"Dolny Śląsk bez smogu". Na koniec Złoty Stok [POSŁUCHAJ]

Bartosz Szarafin | Utworzono: 2017-03-22 15:51 | Zmodyfikowano: 2017-03-22 15:59
A|A|A

fot. archiwum radiowroclaw.pl

Dziś w Radiu Wrocław podsumowaliśmy dziś akcję Dolny Śląsk bez smogu (KLIKNIJ I CZYTAJ WIĘCEJ). Nasz wóz pojechał do Złotego Stoku, gdzie tydzień temu pozostawiliśmy pyłomierz. Jakie pomysły na poprawę jakości powietrza mają mieszkańcy? Posłuchajcie:

Największe przekroczenia substancji szkodliwych - podobnie jak w innych miastach, które odwiedziliśmy w ramach akcji - pojawiały się w godzinach wieczornych. Złoty Stok jest w szczególnym położeniu. W mieście nie ma gazociągu, a  mieszkańcy zwracają uwagę, że nie wszystkich stać na utrzymanie nowoczesnych urządzeń grzewczych.

ZOBACZ KONIECZNIE: Trwa akcja "Dolny Śląsk bez smogu"

Dlaczego wszyscy powinniśmy walczyć o poprawę powietrza? - To nie jest tylko kwestia pieczenia w nosie, pieczenia w gardle - przy każdym oddechu groźne substancje rozprowadzane są po całym organizmie i mogą powodować odległe dolegliwości - na przykład zawał może być wynikiem niedostatecznego dostarczania tlenu do krwi i serca. Bardzo ciekawe badania przedstawili ostatnio Kanadyjczycy - pokazują one, że takie choroby jak Alzheimer, Parkinson czy stwardnienie rozsiane występują wcześniej u osób, które mieszkają blisko autostrad. Okazało się, że w ich mózgach odkładają się ziarenka metalu dostające się prawdopodobnie razem z powietrzem przez nos. Zanieczyszczone powietrze wywołuje więcej szkód, niż nam się wydaje - wyjaśnia dr Tomasz Zatoński. Całą rozmowę przeczytajcie TUTAJ.

Dolny Śląsk bez smogu” to wspólna akcja Radia Wrocław,
Dolnośląskiego Alarmu Smogowego oraz Instytutu Rozwoju Terytorialnego

Partnerem akcji jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama