Wrocław: Wręczono odznaczenia dla najbardziej zasłużonych sybiraków

Piotr Kaszuwara, MK | Utworzono: 2017-04-20 17:06 | Zmodyfikowano: 2017-04-20 17:06
Wrocław: Wręczono odznaczenia dla najbardziej zasłużonych sybiraków - FOT: Andrzej Owczarek
FOT: Andrzej Owczarek

Kwiecień to tradycyjnie miesiąc pamięci o ofiarach przymusowych zsyłek na Sybir, które miały miejsce 77 lat temu. Dziś z tej okazji we Wrocławiu wręczono odznaczenia na najbardziej zasłużonych sybiraków. Podczas uroczystości w Centrum Historii Zajezdnia przy ulicy Grabiszyńskiej można było posłuchać także opowieści o dawnych, trudnych czasach, mówi Krystyna Lewandowska: W kwietniu w wagonach towarowych zawieziono nas do Kazachstanu. Tam były takie lepianki. Ja nie widziałem przez pięć lat co to jest chleb, jabłko czy drzewo...

Mimo, że od tych tragicznych dni minęło tak wiele czasu, to wiele osób ma je przed oczami do dziś, wspomina Halina Wasilewska:

Jeden z odznaczonych Eugeniusz Kuszka, otrzymał Krzyż Kawalerski. Główne obchody miesiąca pamięci rozpoczną się natomiast 21 kwietnia w piątek o godzinie 10.30 w kościele św. Elżbiety. Po uroczystej mszy świętej poczty sztandarowe przemaszerują na Plac Strzelecki pod pomnik Zesłańcom Sybiru, gdzie odśpiewany będzie hymn państwowy, odczytany apel poległych oraz złożone wieńce.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.