Politechnika dla dzieci

z informacji prasowych | Utworzono: 2016-12-23 20:58 | Zmodyfikowano: 2016-12-23 20:58

MNiSW, w ramach programu Uniwersytet Młodego Odkrywcy, wyróżniło 65 spośród 200 zgłoszonych projektów z całego kraju. Otrzymają one w sumie 2,3 mln zł na uruchomienie lub kontynuowanie działalności uniwersytetów dziecięcych.

„Politechnika dla dzieci – start dla młodego naukowca” będzie rozszerzeniem prowadzonej na Politechnice Wrocławskiej wspólnie z firmą Boeing Akademii Młodych Odkrywców (AMO).

Od samego początku (czyli 8 lat) prowadzi go doc. dr Anna Hajdusianek z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. - AMO oferuje dzieciom i młodzieży w różnym wieku interaktywne wykłady wraz z pokazami oraz laboratoria z zakresu fizyki i nauk technicznych – tłumaczy. – W obecnej edycji mamy już pięć grup wiekowych, ok. 400 uczestników, i działamy we Wrocławiu oraz Jeleniej Górze.

Dzięki pieniądzom z ministerstwa (37 433 zł) organizatorzy AMO będą mogli rozszerzyć swoją ofertę i wprowadzić dodatkowe zajęcia, które pozwolą dzieciom lepiej zrozumieć otaczający je świat oraz sposób jego funkcjonowania. Zajęcia poprowadzą naukowcy z kilku różnych wydziałów PWr: Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Budownictwa Lądowego i Wodnego, Matematyki i oczywiście Podstawowych Problemów Techniki.

Nowy projekt pozwoli na stworzenie w przyszłym roku cyklu warsztatów dla co najmniej 70 dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Zostaną one wiekowo podzielone na grupy i zaproszone na zajęcia, podczas których będą się przygotowywać do tego, by w przyszłości zostać naukowcami PWr: poznają wykładowców, laboratoria i, oczywiście, będą mogły eksperymentować. - Scenariusze zajęć będą ułożone w sposób umożliwiający ich przeprowadzenie zarówno dla małych dzieci, jak i dla tych trochę starszych – opowiada doc. Anna Hajdusianek. - Planujemy zorganizować 50 godzin takich warsztatów, między innymi o tym, jak bezpiecznie eksperymentować w domu, różnych aspektach wykorzystania światła, metodach ukrywania informacji czy wpływie zjawisk fizycznych na własności cieczy i ich zastosowanie w życiu codziennym. Chcemy także zaprosić dzieci do odkrywania tyfloświata, czyli rzeczywistości osób niewidomych i słabowidzących.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.