Wybuch w Mąkolnie: Nagranie z kamery przemysłowej [FILM]

Bartosz Szarafin | Utworzono: 2017-05-17 11:08 | Zmodyfikowano: 2017-05-17 21:31
A|A|A

Zdjęcia: Patrycja Trylińska, Bartosz Szarafin

O tym, jak potężna była eksplozja, można się przekonać oglądając nagranie z kamery przemysłowej. Film opublikował w internecie portal Doba.pl

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak przybył na miejsce katastrofy w Mąkolnie. Wysłuchał raportu służb działających na miejscu i złożył kondolencje rodzinom ofiar. - Akcja przebiegła sprawnie. Wszyscy, którzy byli w szpitalu już z niego wyszli, to z dobrych wiadomości - powiedział wojewoda. W wybuchu ucierpiało 17 osób.

- Przekazujemy dowodzenie służbom dochodzeniowo-śledczym - dodaje z-ca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej - Piotr Grzyb. Miejsce zdarzenia przekazano prokuraturze. Ta w czwartek rozpocznie badania przyczyn katastrofy. Teren zabezpiecza Policja - mówi Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu Krzysztof Niziołek:

W wyniku wybuchu uszkodzeniu uległa część budynków w okolicy. Dwie rodziny musiały zamieszkać u swoich bliskich. W ciągu tygodnia, nadzór budowlany ma wydać decyzję, czy będą mogli powrócić do swoich domów. Lokale zastępcze zaoferowałą również Burmistrz Złotego Stoku.

Prokuratura Rejonowa w Ząbkowicach Śląskich wszczęła Śledztwo w sprawie katastrofy. Jak powiedział Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, jest prowadzone w kierunku spowodowania katastrofy, która zagrażała życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach.

W kontynuacji poszukiwań pomogą policyjni pirotechnicy. Tymczasem strażacy polewają gruzowisko wodą, by zabezpieczyć teren przed wybuchem wtórnym. Z gruzem wymieszany jest proch co utrudnia dodatkowo akcję.

Pomoc ekspertów jest niezbędna - mówi Piotr Grzyb zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej:

Chmurę po wybuchu, do którego doszło w Mąkolnie (w gminie Złoty Stok) ok. godz. 10.00 widać było z odległości kilkunastu kilometrów.

Zakład jest zlokalizowany przy drodze krajowej nr 46. Na miejsce wezwano 17 zastępów straży pożarnej, w tym dwie grupy specjalistycznej i ekipa chemiczna. Strażacy prowadzą poszukiwania i zabezpieczają miejsce przed wybuchem wtórnym.

fot. Patrycja Trylińska

fot. Bartosz Szarafin

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama