Mieszkanie Plus w Wałbrzychu. Pierwsza umowa inwestycyjna na Dolnym Śląsku

Bartosz Tomczak, na podstawie materiałów prasowych | Utworzono: 2017-06-05 18:39
Mieszkanie Plus w Wałbrzychu. Pierwsza umowa inwestycyjna na Dolnym Śląsku -

Mieszkania powstaną przy ulicy Husarskiej położonej na wałbrzyskim Podzamczu czyli najmłodszej, najbardziej zaludnionej, bo zamieszkałej przez blisko 30 tysięcy ludzi, dzielnicy miasta. Szczegółowe analizy gruntów zgłoszonych do programu trwały od października ubiegłego roku, kiedy to miasto Wałbrzych, będące obecnie właścicielem nieruchomości, podpisało ze spółką list intencyjny.

- Wałbrzych jest najlepszym przykładem miasta, które przeszło ogromną przemianę. Po traumie lat 90-tych wynikającej z zamknięcia kopalń, upadku przemysłu i ogromnego bezrobocia miasto wchodzi na ścieżkę rozwoju – podkreślił Bartłomiej Pawlak, członek zarządu BGK Nieruchomości S.A. – Dziś Wałbrzych to jedna z najlepszych Specjalnych Stref Ekonomicznych, ciekawa oferta kulturalna i rosnąca sfera usług, w tym usług turystycznych. Ten potencjał sprawił, że jeżeli chodzi o program Mieszkanie Plus, to właśnie Wałbrzych wysunął się na pozycję lidera na Dolnym Śląsku. Dzisiejsza umowa jest dowodem na to, że jako spółka przechodzimy do kolejnego etapu w realizacji rządowego programu, a już wkrótce będą kolejne tego efekty.

Na działce o powierzchni około 1,5 ha. zostanie wybudowanych pięć sześcio- i siedmiokondygnacyjnych budynków wyposażonych w windy. Do dyspozycji przyszłych najemców będą oddane 157 zewnętrzne miejsca postojowe. Obecnie w Wałbrzychu na lokale z zasobu gminy czeka przeszło 3 tysiące rodzin, dlatego realizacja rządowego programu pozwoli ograniczyć lokalny deficyt mieszkaniowy.

- Dziękuję Rządowi Rzeczpospolitej Polskiej, że wspiera Wałbrzych programem mieszkaniowym, który jest nam tak bardzo potrzebny. Chciałbym również podziękować lokalnym parlamentarzystom wspierającym zabiegi władz miasta w tej sprawie. Liczę, że podobne pozytywne zakończenie będzie miała sprawa finansowania obwodnicy Wałbrzycha, na której budowę przyznało środki Ministerstwo, o czym informował wiceminister Jerzy Kwieciński w styczniu b. r. " - zaznaczył Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha - Możliwość współpracy z BGK Nieruchomości S.A., oznaczająca dobry dla naszego miasta model finansowania, to ogromna szansa dla Wałbrzycha.

Wałbrzych jest jednym z siedmiu miast, obok Wrocławia, Świdnicy, Oławy, Bielawy, Jawora i Głogowa, które zawarły porozumienia z BGK Nieruchomości S.A. , ale pierwszą na Dolnym Śląsku gminą, która podpisała warunkową umowę inwestycyjną.

- Mieszkanie Plus jest szansą, która pozwoli młodym śmiało patrzeć w przyszłość w najważniejszym dla nich momencie, wtedy, gdy chcą założyć rodzinę. Rządowy program ma także inny wymiar; silnie prorozwojowy dla regionu, do którego trafia – powiedział poseł ziemi wałbrzyskiej Michał Dworczyk – Z tych dwóch powodów cieszę się, że skorzystają z niego mieszkańcy Wałbrzycha.

W części komercyjnej program Mieszkanie Plus zakłada budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Program pozwoli na efektywne wykorzystanie nieużywanych dziś gruntów, będących w posiadaniu m.in. Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem, jak również samorządów i inwestorów prywatnych. BGK Nieruchomości dysponuje obecnie potencjałem budowy około 20 tys. mieszkań w ponad 70 miastach w całej Polsce. Budowa pierwszych mieszkań ruszyła w grudniu ub.r. w Białej Podlaskiej i Jarocinie. Kolejne inwestycje zaczną się w ciągu najbliższych tygodni. Partnerami są zarówno samorządy, prywatni właściciele nieruchomości i deweloperzy, jak też spółki skarbu państwa.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.