Rio 2016: Nocne starty Polaków. Cieszy się jedynie Sofia Ennaoui

| Utworzono: 2016-08-15 07:17 | Zmodyfikowano: 2016-08-15 07:19

Po piorunującym finiszu Ennaoui zajęła w swojej serii 6. miejsce i znalazła się w gronie dwóch zawodniczek, które zakwalifikowały się z czasem (4:05.29). Danuta Urbanik była 10. (4:11.34), a Angelika Cichocka zajęła ostatnie, 12. miejsce (4:17.83) w swojej serii i schodziła z bieżni z grymasem bólu. Najlepszy czas półfinałów uzyskała Genzebe Dibaba z Etiopii (4:03.06). Finał biegu na 1500 m kobiet odbędzie się w nocy z wtorku na środę naszego czasu. Ostatnią Polką w olimpijskim finale teh konkurencji była Lidia Chojecka, która w Atenach 2004 zajęła 6. miejsce.

Bez Polek odbędzie się finał biegu na 400 metrów. W półfinałach odpadły wszystkie trzy reprezentantki naszego kraju. Najlepiej w tej fazie wypadła Justyna Święty, która w swojej serii była 5., a wynikiem 51.62 o 0.04 sek. poprawiła rekord życiowy. Małgorzata Hołub zajęła 7. miejsce (51.93), a Patrycja Wyciszkiewicz była ósma (52.51). Najważniejszy dla Polek będzie start w sztafecie 4x400 m. Najszybciej w półfinałach pobiegła Allyson Felix ze Stanów Zjednoczonych - 49.67. Ostatnią, a zarazem jedyną Polką, która biegła w olimpijskim finale biegu na 400 m pozostaje mistrzyni olimpijska z Montrealu 1976, Irena Szewińska, która wynikiem 49.28 ustanowiła wówczas rekord świata.

Zawiedli nasi skoczkowie wzwyż. Eliminacji nie przeszli Sylwester Bednarek i Wojciech Theiner. Minimum kwalifikacyjne wynosiło 2,31 m, ale obaj odpadli na wysokości 2,26 m. Ostatni Polak w finale olimpijskim w skoku wzwyż to Artur Partyka, który w Atlancie 1996 wywalczył srebrny medal.

Na ćwierćfinale zakończyli udział polscy badmintoniści w olimpijskim turnieju par mieszanych. Tym samym Nadia Zięba i Robert Mateusiak powtórzyli najlepsze osiągnięcia w historii polskiego badmintona na igrzyskach. W Rio de Janeiro polski mikst nie sprostał parze z Malezji Peng Soon Chan i Ying Liu Goh i przegrał 17:21, 10:21. To już trzecie z rzędu igrzyska, na których Mateusiak i Zięba (wcześniej pod panieńskim nazwiskiem Kostiuczyk) odpadli w 1/4 finału miksta. W olimpijskim ćwierćfinale Robert Mateusiak grał też w parze z Michałem Łogoszem w grze podwójnej mężczyzn podczas igrzysk w Pekinie 2008. W Brazylii polski mikst był jedyną parą spoza Azji w czołowej ósemce.

Irmina Mrózek Gliszczynska i Agnieszka Skrzypulec zajęły 19. miejsce w 7. wyścigu olimpijskiej rywalizacji w żeglarskiej klasie 470. W klasyfikacji łącznej Polki są 15. Niedzielny wyścig wygrały Hannah Mills i Saskia Clark z Wielkiej Brytanii, które prowadzą w klasyfikacji łącznej. Drugie miejsce zajmują drugie w niedzielę Amerykanki Annie Haeger i Briana Provancha; na trzeciej pozycji Lara Vadlau i Jolanta Ogar z Austrii. Wyścig numer 8 również zaplanowany na niedzielę, przełożono na dziś. Tego samego dnia mają się odbyć wyścigi dziewiąty i ostatani przed wyścigiem medalowym, wyścig nr 10.