Specjalny zespół do walki z rakiem powstaje we Wrocławiu

Elżbieta Osowicz, MK | Utworzono: 2017-06-09 16:05 | Zmodyfikowano: 2017-06-09 16:05
A|A|A

radiowroclaw.pl / wikipedia / 0x6adb015

Czerniak może być uleczalny, ale musi być wcześnie rozpoznany. Lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu tworzą specjalny zespół do leczenia tego rodzaju raka skóry, przyspieszają też diagnostykę i leczenie. Jak mówi dr Marcin Ziętek przeżywalność pacjentów leczonych w krajach Europy zachodniej jest o 20 procent wyższa właśnie z powodu szybkiego rozpoznania choroby.

Specjaliści apelują o obserwowanie każdej podejrzanej zmiany skórnej. Przynajmniej raz w roku lekarz rodzinny powinien obejrzeć CAŁE ciało pacjenta. 48 letni pan Paweł leczony w DCO sam nie widział, że dzieje się coś niepokojącego.

Na Dolnym Śląsku rocznie rozpoznaje się około 250 czerniaków, w całym kraju tj. ok 3 tysięcy osób. W ciągu ostatnich 30 lat liczba chorych wzrosła trzykrotnie. Leczenie zaawansowanych zmian jest niezwykle kosztowne, to może być nawet kilkaset tysięcy złotych. Na szczęście zaawansowane leki immunobilogiczne są refundowane. Profilaktyka jest o wiele tańsza, trzeba chronić się przed słońcem, używać filtrów i odpowiednich okularów, zrezygnować z solarium.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama