Rio 2016: Sensacyjna Andrejczyk. Nocne występy reprezentantów

| Utworzono: 2016-08-17 06:57 | Zmodyfikowano: 2016-08-17 07:00

Andrejczyk w swoim jedynym rzucie uzyskała najlepszy w tym roku wynik na świecie - 67 metrów i 11 centymetrów. To także nowy rekord Polski.

Nasi sportowcy startujący we wtorkowych nocnych finałach wypadli nieco poniżej oczekiwań. Chrapkę na medale mięli Sofia Ennaoui i Damian Zieliński.

Ennaoui zajęła dziesiąte miejsce w finale biegu na 1500 metrów. Urodzona w Maroku zawodniczka uzyskała czas 4 minuty 14 i 72 setne sekundy. Złoty medal wywalczyła Kenijka Faith Chepngetich Kipyegon (4:08.92), srebrny Genzebe Dibaba z Etiopii (4:10.27), a brązowy Amerykanka Jennifer Simpson (4:10.53).

Damian Zieliński był szósty w finałowym wyścigu keirinu. Mistrzem olimpijskim został Brytyjczyk Jason Kenny, dla którego to już trzeci złoty medal na tegorocznych igrzyskach ( wcześniej w indywidualnym i drużynowym sprincie). Srebrny medal w keirinie zdobył Holender Matthijs Buchli, brązowy Malezyjczyk Azizulhasni Awang. Zielińskiego wyprzedzili jeszcze mistrz świata Niemiec Joachim Eilers i Kolumbijczyk Fabian Hernando Puerta Zapata.

Wrocławianka Joanna Linkiewicz i Emilia Ankiewicz nie awansowały do finału biegu na 400 metrów ppł. W swoim biegu półfinałowym Linkiewicz zajęła 3. miejsce z czasem 55.35 sek. Bezpośredni awans wywalczyły Czeszka Zuzana Hejnova (54.55) i Ristananna Tracey z Jamajki (54.80). W drugim biegu Emilia Ankiewicz zajęła dopiero siódme miejsce z wynikiem 56.99 sek. Najszybsza była Amerykanka Ashley Spencer (54.87), drugie miejsce zajęła Janieve Russell z Jamajki (54.92). Joanna Linkiewicz uzyskała 10., a Emilia Ankiewicz 23. czas półfinału.

Damian Czykier odpadł w półfinale biegu na 110 metrów przez płotki. Do decydującej rywalizacji awansowało po dwóch najlepszych zawodników w trzech półfinałowych seriach oraz dwóch z najlepszymi czasami. W swoim półfinale Czykier zajął trzecie miejsce z czasem 13.50 sek. Polaka wyprzedzili Hiszpan Orlando Ortega (13.32) i Ronnie Ash ze Stanów Zjednoczonych (13.36).