Wrocław: W czwartek konferencja przemoc w cyberprzestrzeni [LIVE STREAMING]

z informacji prasowych | Utworzono: 2016-10-27 10:51 | Zmodyfikowano: 2016-10-27 10:51
Wrocław: W czwartek konferencja przemoc w cyberprzestrzeni [LIVE STREAMING] -

W czwartek 27 października w Centrum Konferencyjnym Dolnośląskiej Szkoły Wyższej odbędzie się konferencja Przemoc w cyberprzestrzeni jako lustro relacji w świecie społecznym. W wydarzeniu weźmie udział kilkuset uczniów, pedagogów, nauczycieli dolnośląskich szkół oraz edukatorzy z organizacji pozarządowych.

Internet stał się środowiskiem codziennego życia młodzieży. Powszechnie dostępne narzędzia, łatwość docierania do znacznej grupy odbiorców i anonimowość spowodowały, że coraz częściej są źródłem, narzędziem i miejscem do szerzenia nienawiści, przemocy i dyskryminacji. Istotną rolę w kształtowaniu postaw otwartości, empatii i tolerancji odgrywa szkoła. W procesie kształcenia, socjalizacji, a w szczególności budowania postaw społecznych powinna być wolna od stereotypów, dyskryminacji i uprzedzeń. Wyniki badań pokazują, że najczęściej właśnie z cyberprzemocą i cyberuzależnieniami boryka się polski system edukacji.

Raport Norton Online Falmily pokazuje, że 79% dzieci i młodych ludzi miało negatywne doświadczenia w Internecie, a aż 53% stykało się z cyberbullyingiem, czyli korzystaniem z technologii komunikacyjnych intencjonalnie w powtarzalnych lub szeroko rozpowszechnionych aktów przemocy i czynienia szkody emocjonalnej adresowanej wobec innych. Najczęściej przybiera ono formę poniżania, wyzwisk, negatywnych opinii i komentarzy, a także publikacji kompromitujących zdjęć i materiałów wideo.

Częstym skutkiem cyberprzemocy jest poważny uszczerbek na zdrowiu psychicznym lub samobójstwo ofiary. Zdarza się także, że negatywne skutki braku zrozumienia i akceptacji wśród rówieśników powodują, że młodzi ludzie szukają akceptacji i bratniej duszy właśnie poprzez media społecznościowe. Ucieczka do wirtualnego świata powoduje, że tracą tym samym kontakt z rzeczywistością.

Takie zjawisko zobrazowane zostało w filmie „Sala samobójców”. Główny bohater filmu jest wrażliwym i nieco zagubionym nastolatkiem, synem zamożnych rodziców. Koledzy szkolni posądzają go o skłonności homoseksualne, wyśmiewają go na portalach społecznościowych i odsuwają się od niego. Chłopak zamyka się w czterech ścianach swojego pokoju i przestaje w ogóle wychodzić z domu. Jednocześnie poprzez internet poznaje dziewczynę, która fascynuje się śmiercią i samookaleczeniem. Nawiązują ze sobą więź emocjonalną i intelektualną. Bohater z biegiem czasu traci kontakt ze światem rzeczywistym i przenosi się do świata wirtualnego. Nieszczęśliwy splot wypadków w połączeniu z wrodzoną wrażliwością chłopaka sprawia, że odbiera on sobie życie.

W czwartek 27 października w Centrum Konferencyjnym Dolnośląskiej Szkoły Wyższej odbędzie się konferencja Przemoc w cyberprzestrzeni jako lustro relacji w świecie społecznym. W wydarzeniu weźmie udział kilkuset uczniów, pedagogów, nauczycieli dolnośląskich szkół, oraz edukatorzy z organizacji pozarządowych. Organizatorami wydarzenia są Przedstawicielstwo Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu, Fundacja Dom Pokoju oraz Wydział Nauk Pedagogicznych DSW. Wydarzenie realizowane jest we współpracy z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Patronat nad konferencją objęli Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Rzecznik Praw Dziecka.

Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie www.20lat.dsw.edu.pl, gdzie dostępna będzie również transmisja na żywo z konferencji.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.