Dokument z 1903 roku w kapsule czasu

Piotr Kaszuwara, na podst. inf. prasowej | Utworzono: 2016-10-30 15:50 | Zmodyfikowano: 2016-10-30 12:48
A|A|A

mat. prasowe

W pracowni konserwatorskiej Archiwum Państwowego we Wrocławiu, w obecności pracowników Archiwum, radnych Rady Miejskiej i żarowskich historyków otwarta została kapsuła czasu znaleziona niedawno podczas remontu dachu zabytkowej kaplicy cmentarnej w Żarowie. Znaleziony dokument pochodzi z 5 sierpnia 1903 roku i zawiera informacje o powstaniu i budowie cmentarza oraz zabytkowej kaplicy.

- To dla nas bardzo cenne znalezisko! Zgodnie z przepisami dokument pozostanie w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, a do nas trafi jego kserokopia oraz ponad stuletnia tuba, w której znajdowało się to znalezisko. Dokument zachowany jest w bardzo dobrym stanie i choć napisany jest w języku niemieckim, udało nam się rozszyfrować, że zawiera informacje o budowie zabytkowej kaplicy cmentarnej – mówi Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej.

Murowaną z czerwonej cegły, neogotycką kaplicę na cmentarzu przy dzisiejszej ul. Armii Krajowej w Żarowie wybudowano prawdopodobnie w latach 1911 – 1913. Tegoroczny remont dachu odsłonił skrywaną przez lata tajemnicę. - Poznaliśmy zawartość tajemniczej tuby odnalezionej na dachu zabytkowej kaplicy, ale musimy jeszcze poczekać na jego dosłowne tłumaczenie. Nie mniej jednak i tak jest to dla nas cenne znalezisko – dopowiada burmistrz Leszek Michalak.

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama