W Zamku Książ powstanie wałbrzyskie centrum powitalne

Bartosz Szarafin, BT | Utworzono: 2017-03-05 13:30 | Zmodyfikowano: 2017-03-05 13:30
A|A|A

fot. Bartosz Szarafin

Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Przyrodniczy i Zamek Książ - co może je łączyć? Współpraca przy nowej inwestycji. Na terenie kompleksu w Książu powstanie nowoczesne centrum powitalne. Tak zwane welcome center ma odpowiadać za przyjmowanie gości, informowanie ich o okolicznych atrakcjach, sprzedaż biletów i wiele innych. Jaka w tym rola uczelni?

"Musimy określić co jest zamkowi potrzebne - jakiej wielkości pomieszczenie, jak to ma funkcjonować i współpracować z istniejącymi budynkami. Potem ubierzemy to wszystko w jakąś formę architektoniczną, żeby budynek nie zużywał zbyt dużo energii, a jeżeli można, żeby wręcz ją produkował" - mówi Roman Gutkowski z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Obiekt zostanie zaprojektowany tak, by wpisać się w już istniejącą zabytkową architekturę. Jak podkreśla prezes Zamku, mając tak ogromny ruch turystyczny, ta inwestycja stała się już koniecznością.

Jaki powinien być nowy budynek?

"Powinien łączyć funkcje centrum powitalnego z funkcjami niemalże wizerunkowymi naszego miasta. Ma także uprzyjemnić wszystkim turystom przebywanie na zamku" - mówi Rafał Wiernicki, prezes Zamku Książ.Zamek Książ obsługuje rocznie ponad 400 tysięcy turystów. Nowy budynek powstanie nieopodal parkingu, na miejscu fundamentów dawnego browaru i piekarni. I choć taka funkcja tam nie powróci, budynek i tak będzie się wyróżniać. Dzięki współpracy ze studentami Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego - wpasuje się w architekturę otoczenia, a za razem będzie energooszczędny, nawet z możliwością produkowania energii.

W tej sprawie podpisano list intencyjny z uczelniami. Niebawem ruszają prace koncepcyjne, być może już w przyszłym roku uda się rozpocząć procedury przetargowe, a w następstwie - budowę.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama