Żagań i Żary powinny być przyłączone do Dolnego Śląska?

Piotr Słowiński | Utworzono: 2008-12-12 09:10 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Żagań sztucznie został przyłączony do lubuskiego i powinien wrócić do Dolnego Śląska. - Historycznie Żagań był zawsze częścią Śląska. Mit o Ziemi Lubuskiej został stworzony na potrzeby propagandowe. Takiego regionu po prostu nigdy nie było, a ostatnio słyszałem już nawet o Śląsku Lubuskim - mówi Adam Raciborski.

Za powrotem do Dolnego Śląska ma jeszcze inne argumenty. Pokazuje połączenia komunikacyjne, z których większość łączy Żagań czy Żary z Wrocławiem. A do Gorzowa, gdzie jest lubuski urząd wojewódzki, jest z Żagania tylko jeden autobus dziennie.

Burmistrz Żagania Sławomir Kowal przyznaje, że spotyka się z mieszkańcami, którzy chcą przyłączenia do Dolnego Śląska. Jednak jemu takich poglądów głosić nie wypada. - Ja działam dla dobra województwa lubuskiego - mówi.

Burmistrz Sławomir Kowal otwarcie jednak przyznaje, że Żagań więcej łączy z Wrocławiem niż Zieloną Góra czy Gorzowem Wielkopolskim. Miastami, w których są lubuskie główne urzędy – urząd wojewódzki i marszałkowski.

Znany w Żaganiu internauta, podpisujący się Croolic, twierdzi, że burmistrz nie może głosić po prostu innego stanowiska, bo zwyczajnie wiele jego zamierzeń zależy od pieniędzy z urzędu marszałkowskiego z Zielonej Góry.

W internecie co jakiś czas odżywa dyskusja na temat "tożsamości" Żagania, np. na Zagan.org.

Co jednak tak przyciąga mieszkańców Żagania do Dolnego Śląska? Widzą nasz region jako ostoję dobrobytu. - Oddałbym życie za Śląsk - mówi Adam Raciborski.

A Michał, student mieszkający w Żaganiu podkreśla, że lepiej będzie żyć na obrzeżach bogatego Dolnego Śląska, niż biednego lubuskiego. W Żaganiu powstają portale, na których trwa dyskusja o secesji z województwa lubuskiego.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~ewa
2020-11-19 10:59:50
z adresu IP: (77.254.xxx.xxx)
Ocena: 0
Żary zawsze należały do Dolnego Śląska,mój ojciec zaraz po wojnie jeździł do Wrocławia po prowiant,po inwentarz po różne potrzebne osiedleńcom artykuły,żeby mogli pozostać na tej ziemi,narażał życie jadąc autostradą,nie raz był ostrzeliwany przez "rosjan"... Żary i Żagań zawsze należeli do Dolnego Śląska i dobrze by było ,żeby to wróciło ...
~z_big
2014-03-02 18:02:08
z adresu IP: (91.192.xxx.xxx)
Ocena: 1
Sześćdziesiąt parę lat temu urodziłem się na Dolnym Śląsku, w Żurawiu (pewnie analogia do Sorau)- dzisiejszych Żarach. Może "se vrati".
~brzeg
2009-04-28 21:15:20
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Ocena: 0
A Brzeg, Namysłów i Nysa to co? To też jest Dolny Śląsk obecnie okupowany przez Opole i traktywany jako rolnicza prowincja 5- tej kategorii. (nawet według strategi rozwoju tego od 7 boleści województwa)
~Wiesiek
2009-03-01 22:05:33
z adresu IP: (79.184.xxx.xxx)
Ocena: 0
GORZÓW POWINIEN BYĆ POŁĄCZONY WOJEWÓDZTWAMI Z ZACHODNIOPOMORSKIM A BYŁE ZIELONOGÓRSKIE POWINNO NALEŻEĆ DO WROCKA TYLE ŻE W ZIELONA GÓRA POWINNA BYĆ DRUGIM MIASTEM WOJEWÓDZKIM WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO.
~Nik
2009-01-03 18:46:25
z adresu IP: (88.199.xxx.xxx)
Ocena: 0
Kostrzyn też nie chce być w województwie lubuskim. Gorzów chciał mieć dostęp do granicy i wszystko robił żeby te 20tys. miasto nawet nie zostało miastem powiatowym.
~Martinez
2008-12-20 17:24:27
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 1
Ja również jestem za przyłączeniem Żar i Żagania do Dolnego Śląska. Słyszałem nawet od pracowników PKP że gdyby nie to że Żagań i Żary nie były w lubuskim to już by od jakiegoś czasu śmigało by więcej pociągów z Wrocławia do tych dwóch miast między innymi do Berlina. Bo tak ogólnie to PKP i Urząd Marszałkowski nie chcą dotować pieniędzy na sąsiednie województwo a co za tym idzie wysyłać taboru do Lubuskiego. Olszyna powinna byc także w Dolnośląskim ponieważ z tej miejscowości biegnie autostrada do Wrocławia. A tak jadąc to zaraz przed Iłową juz sie rozpoczyna Lubuskie i zaraz przejście graniczne. Więc tak troche dziwnie, kawałek Lubuskiego i zaraz przejście graniczne. Życze dla mieszkańców południowej częsci Lubuskiego jak najszybszego podłączenia sie pod Wroclaw. Jeśli chcecie odłączenia się od Gorzowa to zorganizujcie wolne wybory , albo od razu pojedźcie do urzędu we Wrocku i Zielonej Górze pokażcie argumenty a raczej będzie ich bardzo dużo. Choc wątpie by Zielona się zgodziła na takie coś. Ale będzie musiała.
~ja
2008-12-18 11:33:56
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 0
TAK, TAK, TAK - za przyłączeniem do województwa Dolnośląskiego.
~emka
2008-12-18 11:09:38
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 0
Zdecydowanie popieram przyłączenie Żar do woj. dolnośląskiego, ponieważ ABSOLUTNIE nie czuję się związana z Gorzowem (jestem również pewna, że z wzajemnością! ) Żary i Żagań są traktowane przez mieszkańców Gorzowa (Wielkopolskiego !!) jako "dalekie południe" - na dodatek są ciągle przez w/w mieszkańców mylone (warto byłoby poduczyć się geografii województwa!). Mam nadzieję, że w dolnośląskim byłoby nam lepiej - oby ta nadzieja nie okazała się płonna!
~abulak
2008-12-18 10:30:53
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 0
jestem za przyłączeniem Żar do woj. Dolnośląskiego
~żarówka
2008-12-17 22:36:09
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 1
Apeluję do mądrych ludzi ,którzy potrafią działać . Rozpocznijcie akcję prowadzącą do referendum wśród mieszkańców Żar i Żagania . Zapewniam , że więcej niż połowa wyrazi wolę przyłączenia tych powiatów do woj. dolnośląskiego . Myślę , że żłoby nam się lepiej ..........powodzenia
~żarówka
2008-12-17 22:36:06
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 0
Apeluję do mądrych ludzi ,którzy potrafią działać . Rozpocznijcie akcję prowadzącą do referendum wśród mieszkańców Żar i Żagania . Zapewniam , że więcej niż połowa wyrazi wolę przyłączenia tych powiatów do woj. dolnośląskiego . Myślę , że żłoby nam się lepiej ..........powodzenia
~mieszkaniec
2008-12-17 22:11:40
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jedynie Polskie Radio Wrocław dobrze przedstawiło problem występujący na terenie Żagania i Żar. Lecz TVP WROCŁAW całkowicie odwróciło sytuacje. Mówiąc że woj. Lubuskie jest bogatsze od woj. Dolnoślaskiego To jakaś Bzdura. Proszę Media TVP o sprostowanie
~dolny slask gora
2008-12-17 14:50:15
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 0
jw jestem za przyłączeniem zar,zagania do wrocka mysle ze dolny slask jest woj. o wiekszych mozliwosciach.
~Jasiek
2008-12-16 21:11:35
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jak najbardziej "tak".
~B.O
2008-12-16 21:08:10
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jestem mieszkanką Żar i uważam, że to już najwyzszy czas, żeby miasto na "Gie" nie było MOJĄ stolicą wojewódzką. Z rozmów ze znajomymi wynika jednoznacznie, że duża wiekszość mieszkańców Żar nie jest wogóle związana z obecną stolicą województwa Lubuskiego tak duchowo jak i rzeczowo. Do Wrocławia jedzie się samochodem 1,10 godz. - 1,20 godz., a do Gorzowa 3 godz. lub wiecej. Jednym słowem jestem na ZA przyłączeniem miasta Żar do Dolnego Śląska. KONIECZNIE i to JAK NAJSZYBCIEJ.
~www.gminawymiarki.fora.pl
2008-12-16 12:59:14
z adresu IP: (83.23.xxx.xxx)
Ocena: 0
A gmina Wymiarki chcę do powiatu żagańskiego
~miguel
2008-12-12 23:21:14
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Ocena: 0
Rąbać tą lubuską zarazę bez opamiętania. Skończcie z cholerną stalinowską bajką o lubuszczyźnie, bo się rzygać chce na sam dźwięk tej nazwy. Miasta aż po Świebodzin mają nasze śląskie orły w herbach!
~Radykalny antylubuszanin
2008-12-12 21:21:37
z adresu IP: (85.222.xxx.xxx)
Ocena: 0
Nie mieszajmy pojęć. Żagań leży na Dolnym Śląsku. Chodzi o przyłączenie Żagania do województwa dolnośląskiego.
~tk
2008-12-12 20:54:08
z adresu IP: (91.202.xxx.xxx)
Ocena: 0
Święta prawda! W północnej częsci tworu pod nazwą lubuskie Drezdenko przeprowadza referendum: http://www.zachod.pl/articles/view/drezdenko-chce-sie-odlaczyc Pora na Żagań!
~croolick
2008-12-12 20:50:56
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 0
http://lubuskie.blogspot.com/