58 prelegentów z 19 krajów rozmawia o ruchu studenckim

Dorota Kuźnik | Utworzono: 2016-11-29 19:50 | Zmodyfikowano: 2016-11-29 19:50
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

Tematem debaty jest działalność organizacji studenckich w czasach komunizmu. Prelegenci skupiają się głównie na krajach dawnego bloku sowieckiego, bo to tam ruchy studenckie były grupą, która aktywnie sprzeciwiała się systemowi.

W różnych krajach inaczej to wyglądało, ale też wygląda do dziś - mówi - Tom Junes jeden z prelegentów konferencji:

- Szczególnie w tych krajach bloku wschodniego historycy przeważnie pracują nad swoją historią, mają swoją narrację historii. Dzięki takiej konferencji można porównywać te narracje, wyciągnąć inne wnioski, które prowadzą do dalszych badań - podkreśla Junes. 

Studenci to grupa, która potrafiła dać impuls do oporu i buntu, ale nie zawsze jednak była to społeczność jednolita dlatego nadal jest wiele do wyjaśnienia - mówi jeden z organizatorów konferencji Krzysztof Łagojda . Dodaje, że równie ciekawa jest historia ruchów zagranicznych, stąd obecność licznych gości:

- Zebraliśmy 58 prelegentów z 19 krajów, w większości z krajów byłego bloku sowieckiego. Do czwartku będą ono opowiadać o różnych specyfikach środowisk studenckich w różnych też okresach istnienia komunizmu - zaznacza Łagojda. 

To jedno z największych tego typu przedsięwzięć organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej w ciągu ostatnich kilku lat. Konferencja ma charakter otwarty i mogą w niej wziąć udział wszyscy zainteresowani (Hotel Tumski).

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama