Wyścig z Radiem Wrocław. Z Wojnowa na Główny najszybciej rowerem [Foto]

Dorota Kuźnik, BT | Utworzono: 2017-04-10 21:34 | Zmodyfikowano: 2017-04-10 21:34
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

Dziś ruszył pierwszy pociąg z Wojnowa do Dworców Nadodrze i Głównego we Wrocławiu. Wśród 13 połączeń będą 3, którymi bezpośrednio dojedziemy aż na Piłsudskiego. Nasi dziennikarze testowali trasę i pojechali rowerem, samochodem i właśnie pociągiem.

Wystartowali o 7:05. Posłuchajcie:

Kto wygrał? Krzysiek Majewski i jego rower. Kiedy Dorota Czubaj już dojeżdżała do Dworca Głównego, a Tomek Sikora miał jeszcze do mety około 7 minut, Krzysiek dawno był już na miejscu.

Posłuchaj:

Rowerzyści na razie są górą, choć Jerzy Michalak z zarządu województwa zapowiada, że w grudniu to się zmieni. Wtedy będziemy mogli z Wojnowa dojechać bezpośrednio na Dworzec Główny. Wtedy nie będziemy tracić kilku minut na przesiadkę i szanse będą wyrównane. Zachętą będą też darmowe bilety.

- Mieszkańcy Wojnowa wyczekiwali tego połączenia, ale żeby jeszcze dodatkowo sprawić, żeby więcej mieszkańców jeździło, to proponujemy przez pierwszy tydzień jazdy nieodpłatne. Koleje Dolnośląskie dowiozą pasażerów z Wojnowa nieodpłatnie na Główny - zachęca Jerzy Michalak z zarządu województwa.

Udało się przekonać Tomka Sikorę, który zamienił dziś auto na pociąg. Do wspólnej podróży zachęcaliśmy też Słuchaczy. Przygotowaliśmy dla nich kawę, coś słodkiego na pobudzenie i coś ciekawego do czytania.


Mogliście też dołączyć do Krzyśka Majewskiego, czyli zwycięzcy wyścigu. Radiowy peleton wyruszył w kierunku Dworca Głównego, by sprawdzić, czy rowerem po Wrocławiu można poruszać się szybciej.


Dorota Czubaj, która też lubi się ścigać, woli auto, dlatego razem z Andrzejem Owczarkiem pojechała naszym radiowym samochodem.

Z kolei niektórzy już nie mogą doczekać się zamiany auta na pociąg:

- Czekaliśmy na to wiele lat, chyba 17 albo więcej. Będzie podróżować codziennie, bo czekaliśmy długo na to połączenie. Jazda autem to koszmar. Bardzo nam się podoba pociąg, świetne wyposażenie - mówią mieszkańcy Wojnowa.

Kolej aglomeracyjna to, zdaniem wiceprezydenta Wrocławia Wojciecha Adamskiego, dobre rozwiązanie, które uzupełni siatkę połączeń. Jak mówi - dzięki tego typu rozwiązaniom można zmienić nawyki wśród mieszkańców miasta:

- Nie da się zapisać: macie nie jeździć samochodami, kochani nasi mieszkańcy przesiądźcie się do tramwajów, autobusów i pociągów. Musi być co najmniej 20% nadpodaż komunikacji publicznej. Musi być uzysk czasu mniej więcej połowę, żeby ludzie powiedzieli: przesiadam się.

Przeczytaj też:



REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~bystrzak2000
2017-04-12 14:59:49
z adresu IP: (5.2.xxx.xxx)
Ocena: 7
Bez sensu. Mieszkam we Wrocławiu, ale uważam, że szynobusy powinny jeździć po regionalnych liniach na Dolnym Śląsku, a nie robić za kolejkę miejską we Wrocławiu. W końcu po to je zakupiono. Transportem miejskim powinien zająć się Dutkiewicz, a nie wyręczać marszałkiem. A marszałek niech się zajmie w końcu tym, co leży w jego zakresie obowiązków, a więc remontem linii do Lwówka Śląskiego i innych lokalnych linii kolejowych.
~wro
2017-04-11 22:29:25
z adresu IP: (37.235.xxx.xxx)
Ocena: 9
To może lepiej darmowe bilety wprowadzić na stałe, bo inaczej pies z kulawą nogą nie będzie jeździł tymi pociągami.
~roszak
2017-04-11 17:38:16
z adresu IP: (31.220.xxx.xxx)
Ocena: 11
Skoro za darmo, to nic dziwnego, że dużo ludzi. Pewnie połowa pociągów w pierwszy dzień to mikole. Zobaczymy za tydzień, ile będzie pasażerów w tych pociągach. W Radiu Wrocław był nawet test i nawet rower szybciej dojechał do centrum niż pociąg.
~kolejTAR
2017-04-11 15:57:37
z adresu IP: (173.242.xxx.xxx)
Ocena: 9
Paranoja.KOLEJKA WROCLAWSKA smrоdzi pod drutem pesobusem,zamiast obslugiwac linię do Lubawki,Trutnova,Nysy czy Lwówka.Tabor nie jezdzi tam gdzie powinien tylko robi za autobus MPK wroclawskiego Ksiecia i Wladcy.chore!
~z rynku
2017-04-11 15:27:32
z adresu IP: (103.241.xxx.xxx)
Ocena: 8
Czyli podsumowując: mimo bezpłatnego przejazdu w pociągu było 20 osób, z czego większość to mikole xD Piękna propaganda.
~Wojnów
2017-04-11 12:53:00
z adresu IP: (185.123.xxx.xxx)
Ocena: 15
Stop trasie do Wojnowa! Mamy dość wyrzucania publicznych pieniędzy na nierentowne linie kolejowe do osiedli, gdzie nikt nie chce jeździć. To strata czasu i pieniędzy. Tory i tak rozkradna złomiarze z Wojnowa i okolic. Nie marnować publicznej kasy!
~infokolej
2017-04-11 12:47:27
z adresu IP: (77.81.xxx.xxx)
Ocena: 17
Witam wszystkich , jak czytam te " rewelacje " to scyzoryk mi się otwiera ..... przez ponad 50 lat linia Wrocław Nadodrze - Opole obsługiwała ruch dowożąc setki ludzi do pracy ( do Jelcza a zwłaczsza kolejarzy do pracy - czyli mnie ) potem olana zapomniana i nagle sensacja ... i tak oto rodzi się sukces polityczny , i to jakim małym nakładem no to czekamy na przywrócenie Świebodzkiego .... zgroza zamiast przebudować układ komunikacyjny mamy miejską ...... kolej . Zwracam uwagę na ten piekny kozioł oporowy na czynnej linii .... perełka.
~Moje marzenie
2017-04-11 12:29:10
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 9
Aby Pan Michalak nic już nie budował, nie projektował i nie urządzał. Szkoda publicznych pieniędzy.
~Lwówek
2017-04-11 07:11:25
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: -15
Stop trasie do Lwówka! Mamy dość wyrzucania publicznych pieniędzy na nierentowne linie kolejowe do miejscowości, gdzie nikt nie chce jeździć. To strata czasu i pieniędzy. Tory i tak rozkradna złomiarze z Lwówka i okolic. Nie marnować publicznej kasy!
~wrocławianin
2017-04-11 05:51:55
z adresu IP: (213.184.xxx.xxx)
Ocena: 5
Jechałem tym szynobusem. Frekwencja adekwatna do użyteczności tego pożal się Boże przedsięwzięcia, tj. większość szynobusu pusta, na pokładzie głównie mikole, głupiutkie matki z dziećmi pragnące pokazać swoim pociechom pociąg i przejechać się za darmo, a także przedstawiciele mediów. Kolejny durnowaty pomysł naszej władzuni, która wywala kasę na różne bezsensowne projekty zamiast skupić się na tym co wazne, tzn. poprawie komunikacji miejskiej. Pociąg na pewno jej nie zastąpi!
~Alvaro
2017-04-11 05:21:23
z adresu IP: (154.127.xxx.xxx)
Ocena: 12
Michalak z Rachwalskim potrafią przecież tylko likwidować. Zniszczyli linię do Lwówka, Milicza, teraz biorą się za pociągi ze Szklarskiej Poręby do Liberca. Kombinują jak by tylko zaoszczędzić, a tu nagle wyciągają kasę z kapelusza na kolejkę miejską, którą na dodatek finansują z naruszeniem obowiązujących przepisów. Ciekawe kiedy ktoś się do nich dobierze za te przekręty.
~rte
2017-04-10 22:55:05
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 11
dodam jeszczer ze komunikacja w meirscie zniechecaA!! nie kasuje sie biletow w szybim z nazy tylko tramwaju plus. Stoi kolo dworca bardzo dlugo dl;uzej niz samochody i autobusy czesto, tak sie wlecze ze az wstyd. komunikacja zniecheca co chwile mocne hamowanie ruszanie, zenujace to jest. Autem jest wygodniej juz
~Dedete
2017-04-10 22:01:49
z adresu IP: (37.235.xxx.xxx)
Ocena: 14
Słowa Rachwalskiego i Michalaka warte tyle co nic. Kilka miesięcy temu KD tak pisały: "Wiele miast marzy o kolei aglomeracyjnej. Jest to rewelacyjne rozwiązanie dla ośrodków, które są rozciągnięte wzdłuż linii kolejowej. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie kosztuje - konieczny jest zakup taboru, modernizacja linii i systemów sterowania. Tabor musi mieć odpowiednio duże przyśpieszenie, liczne i szerokie drzwi, a infrastruktura - umożliwiać ruch pociągów w odpowiednio krótkich odstępach. Często dużych zmian wymaga sieć przystanków - dostęp do miejskiej zabudowy musi być przecież łatwy i szybki. My, Koleje Dolnośląskie, popieramy takie inicjatywy - wspieramy merytorycznie prace koncepcyjne, podpowiadamy jak pozyskać dofinansowanie. Nie mamy jednak (na razie) zakopanego złotego pociągu do wykorzystania na takie inwestycje. Zabezpieczeniem finansowania musi zająć się samorząd lokalny. Transport miejski (także kolejowy) to zadanie własne samorządu miejskiego. KD ma inne cele i zadania, nie zastąpi miasta w jego finansowaniu i budowie." Czyżby KD znalazły zakopany złoty pociąg? A może jest to upolityczniona spółeczka, która jedne linie i miasta preferuje, a inne olewa.
~Tomasz
2017-04-10 21:50:40
z adresu IP: (146.185.xxx.xxx)
Ocena: 2
Topienie pieniędzy w błocie. Mam co kwadrans autobus do samego centrum i nie będę drałował na stację, żeby potem jeszcze zasuwać z buta z dworca do centrum. Mieszkańcom potrzebne są nowe linie tramwajowe i buspasy, a nie pociągi!!!
~Komentarz został usunięty
2017-04-10 21:44:05
z adresu IP: (37.130.xxx.xxx)
Ocena: 7
Komentarz został usunięty
~Komentarz został usunięty
2017-04-10 21:43:25
z adresu IP: (37.130.xxx.xxx)
Ocena: 0
Komentarz został usunięty
~kamil
2017-04-10 21:42:31
z adresu IP: (37.130.xxx.xxx)
Ocena: 16
Głupota do kwadratu! Wystarczy popatrzeć, gdzie znajdują się przystanki żeby przewidzieć, że nikt normalny nie będzie korzystał z tych pociągów. Władze znalazły kolejny sposób na topienie w błocie pieniędzy. A dobrej komunikacji miejskiej jak nie było tak nie ma.
~Mikol ze Skyrapercity
2017-04-10 21:37:58
z adresu IP: (158.255.xxx.xxx)
Ocena: 7
Jako mieszkaniec Wrocławia uważam, że lepiej wydać te pieniądze na remont linii do Lwówka Śląskiego. Potrzebujemy częstych pociągów na atrakcyjnych krajobrazowo liniach, które przyciągają turystów z całego kraju, a nawet Niemiec czy Czech!
~rh+
2017-04-10 16:05:50
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: -3
SUPER! 7,05 był start, dojechałem do Nadodrza 7,23 przesiadłem się do 0erówki i na grunwaldzie byłem w 30 minut.
~JKC
2017-04-10 11:44:49
z adresu IP: (78.133.xxx.xxx)
Ocena: -14
Dobra akcja, pozdrowienia!
~Kenny
2017-04-10 10:30:23
z adresu IP: (91.230.xxx.xxx)
Ocena: 5
W ramach walki ze smogiem miasto puszcza spalinowego szynobusa na ropę na zelektryfikowaną linię :)
~Bolo
2017-04-10 09:57:04
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 8
Pani redaktorka o urodzie ani trochę radiowej. Zdecydowanie bardziej telewizyjna:)
~tyr
2017-04-10 09:42:50
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 5
tylko jak on jedzie ten pociag w kolko na glowny , nie ma trady na skos? i az tyle. aoni to robia o 6 zamiast np w p[oludnie jak jest ruch, o 6 powinni spac
~mieszkaniec Lwówka
2017-04-10 09:34:12
z adresu IP: (193.42.xxx.xxx)
Ocena: -11
Jako mieszkaniec Lwówka Śląskiego cieszę się, że kolej w stolicy mojego regionu się rozwija. Potrzebujemy częstszych pociągów w metropolii wrocławskiej oraz renowacji linii kolejowych, np. do Sobótki!
~clean
2017-04-10 09:28:27
z adresu IP: (82.145.xxx.xxx)
Ocena: 4
stary w brylach za czuba garuje?
~kempapa
2017-04-10 09:05:21
z adresu IP: (213.5.xxx.xxx)
Ocena: 10
Ciekawe zdjęcia :) a gdzie dokładnie jest ta stacja?
~Wroclaw
2017-04-10 08:22:39
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: -8
W pociągu o 7.05 z Wojnowa tłumy wrocławian. Świetna alternatywa, w 18 minut na Nadodrzu
~Ciekawy
2017-04-10 08:07:17
z adresu IP: (82.145.xxx.xxx)
Ocena: 6
Minęła godzina, pojechaliście przez Wałbrzych?
~Zabiegowiec
2017-04-10 05:52:45
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 8
Ocho! Gadajo w magistraciku pany o pociungach znaczy wybory lezo! A tak na poważnie: przecież temat "obwodnicy kolejowej Wrocławia" jest już tak zgrany wyborczo jak słynne 100 mln uBolka...
~Bby
2017-04-09 21:25:56
z adresu IP: (87.105.xxx.xxx)
Ocena: -9
Cwaniaki. o 6:00 rano to jeszcze przed największymi korkami. Wiadomo, że auto wygra...
~Anonim
2017-04-09 19:31:36
z adresu IP: (80.48.xxx.xxx)
Ocena: 9
Lepiej przywrócili by trasę Legnica - Lwówek i Do Jeleniej
~rty
2017-04-06 22:57:52
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 9
ale az pol godz?
NA ANTENIE
FilipMarczyński
Filip Marczyński
 13:00 - 15:00
Druga część dnia
Zapraszam