Postacie ze zdjęcia obrazującego Zbrodnię Lubińską na 20-złotówce

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2016-08-24 19:16 | Zmodyfikowano: 2016-08-24 19:26
A|A|A

Fot. UM Lubin

Prezydent Lubina od siedmiu lat zabiegał, by NBP upamiętniło zamordowanych przez zomowców uczestników pokojowej demonstracji z 31 sierpnia 1982 roku.

Dopiero po skandalu, gdy historyczne zdjęcie - bez zgody autora - wykorzystała do reklamy firma produkująca wódkę, zapadła taka decyzja o włączeniu takiej tematyki do planu emisyjnego monet okolicznościowych.

Prezydent Lubina, Robert Raczyński: - W ramach planu emisji monet okolicznościowych na rok 2017, zaplanowano emisję "35 rocznica zrywu wolnościowego w Lubinie". To będzie nominał dwudziestozłotowy, srebro o próbie 925, stempel lustrzany, nakład 20 tysięcy egzemplarzy.

Prezes NBP poprosił jednocześnie, by to mieszkańcy Lubina zadecydowali o ostatecznym wyglądzie monety. Prezydent miasta już zapowiedział, że to zadanie powierzy Krzysztofowi Raczkowiakowi, autorowi najsłynniejszego zdjęcia obrazującego dramat, jaki rozegrał się na ulicach Lubina w ostatnim dniu sierpnia 34 lata temu.

Srebrna dwudziestozłotówka ukaże się za rok - właśnie w sierpniu, czyli w 35 rocznicę tragedii. Będzie normalnym środkiem płatniczym, choć ze względu na zaledwie dwudziestotysięczny nakład zapewne wzbudzi zainteresowanie głownie kolekcjonerów.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama