40 mln zł dla EIT+ na stworzenie sieci biobanków

| Utworzono: 2017-02-09 13:29 | Zmodyfikowano: 2017-02-09 13:29
40 mln zł dla EIT+ na stworzenie sieci biobanków -

40 mln złotych dla Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Pieniądze z ministerstwa nauki pomogą stworzyć Krajowy Ośrodek Wiodący oraz Ogólnopolską Sieci Biobanków. Zdaniem ekspertów to kamień milowy na drodze do tego, aby w naszym kraju zaczęły funkcjonować zgodne ze światowymi standardami zasady biobankowania. 

Według tygodnika „Times” biobankowanie to jedna z dziesięciu najbardziej znaczących idei zmieniających świat. Chodzi przechowywanie materiałów genetycznych, które później są wykorzystywane w innowacyjnych badaniach i projektach. Teraz do wyścigu dołącza także wrocławskie EIT+, które zostało wyznaczone na Krajowy Ośrodek Wiodący, czyli serce polskiego biobankowania. Na Praczach Odrzańskich stworzono supernowoczesne laboratorium, są także specjalne lodówki, w których w temperaturze nawet -150 stopni Celsjusza materiał biologiczny może być przechowywany przez kilkanaście lat.

Łukasz Kozera, twórca wrocławskiego biobanku, tłumaczy, że dzięki takim miejscom jak laboratorium na Praczach, w przyszłości będzie można szukać nowych sposobów leczenia wielu chorób. A jak wygląda tajemniczy biobank? - To wielkie zamrażarki, w których materiał może przebywać od kilku do kilkunastu lat, czekając na właściwy projekt naukowy - wyjaśniał Łukasz Kozera.

CZYTAJ TEŻ: Prof. Antoni Morawski oficjalnie prezesem EIT+

Mówiąc materiał biologiczny mam tutaj na myśli krew, produkty krwiopodobne, tkanki w tym: nowotworowe; ślinę oraz inne. Biobanki są zatem miejscami, gdzie osoby i pacjenci mogą oddać a naukowcy pobrać materiał biologiczny do badań naukowych, dlatego ich funkcjonowanie ma szczególne znaczenie dla sektora badań i innowacji, który jest przecież uzależniony w tym obszarze w dużym stopniu od wyselekcjowanego i dobrze scharakteryzowanego materiału biologicznego. To też droga do tak istotnej dla wszystkich medycyny spersonalizowanej - dodaje Łukasz Kozera.

Sieć polskich biobanków ma być gotowa do końca 2021 r. Na początku utworzy ją siedem placówek. W planach jest też utworzenie Krajowego Biobanku Populacyjnego we Wrocławiu, co pozwoli na zwiększenie udziału mieszkańców Dolnego Śląska  w badaniach naukowych.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.