Podatek kopalniany (PUBLICYSTYKA, 21:00)

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2017-01-30 19:00 | Zmodyfikowano: 2017-01-30 18:50
Podatek kopalniany (PUBLICYSTYKA, 21:00) -

Pięć milionów złotych dziennie - taką kwotę koncern KGHM "Polska Miedź" z Lubina musi codziennie płacić za pozwolenie na wydobycie rudy. To jedyna polska firma obarczona podatkiem od kopalin. Potentatowi brakuje już pieniędzy na budowę wyrobisk, w których ruszy produkcja za kilka lat, dlatego posiłkuje się kredytami. Łukasz Stelmach Główny księgowy spółki podkreśla, że wydanie każdej złotówki poprzedza dokładne rozpoznanie.

"Szczegółowo analizujemy które inwestycje są niezbędna, a które mogą poczekać. No ale nie chcemy doprowadzić do sytuacji, żeby w jakiejś perspektywie produkcja zaczęła spadać przez to, że w odpowiednim momencie nie zostały poczynione inwestycje. Robimy wszystko żeby do tego nie doszło, dlatego musimy się zadłużać."

Negatywne skutki podatku to między innymi mniejsze o 400 milionów złotych wpływy do budżetu województwa. Półtora roku temu zniesienie daniny od kopalin obiecała w czasie kampanii wyborczej w Lubinie obecna premier Beata Szydło. Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu Publicystyki Radia Wrocław. Początek audycji kilka minut po 21-szej.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.