Kultura DAB+ Sztuka, środa 16-20, Maciek Przestalski

Maciek Przestalski | Utworzono: 2016-09-21 14:54 | Zmodyfikowano: 2016-09-21 14:54

Na dobry początek Pałac Królewski, gdzie po raz pierwszy w Polsce pokazywany jest fragment kolekcji, która dała początek jednemu z najsłynniejszych europejskich muzeów – Galerii Narodowej w Berlinie. We Wrocławiu zaprezentowanych zostanie aż 67 dzieł wybranych z całego zbioru. Dzięki tej ekspozycji polska publiczność będzie mogła zapoznać się z europejskim malarstwem XIX – wiecznym na przykładzie fragmentu kolekcji uważnej za jedną z najważniejszych na świecie dotyczącą tego okresu w sztuce. Wśród zaprezentowanych we Wrocławiu prac znajdują się malowidła autorstwa m.in.: Karla Friedricha Schinkla, Gustava Grunewalda, Petera von Corneliusa, Theodora Gudina, Domenica Quaglio, Givanniego Migliara i wielu innych. Polska publiczność będzie miała także okazję podziwiać słynny obraz „Finis Poloniae” Dietricha Montena z 1832 roku oraz prace wrocławskich artystów: Carla Fridricha Lessinga, Heinricha Mücke i Augusta Kopischa. Wrocław - miasto, które podczas II wojny światowej straciło swoje muzealne kolekcje jest gospodarzem wyjątkowej wystawy, która ma szanse stać się jednym z wiodących wydarzeń obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016. O wszystkim, chwilę po 16:00 opowie Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Po 17:15 tradycyjnie Wrocław 2016 ESK i po raz kolejny temat rezydencji artystycznych AiR Wro. Tym razem Stanisław Abramik odwiedzi nas w towarzystwie Yujiego Hamady. Pochodzący z Japonii fotograf, budzi dziś coraz większe zainteresowanie na całym świecie. Artysta, reprezentowany między innymi przez galerię PGI w Tokio, jest skupiony na medium fotografii oraz jego strukturze. Ze wszystkich mediów sztuk wizualnych wybrał fotografię, która pomaga mu w zgłębianiu tego co w rzeczywistości oznacza “widzieć” oraz czym jest “niewidzialne”. Hamada stara się też bawić kompozycją w fotografii i często pracuje nad techniczną stroną tej dziedziny sztuki. Jego ręczne wydruki kolorowe cechuje wyjątkowa tonalność – wszystko dzięki różnorodnym sztuczkom i recepturom, których używa w ciemni. Strona artysty: www.hamadayuji.com/.

Ok 18:00 Anna Mituś i Beata Bartecka opowiedzą o najnowszym, trzynastym numerze magazynu Biuro, wydawanego przez BWA Wrocław. Jak zapowiadają autorzy: "W tym roku Wrocław objął — nie bez kontrowersji — tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. To dobry moment, żeby przyjrzeć się temu, co na ogół pozostaje w kulturalnych rubrykach półtransparentne, a jednak wypływa ostatnio coraz częściej w gwałtownych sporach — polityce kulturalnej. W numerze pytamy wpływowe postacie o ich doświadczenia i wizje związane ze świadomością współtworzenia obrazu krajowej kultury, jej relacji z rynkiem, prawem autorskim, a także specyficznego etosu związanego ze sferą tego, co publiczne i tworzone w interesie społecznej wspólnoty. Spróbujemy przyjrzeć się, jaka ma być ta postulowana wartość i jaki jest obecny stan refleksji na ten temat."

Na koniec z Magdaleną Skowrońską i Pawłem Jarodzkim porozmawiamy o zbliżającym się, pierwszym Wrocławskim Kongresie Kultury, który odbędzie się 2 października, w godzinach 12:00-18:00 w Teatrze Muzycznym Capitol. Organizatorzy maja nadzieje tym wydarzeniem zainicjować stałą formułę spotkań w szerokim gronie, gdzie dyrektorzy wielkich, samorządowych instytucji, będą mogli porozmawiać o planach, kłopotach, nierzadko marzeniach z innymi, aktywnie działającymi w kulturze osobami, organizacjami, grupami. Gdzie urzędnicy będą mogli wypić wspólnie kawę z aktywistami miejskimi i porozmawiać o sprawach najprostszych.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.