Dolnośląskie samorządy z certyfikatami "Gmina przyjazna Inwestorowi"

z informacji prasowych | Utworzono: 2016-11-16 14:41 | Zmodyfikowano: 2016-11-16 13:02
A|A|A

- Teren inwestycyjny to taki sam towar jak każdy inny. Ale - musimy go mieć, znać jego wartość, wypromować i dobrze sprzedać. Tylko tyle, i aż tyle - mówił Mirosław Odziemczyk z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych podczas spotkania z przedstawicielami dolnośląskich samorządów.

Było to ostatnie w tym roku szkolenie dla gmin w ramach cyklu "Dolnośląski Projekt wsparcia JST w pozyskiwaniu i obsłudze inwestorów", prowadzonego wspólnie przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej i PAIiIZ. Celem warsztatów było podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej samorządów poprzez kompleksowe wsparcie merytoryczne.

Szkolenia inwestycyjne dla dolnośląskim gmin rozpoczęły się w ubiegłym roku. Uczestniczyło w nich ponad 70 JST. Poprzedzone zostały badaniami przeprowadzonymi przez DAWG wśród inwestorów, w których ocenili oni poziom przygotowania dolnośląskich samorządów do obsługi i pozyskania nowych inwestycji. Na podstawie wskazanych deficytów przygotowany został specjalny program podnoszący kwalifikacje JST w tym zakresie.

- Okazało się, że gminy mają wiele do zrobienia, a często nie zdawały sobie sprawy jakim oczekiwaniom powinny sprostać. Tylko w naszym regionie inwestorzy mają do dyspozycji ponad 300 dobrych lokalizacji, w całej Polsce kilka tysięcy. Trzeba naprawdę wiele pracy na poziomie samorządu, by inwestor zainteresował się i wybrał daną ofertę. Tymczasem wiele gmin oferty miało w szufladach biurek, a z inwestorem nie miał kto porozmawiać, bo nikt na tyle dobrze nie znał angielskiego. Po kilkunastu godzinach spędzonych z ekspertami PAIiZ i z nami, ta sytuacja rzeczywiście się zmienia - podkreśla Mariusz Sinor z DAWG, szef, Dolnośląskiego Centrum Inwestora i Eksportera, który na co dzień obsługuje inwestorów i współpracuje w tym zakresie z samorządami.

W trakcie spotkań przedstawiciele gmin z terenu Dolnego Śląska dowiadywali się głównie jak skutecznie pozyskiwać inwestorów, jak przygotować profesjonalne oferty inwestycyjne, dbać o promocję swoich terenów inwestycyjnych, współpracować z instytucjami otoczenia biznesu, poprawiać jakość obsługi wizyt inwestorskich, co to jest protokół dyplomatyczny, jakie są techniki prowadzenia rozmów, a także z jakich źródeł pozyskać środki na promocję i rozwój infrastruktury.

- Zainteresowanie inwestora, potem prowadzenie negocjacji, a co najważniejsze doprowadzenie rozmów do owocnego finału, to niezwykle ciężka praca- mówił Robert Pawłowski, burmistrz Złotoryi, która w tym roku pozyskała niemieckiego inwestora z branży motoryzacyjnej firmę Borgers. - To dla nas na początek 150 nowych miejsc pracy, a docelowo nawet 600. Wciąż pracujemy nad rozwijaniem naszej oferty. Stąd nasza obecność tutaj. Zależy nam aby firmy inwestujące w Złotoryi czuły się u nas dobrze i rozwijały swoją działalność- dodał burmistrz Pawłowski.

- Konkurencja jest ogromna, dużych inwestorów coraz mniej, ale dolnośląskie samorządy radzą sobie na tym polu dobrze, a niektóre wręcz bardzo dobrze. Serdecznie tego Państwu gratuluję- mówił Cezary Przybylski do wójtów, burmistrzów oraz pracowników gmin zajmujących się obsługą inwestorów. Marszałek województwa wręczył przedstawicielom samorządów certyfikaty " Gmina przyjazna Inwestorowi" oraz dyplomy tym, które znalazły się w gronie półfinalistów ogólnopolskiego konkursu " Grunt na medal 2016". Marszałek podkreślał rolę, jaką samorządy odgrywają w pozyskiwaniu nowych inwestycji.- Cieszę się, że znakomicie Państwo rozumiecie, jak ważna jest wasza rola, że chcecie się uczyć i walczyć o nowe miejsca pracy, o rozwój swoich gmin-mówił Cezary Przybylski.

W tym roku Dolnośląskie Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (certyfikowany regionalny partner Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych) działające w strukturach spółki DAWG, obsłużyło 32 inwestorów, kolejnym czterem dolnośląska oferta właśnie jest prezentowana.

W naszym regionie podpisano w tym roku umowy z kilkudziesięcioma firmami min.: Bombardier Transportation Polska, który produkował będzie nadwozia do superszybkich pociągów, Toyota ( produkcja hybrydowych skrzyń biegów oraz nowych silników benzynowych), Mercedes - Daimler, Lg Chem (produkcja baterii do samochodów elektrycznych), Nestle Purina( karma dla zwierząt), Materialise ( produkcja w 3d ), Jamtex ( pościel, obrusy, ręczniki i firany) , Wessel-Poliamid (akcesoria do odkurzaczy) czy Sanden ( centra logistyczne).

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama