Wrocławska "szpilkostrada" wyróżniona

Piotr Kaszuwara, IAR | Utworzono: 2016-09-27 17:50 | Zmodyfikowano: 2016-09-27 17:50
Wrocławska "szpilkostrada" wyróżniona - fot. Andrzej Owczarek
fot. Andrzej Owczarek

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że dostępność oznacza nowoczesność. - Dzisiaj z całą pewnością wymiarem nowoczesności państwa jest to czy jego instytucje i obiekty są powszechnie dostępne dla każdego obywatela" - powiedział prezydent.

Nie chcemy być na marginesie - mówił z kolei prezes Fundacji Integracja Piotr Pawłowski. Podkreślał, że architektura jest szalenie istotnym elementem, aby nie wykluczać osób, które poruszają się na wózkach. Problem ten - na co zwrócił uwagę Piotr Pawłowski - dotyczy też osób starszych czy matek z dziećmi.

Wyróżnienia przyznano w ośmiu kategoriach. Nagrodę Grand Prix i wyróżnienie w kategorii "Samorząd" zdobyła Gdynia. Jak uzasadniono, jest ona liderem w zakresie likwidacji barier utrudniających życie osobom z niepełnosprawnością, a zmienia się od lat, ponieważ chce być miastem równych szans i dostępnym dla każdego. Dworzec Gdynia Główna jest wyposażony w sześć wind, kasę z obniżonym blatem, podjazd dla osób na wózkach przy wejściu głównym i specjalne ścieżki z wypukłymi elementami, które ułatwiają osobom niewidomym orientację w terenie.

W kategorii "Obiekt zabytkowy" zwyciężyły Sukiennice, gdzie zainstalowano windę wyposażoną w przyciski brajlowskie i komunikator głosowy. Przejścia pomiędzy salami są pozbawione progów a wejście na taras poprzedza łagodny podjazd.

W kategorii "Przestrzeń publiczna" triumfowała wrocławska Szpilkostarda, czyli szeroki, sześciometrowy pas wokół rynku z nawierzchnią, która jest przyjazna dla osób poruszających się na wózkach. Do budowy pasa wykorzystano specjalnie przycięte kostki, a szczeliny między nimi wypełniono zaprawą. Szpilkostrada to potoczna nazwa ścieżki, która wzięła się stąd, że ten pas ułatwił życie także kobietom chodzącym w szpilkach.

Wśród laureatów znaleźli się także: laboratorium w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy, stacja paliw PKN Orlen przy alei Solidarności w Warszawie, Centrum Kongresowe ICE Kraków, placówki Poczty Polskiej i biuro projektowe Ingarden & Ewy Architekci.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.