50. rocznica śmierci Zbigniewa Cybulskiego. Odsłonięto popiersie aktora

Krzysztof Majewski, Dorota Czubaj, Michał Kazulo | Utworzono: 2017-01-08 20:15 | Zmodyfikowano: 2017-01-08 20:15
A|A|A

We wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych, a dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych odsłonięte zostało popiersie aktora wykonane przez Jacka Spychalskiego z CeTA. Wyświetlony został również obraz "Pokolenia" Janusza Zaorskiego przedstawiający historię współczesnej Polski opowiedziany przy pomocy fragmentów filmów zrealizowanych we wrocławskiej wytwórni. Oprawę muzyczną wydarzenia stanowiły utwory związane i kojarzone z aktorem.

Na peronie trzecim wrocławskiego dworca, złożone zostały kwiaty i zapalony znicz pod tablicą upamiętniającą postać Zbigniewa Cybulskiego. Aktora wspominała m.in  Wanda Ziembicka - Has

8 stycznia 1967 roku Zbigniew Cybulski wracał z planu zdjęciowego filmu "Morderca zostawia ślad". Wówczas też żegnał się z aktorką, a prywatnie przyjaciółką, Marleną Dietrich, która wyruszała w podróż do Warszawy. Próbując wskoczyć do pociągu odjeżdżającego z 3. peronu, aktor wpadł pod jego koła i doznał ciężkich obrażeń ciała. Zmarł w szpitalu.

Na dworcu pojawił się także Stefan Kurzyp, który fotografował aktora:

Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu do czwartku wypełnione będzie filmami i wspomnieniami o jednym z najpopularniejszych polskich aktorów. Można także pobierać wejściówki na przegląd filmów, które będziemy emitować do czwartku - mówi Arleta Staszak z CeTA:

Wszystko zacznie się oczywiście w studiu im. Cybulskiego - mówił przed uroczystością Robert Banasiak, dyrektor CeTA:

Cybulski zagrał łącznie w 37 filmach z czego 14 kręconych było we Wrocławiu. Wrocławska Wytwórnia Filmów fabularnych była fenomenem, któremu swój najnowszy film "Pokolenia"  poświęcił Janusz Zaorski: 

W niedzielę była też szansa na spotkanie z Dorotą Karaś, autorką najnowszej biografii Zbigniewa Cybulskiego.

Dlaczego autorka zdecydowała się na książkę o aktorze, którego dorobek został już szeroko opisany, odpowiada Dorota Karaś:

- Zbigniew Cybulski to postać gwiazdy filmowej rozmiaru jakiego w Polsce nigdy nie było, ani przed nim, ani po nim - dodaje Karaś:

Centrum Technologii Audiowizualnych zaprasza na darmowe pokazy filmów ze Zbigniewem Cybulskim, wstęp przed projekcjami wygłosi Lech Moliński, który o aktorze rozmawiał z Krzysztofem Majewski w Radiu Wrocław Kultura:

Fot. Marlena Dietrich (fot. Ossolineum), Zdjęcie Zbigniewa Cybulskiego ze zbiorów A. Androchowicza

Przypominamy również reportaż Doroty Czubaj poświęcony spotkaniu Marleny Dietrich i Zbigniewa Cybulskiego, czyli "Niezapomniana noc":

Program obchodów w Centrum Technologii Audiowizualnych:

08.01 Rozpoczęcie uroczystości o godzinie 17.00. Odsłonięcie popiersia Zbigniewa Cybulskiego, spotkanie z Dorotą Karaś, autorką "Cybulski, podwójne salto", pokaz filmu "Pokolenia" Janusza Zaorskiego.

09.01, godz. 17.30 – 22.20

17.35 – wprowadzenie do filmu (Lech Moliński)
17.50 – Rękopis znaleziony w Saragossie
21.00 – Szyfry

10.01, godz. 17.30 – 21.20

17.35 – wprowadzenie do filmu (Lech Moliński)
17.50 – Jak być kochaną
19.30 – Salto

11.01, godz. 17.30 – 21.00 (z wprowadzeniem i przerwą)

17.35 – wprowadzenie do filmu (Lech Moliński)
17.50 – Giuseppe w Warszawie
19.30 – Do widzenia, do jutra…

12.01, godz. 17.30 – 21.15 (z wprowadzeniem i przerwą)

17.35 – wprowadzenie do filmu (Lech Moliński)
17.50 – Popiół i diament
19.30 – Ósmy dzień tygodnia

Program obchodów w Kinie Nowe Horyzonty:

8.01 godz. 12.00
Spacer po Wrocławiu śladami Zbyszka Cybulskiego

Wśród przystanków znajdą się m.in. dawna Wrocławska Wytwórnia Filmów Fabularnych oraz Urząd Wojewódzki, gdzie aktor uczestniczył w zdjęciach do swojego ostatniego filmu "Morderca zostawia ślad". Na trasie spaceru znajdą się też knajpki, w których lubił przesiadywać Cybulski. Przewodnikiem wycieczki będzie Maciej Żurawski.

8 stycznia, godz. 18.00
Giuseppe w Warszawie
Polska 1964, 99’
reż. Stanisław Lenartowicz.

Program obchodów w Dolnośląskim Centrum Filmowym:

08.01, godz. 14.00

Rękopis znaleziony w Saragossie Wojciecha J. Hasa

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama