Dworzec Nadodrze do sprzedania: inwestor sam zdecyduje, co z nim zrobi

Piotr Kaszuwara, Na podst. informacji pras. | Utworzono: 2016-11-03 15:30 | Zmodyfikowano: 2016-11-03 15:30
A|A|A

wroclaw.pl

– Nieruchomość jaką sprzedajemy to nie tylko sam dworzec, ale również sąsiadujące z nim budynki o łącznej powierzchni około 12 tys. mkw. – mówi Andrzej Piech, rzecznik prasowy dolnośląskiego oddziału Przewozów Regionalnych Sp. z o.o.. – Nowy właściciel sam będzie mógł zdecydować, co tam w przyszłości powstanie. Teren ten nie jest bowiem objęty miejskim planem zagospodarowania przestrzennego. Nie może tylko wyburzyć istniejących już budynków.

Granice działki będącej częścią nieruchomości przeznaczonej na sprzedaż przebiegają przed peronami. Pasażerowie, jadący pociągiem w kierunku Trzebnicy, Lublińca, Ostrowa Wielkopolskiego, Warszawy czy Kluczborka albo w kierunku Wrocławia Głównego, mogą się więc nie obawiać o to, że przestaną się tam zatrzymywać pociągi.

– Ruch kolejowy z pewnością się nie zmniejszy, a być może w przyszłości będzie jeszcze większy, co zapewniają władze województwa – twierdzi Andrzej Piech. – Co prawda o tym, jaką funkcję będzie miał budynek dworca zadecyduje przyszły właściciel, jednak nie jest to miejsce, gdzie na połączenie kolejowe czeka się kilka godzin. To dworzec tranzytowy, gdzie po prostu przychodzi się na konkretną godzinę odjazdu pociągu, najczęściej żeby dojechać do pracy lub szkoły. W dodatku perony są zadaszone, podobnie jak na przystankach autobusowych. Prawdopodobnie za kilka lat, gdy nowy inwestor zakończy już w tym miejscu swoją inwestycję, nie będzie potrzebna już nawet kasa biletowa, bo bilety będzie się kupowało przez internet lub w biletomatach.

Dworzec Nadodrze to drugi co do wielkości dworzec kolejowy we Wrocławiu. Został oddany do użytku w roku 1868. W tym też roku przejechał tamtędy pierwszy pociąg. Budynek z nieotynkowanej cegły, o długości 190 m, nawiązuje bryłą i rzutem do schematów pałaców renesansowych. Przetrwał do dnia dzisiejszego w stanie nienaruszonym za wyjątkiem kilku ingerencji w jego wnętrza. Obecnie korzystają z niego osoby, które jadą pociągiem w kierunku Trzebnicy, Ostrowa Wielkopolskiego, Kluczborka lub Warszawy. Czytaj także – Nieznany Wrocław - dworzec Nadodrze.

Cena wywoławcza za cały obiekt to 8 mln zł netto. Zainteresowani udziałem w przetargu mogą się zgłaszać do 28 listopada 2016 r..

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama