Radia Wrocław Kultura: Emocje, teatr, muzyka, książki - rozmowy (WIDEO)

Grzegorz Chojnowski | Utworzono: 2017-06-28 16:30 | Zmodyfikowano: 2017-06-28 16:30
A|A|A

Druga statuetka Emocji - Nagród Radia Wrocław Kultura za sezon kulturalny 2016/17 powędrowała do laureata. W kategorii Teatr. Ale od początku: 

Rozmowa z Tanją Miletić, która reżyseruje we Wrocławskim Teatrze Współczesnym 'Szaberplac. Moją Miłość'. Tekst Szymona Bogacza opowiada o Wrocławiu tuż po wojnie i ludziach tamtego czasu, ale reżyserka traktuje tę historię także osobiście, bowiem doświadczyła bratobójczej wojny w Mostarze. Premiera po wakacjach. Warto dodać, że Tanja Miletić ukończyła krakowską PWST.

EMOCJA w kategorii TEATR wędruje do...: realizatorów 'Panny Nikt' (Wrocławski Teatr Współczesny), 'Cesky'ego Diplomu' (PWST Wrocław), 'Piekła-Nieba' (Wrocławski Teatr Lalek) lub Konrada Imieli ('Wrażliwość na olśnienie w normie' - Teatr Muzyczny Capitol). Rozmowa Magdy Piekarskiej.


Czas na wywiad z Wojciechem Kuczokiem o jego najnowszej książce pt. 'Czarna' (Wydawnictwo Od Deski do Deski). Znakomita opowieść psychologiczno-kryminalna oparta na faktach. Niedawno mieliśmy okazję oglądać czytanie performatywne sztuki autora pt. 'Pradziady' (podczas Festiwalu Dramatu), dziś głównie o książce.

Seria „Na F/Aktach” to powieści inspirowane autentycznymi wydarzeniami. które możemy pamiętać z mediów. Autorzy - Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Łukasz Orbitowski, Janusz Wiśniewski i Wojciech Kuczok - wybrali i opisali zbrodnie rzeczywiste, zrekonstruowali je literacko na swoje autorskie sposoby.


Kolejny gość: Katarzyna Jaxa Chronowska, pianistka, pedagog, menedżer. Porozmawiamy o miłości do fortepianu, trudach i satysfakcjach tych zawodów, zapowiemy koncert, który odbędzie się w Oratorium Marianum w czwartek o 19:00. Zagra Paweł Kowalski, w programie Mozart, Beethoven, Skriabin, Paderewski, Franck. I Chopin oczywiście.

Wywiad z Evženem Bočkiem, świetnym czeskim pisarzem, autorem serii komediowych powieści o zamkowych perypetiach pewnej postarystokratycznej rodziny ('Ostatnią arystokratkę' czytała na naszej antenie kiedyś Sylwia Boroń). Tym razem tematem naszej rozmowy będzie przede wszystkim najnowsza wydana po polsku (Wydawnictwo Stara Szkoła) książka pt. 'Dziennik kasztelana'. Licznym admiratorom pisarstwa Evžena Bočka nie trzeba przypominać, że autor jest sam kasztelanem na zamku w Miloticach. W komunikacji polsko-czeskiej pomaga nam tłumacz powieści Mirosław Śmigielski.

 

 

Do usłyszenia i zobaczenia w odbiornikach z DAB+, aplikacjach mobilnych, na www.radiowroclawkultura.pl. Powtórki audycji nazajutrz od 8:00.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama