Wrocławscy uczniowie będą mieć lekcje z zakresu finansów i bankowości

mat. prasowe | Utworzono: 2016-12-15 20:39 | Zmodyfikowano: 2016-12-15 20:40
Wrocławscy uczniowie będą mieć lekcje z zakresu finansów i bankowości -

Edukacja ekonomiczna jest niezbędnym elementem przygotowania młodego człowieka do życia we współczesnym świecie, zaś skuteczna realizacja powszechnej edukacji finansowej wymaga szerokich działań wspieranych przez instytucje rynku finansowego oraz inne odpowiedzialne za edukację w tym zakresie.

Porozumienie podpisali Wiceprezydent Wrocławia - Anna Szarycz, Prezes Związku Banków Polskich - Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości - Waldemar Zbytek.

Wrocław ma już doświadczenia w programach wspierających myślenie ekonomiczne i finansowe wśród dzieci i młodzieży - od 2009 roku realizuje Program Edukacja przedsiębiorczości, którego celem jest popularyzacja kultury przedsiębiorczości jako pożądanej kompetencji na rynku pracy. Edukację przedsiębiorczości zaczynamy już w przedszkolach - uczestnicy projektu "Przedsiębiorczy przedszkolak" uczą się oszczędzania, o formach płatności, zawodach na rynku i o tym, że bankomat nie zawsze jest pełen pieniędzy :-) Rozpoczynana właśnie edukacja finansowa w szkołach to doskonała kontynuacja i możliwość utrwalenia wiedzy  przez uczniów, którzy zetknęli się z Przedsiębiorczym przedszkolakiem w przedszkolach.

W ramach Programu oferujemy dzieciom i młodzieży z wrocławskich placówek oświatowych unikatowe projekty, których cechą jest nauka poprzez zabawę i działanie oraz innowacyjność. W realizacji założeń programu wykorzystywane są różnorodne narzędzia i środki przekazu. Wszystkie zrealizowane dotychczas projekty spotkały się z dużym zainteresowaniem, zaś środowiska zaangażowane w edukację wielokrotnie wyrażały zadowolenie z możliwości korzystania z innowacyjnych, a przy tym ciekawych narzędzi edukacyjnych, stały się również inspiracją dla co aktywniejszych samorządów z terenu całego kraju. 

Projekty realizowane w ramach Programu zostały docenione przez Komisję Europejską i Ministerstwo Gospodarki, a cały Program został doceniony przez Kapitułę Nagrody Obywatelskiej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i zamieszczony jako praktyka godna naśladowania na stronie Witryny Obywatelskiej w kategorii Wspólnota Obywatelska.  

Warto przypomnieć także, że Miasto Wrocław prowadzi również inne projekty o charakterze edukacyjnym, realizując i pogłębiając współpracę z różnymi instytucjami i podmiotami, przykładowe z nich to:

1. „MALI WSPANIALI" - Program skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym. Program ma na celu promocje aktywności fizycznej podczas zajęć przeprowadzanych w formie zabawy. Warto zaznaczyć, iż jest to jedyny program w Polsce obejmujący swoim działaniem dzieci w wieku przedszkolnym na taką skalę i dodatkowo poparty badaniami naukowymi.

2. „SZARE NA ZIELONE" - Miasto realizuje program w przedszkolach i szkołach. W ramach programu na terenie podwórek szkolnych, placów zabaw i wokół boisk powstają zielone zakątki i ogródki. Chodzi nie tylko o poprawienie warunków bezpieczeństwa pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach, ale również o poprawienie estetyki tych miejsc.

3. „MIASTO POKOLEŃ" - Projekt realizowany we współpracy z Wrocławską Radą Seniorów i Uniwersytetem Trzeciego Wieku oraz Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego. Główne cele projektu „Miasto pokoleń" to m.in. przeciwdziałanie przyjmowaniu przez dzieci i młodzież negatywnych stereotypów dotyczących starości.

4. „SZKOŁA W MIEŚCIE" – Projekt jest realizowany od 2012 r. Celem projektu jest zmiana oblicza szkoły, wykorzystanie przestrzeni miejskiej jako fascynującego miejsca edukacji, wzbogacenie oferty edukacyjnej, wzrost jakości nauczania, uczynienie „uczestnictwa w kulturze" naturalnym elementem życia uczniów. Uczniowie dzięki zajęciom poznają wiele nowych instytucji i obiektów. Są jednocześnie odbiorcami i twórcami kultury.

5. „EDUKACJA W MIEJSCACH PAMIĘCI" - W ramach Wrocławskiej Koncepcji Edukacyjnej realizowane jest zadanie: Kształtowanie postaw obywatelskich dzieci i młodzieży. Promowanie otwartości i tolerancji wobec odmienności kulturowych. W związku z powyższym podjęto w roku 2013 realizację projektu Edukacja w Miejscach Pamięci. Zgodnie z założeniami młodzi wrocławianie odwiedzają miejsca szczególnie ważne dla naszej tożsamości historycznej.

6. „DROGA" - Projekt obejmuje działania związane z wdrożeniem do aktywnego uczestnictwa uczniów w kulturze oraz z profilaktyką uzależnień poprzez promowanie wzorców aktywności fizycznej, kształtowanie postaw sprzyjających samorozwojowi i odpowiedzialności.

7. „TOPACZ" - Dzieci z wrocławskich szkół podstawowych biorą udział w projekcie „Miasto Dzieci" w Topaczu k. Ślęzy. Celem projektu jest promowanie wartości pracy, poznawanie poprzez zabawę różnych zawodów oraz  życia w mikro społeczeństwie. Do zrealizowania projektu została stworzona specjalna infrastruktura: urzędy, banki, sklepy, szpitale, miejsca kulturalno-rozrywkowe. Dzieci pracują, zarabiają pieniądze, organizują swój czas wolny.

Reklama