Urtica Dzieciom już po raz 19.

Andrzej Andrzejewski, Dagmara Janicka (z informacji prasowych) | Utworzono: 2016-11-08 09:29 | Zmodyfikowano: 2016-11-08 09:29
A|A|A

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.urticadzieciom.pl

Ambasadorami realizowanego od 1997 roku przedsięwzięcia są: Krystyna Janda, Anna Dymna, prof. Alicja Chybicka, prof. Jan Miodek oraz Jerzy Stuhr. Mianownikiem akcji polegającej na trwających cały rok warsztatach plastycznych w szpitalach, jest doroczna aukcja charytatywna, podczas której licytowane są prace stworzone przez dzieci dotknięte chorobą nowotworową. Pierwsza edycja projektu odbyła się z inicjatywy ówczesnego Zarządu w siedzibie firmy PGF Urtica, zorganizowano ją wśród pracowników. Od 2003 roku aukcja organizowana była w wyjątkowych miejscach Wrocławia związanych z kulturą i sztuką. W 2009 roku Fundacja Dbam o Zdrowie została partnerem projektu. W szpitalach organizowane były pierwsze warsztaty połączone z czytaniem bajek. Kolejne edycje cieszyły się coraz większym zainteresowaniem i gromadziły z roku na rok coraz większą ilość gości. W tym roku organizatorzy spodziewają się ok 300 uczestników.

– Aukcja jest doskonałą okazją, by zobaczyć dzieła młodych artystów, którzy pomimo przeciwności losu starają się rozwijać, walczyć o codzienny uśmiech i nadzieję. Dzięki ich twórczemu zapałowi powstają obrazy, które podczas licytacji osiągają ogromne sumy, a po jej zakończeniu stanowią wyjątkowe upominki, dekoracje prywatnych mieszkań czy biur – komentuje Anna Marusia, koordynatorka projektu Urtica Dzieciom.

Cały dochód ze sprzedaży prac trafia do szpitali w formie m.in. specjalistycznego sprzętu medycznego, umożliwiając tym samym powrót do zdrowia kolejnym dzieciom. W ubiegłym roku 120 dzieł zostało wylicytowanych za rekordową kwotę 385 540 zł. Najdroższy był obraz przedstawiający trzymające się za ręce dzieci, namalowany przez 4-letnią Varvarę z gdańskiego szpitala, który znalazł swojego właściciela za 20 tys. zł! Niewiele mniej kosztowały kolejne prace: 11-letniej Mai (18 tys. zł) i 14-letniej Agnieszki (15 tys. zł). W tym roku licytowanych będzie 115 obrazów oraz 5 anielskich rzeźb wykonanych z masy solnej. Ich autorzy są w wieku od 5 do 18 roku życia.

– Nasz projekt to nie tylko doroczna gala, to przede wszystkim codzienne wsparcie, którym otaczamy podopiecznych. Wartością nadrzędną jest czas poświęcony najmłodszym i zaangażowanie wielu osób oraz instytucji w to, by dzieci dotknięte chorobą nowotworową miały szansę na normalne życie i zabawę – dodaje Anna Marusia.

Cykliczne zajęcia plastyczne obejmujące malarstwo, ceramikę, masę solną czy decoupage sprawiają, że mali pacjenci lepiej radzą obie z wielomiesięczną izolacją od bliskich i przyjaciół. W tym roku udało się także sfinansować 4 turnusy rehabilitacyjne „Urtica Dzieciom Camp”. Podczas turnusów dzieci pozostawały pod profesjonalną opieką psychologa, psychoonkologa, dietetyka, instruktorów ruchowych, animatorów i wychowawców. W tegorocznych campach udział wzięły aż 72 osoby. Jak przyznają sami uczestnicy, kilka dni całkowitego oderwania od trosk i zmagań z chorobą, dało im ogromną siłę do dalszej walki z wyzwaniami codzienności.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Dolnośląski – Paweł Hreniak, Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski, Prezydent Wrocławia – Rafał Dutkiewicz oraz Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak. Pomysłodawcą i głównym organizatorem akcji jest PGF Urtica Sp. z o.o.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama