Dwa projekty Starej Kopalni z dofinansowaniem Ministerstwa Kultury

Bartosz Tomczak, mat. prasowe | Utworzono: 2017-04-25 21:30 | Zmodyfikowano: 2017-04-25 21:30
Dwa projekty Starej Kopalni z dofinansowaniem Ministerstwa Kultury - fot. Stara Kopalnia
fot. Stara Kopalnia

Pierwszy z dofinansowanych projektów to "Kolekcjonerzy przyszłości". To projekt, który wyróżnia oryginalna koncepcja, w której stała grupa dzieci i młodzieży tworzy własną wystawę za sprawą przeszukiwania zawartości magazynów Muzeum Przemysłu i Techniki w Starej Kopalni (pod czujnym okiem muzealników i animatorów) oraz za sprawą wizyt studyjnych w innych muzeach o zbliżonym profilu, uczestnictwa w warsztatach poznawczych i międzypokoleniowych z dawnymi górnikami, dzięki którym eksponaty uzyskają unikalne, żywe historie. Adresaci projektu dodatkowo tworzą grę terenową „Maszyna wyciągowa” po wystawie, dla swoich rówieśników nie biorących udziału w przeszukiwaniu magazynów, dzięki czemu oferta edukacyjna Starej Kopalni rozszerza się o zajęcia stworzone z perspektywy dzieci i młodzieży.

Projekt kończy wernisaż. Planowane jest również wydanie katalogu dotyczącego stworzonej wystawy, opisującego dodatkowo grę terenową. Katalog będzie również służył jako dodatkowy materiał edukacyjny dla szkół i nauczycieli.

Drugi z projektów to "W górniczym labiryncie". Jego głównym celem jest aktywizacja twórcza i budzenie kreatywności dzieci i młodzieży dolnośląskiego Zagłębia Węglowego. W ramach projektu zostanie przeprowadzony konkurs oparty o międzypokoleniowe poszukiwanie własnych, rodzinnych górniczych historii oraz warsztaty artystyczne. W projekcie opowieści i archiwalne obrazy przełożone zostaną na język sztuki, za sprawą stworzenia unoszącej się w powietrzu instalacji „w górniczym labiryncie” zawierającej przetworzone fotografie, grafiki, kaligraficznie komponowane fragmenty opowieści oraz żywe, dynamicznie zmieniające się elementy. Nie bez znaczenia będzie symbolika labiryntu jako elementu ponownego przejścia, powrotu (również do korzeni). Dzieci i młodzież zagłębią się nie tylko w tajnikach przeszłości, sztuk wizualnych, ale też dźwięków i światła, które same będą tworzyć. Zadanie angażuje również grupę dawnych górników. Projekt będzie realizowany we współpracy z lokalnymi szkołami.

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.