolicy gwiazdozbioru Perseusza, dlatego nazywamy je Perseidami – podkreśla dr Mrozek i dodaje, że Perseidy widać już od kilku dni, ale najwięcej będzie ich można zobaczyć w nocy z 11 na 12 i z 12 na 13 sierpnia.

Zazwyczaj w okresie największej aktywności Perseidów możemy zobaczyć najwyżej 100 zjawisk świetlnych na godzinę. W tym roku może być ich dużo więcej, ponieważ Ziemia weszła w sam środek chmury kosmicznych drobin. W nocy z 11 na 12 sierpnia spodziewamy się nawet do 200 meteorów na godzinę.

Perseidy trzeba obserwować w całkowitych ciemnościach. Dlatego Nadleśnictwo Świeradów, we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim i wrocławskim oddziałem Towarzystwa Miłośników Astronomii, 12 sierpnia przygotowało wyjątkową noc. – Miłośników astronomii zaprosimy na zbudowane w nadleśnictwie torfowisko, gdzie będzie można położyć się na kocach i obserwować niebo. O 22.00 o Perseidach opowie Aleksander Parkitny z PTMA. Przewodnicy nauczą rozpoznawania gwiazdozbiorów. Przez teleskop będziemy obserwować cuda Wszechświata i wspólnie policzymy spadające gwiazdy – mówi dr Sylwester Kołomański z Instytutu Astronomicznego UWr.

Dwie gromady otwarte gwiazd widoczne w gwiazdozbiorze Perseusza.

Oglądanie Perseidów odbędzie się w Nadleśnictwie Świeradów, przy ul. 11 Listopada, 59-850 Świeradów-Zdrój. Początek o godz. 22.00. Należy zabrać ze sobą koc, karimatę lub leżak i ciepłą bluzę.

Dla tych, którzy nie mogą wyjechać z Wrocławia Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Astronomii zaprasza na liczenie spadających gwiazd 13 i 20 sierpnia o godz. 22.00 na górce na Oporowie, przy ul. Grabiszyńskiej 340.

Więcej o wydarzeniu tutaj tutajtutaj

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama