Uroczysta msza święta na Śnieżce. Święto ludzi gór

Piotr Słowiński | Utworzono: 2016-08-10 13:06 | Zmodyfikowano: 2016-08-10 10:59
A|A|A

archiwum radiowroclaw.pl

W południe na Śnieżce zacznie się Msza Święta w intencji ludzi związanych z górami. Dziś bowiem świętują przewodnicy sudeccy, ratownicy górscy, pracownicy wyciągów, leśnicy pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego czy pogranicznicy, którzy swoje zawodowe życie związali z górami. Prezes karkonoskiego GOPR Mirosław Górecki mówi, że to dla wszystkich bardzo ważny dzień:

Święto na Śnieżce wymyślił w 1981 roku Jerzy Pokój, ówczesny członek Zarządu Koła Przewodników Sudeckich. Stało się to z okazji 300-lecia wybudowania kaplicy św. Wawrzyńca na najwyższej górze Sudetów. Z biegiem lat ze świętem pierwotnie samych przewodników zaczęli się utożsamiać inni ludzie pracujący w górach.

W południe na najwyższym szczycie Dolnego Śląska i Czech spotkają się pielgrzymi wędrujący do kaplicy świętego Wawrzyńca. Zacznie się tam wtedy msza celebrowana po polsku, czesku i niemiecku. To dla nas ważny dzień, mówią sportowcy, ratownicy i przewodnicy:

Na Śnieżce będzie celebrowana w trzech językach msza w ich intencji. Po niej wszyscy chętni zejdą do Kotła Łomniczki, na symboliczny cmentarz „Ofiar gór”. Msza na Śnieżce jest oczywiście otwarta dla wszystkich, którzy czują się z Karkonoszami związani.

Kaplica na Śnieżce została uroczyście otwarta 10 sierpnia 1681 roku. Spotkania na Śnieżce odbywają się od 1981 roku, kiedy Jerzy Pokój, ówczesny członek Zarządu Koła Przewodników Sudeckich zaproponował by w rocznicę otwarcia kaplicy obchodzić święto przewodników. Z biegiem lat przyłączyły się do nich inne grupy zawodowe związane z górami.

Wszystkim składamy najlepsze gorące życzenia, zwłaszcza że na Śnieżce będzie dziś ledwie kilka stopni Celsjusza.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama