Rafał Dutkiewicz we Lwowie [FOTO]

z informacji prasowych | Utworzono: 2017-07-05 12:50 | Zmodyfikowano: 2017-07-05 12:50
Rafał Dutkiewicz we Lwowie [FOTO] -

Podczas wizyty we Lwowie Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia spotkał się z Andrijem Sadowym, merem Lwowa. Prezydent Wrocławia wpisał się do księgi pamiątkowej:

– Z ogromnym podziękowaniem za wspaniałe i bardzo aktywne partnerstwo, z wyrazami szacunku dla najpiękniejszego miasta Ukrainy. Niech żyje Lwów miasto tak ważne dla Wrocławia i Polski – napisał
Rafał Dutkiewicz.

„SPOTKANIA OSSOLIŃSKIE”

Ponadto, Rafał Dutkiewicz uczestniczył w „Spotkaniach Ossolińskich”, które odbywają się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca, w gmachu dawnej Biblioteki Baworowskich (obecnie Pałac Sztuki im. Tatiany Omeliana Antonowyczów, oddział Biblioteki im. W. Stefanyka). Prezydent Wrocławia podczas wystąpienia mówił m.in. o partnerstwie obu miast, dobrych relacjach i współpracy (także w ramach ESK 2016) oraz o tym, że obecnie wielu Ukraińców we Wrocławiu znajduje pracę i wiąże z miastem plany na przyszłość.

„Spotkania Ossolińskie”, organizowane są od 2006 roku pod patronatem Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie, stanowią ważny element współpracy Zakładu Narodowego im.
Ossolińskich we Wrocławiu i Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. W. Stefanyka. Uczestniczą w nich przedstawiciele kultury, nauki i polityki. Tematy poruszane na wykładach to często
najważniejsze zagadnienia historii i czasów współczesnych.

Prezydent Wrocławia uczcił lwowskich profesorów

W przeddzień 76. rocznicy zamordowania przez hitlerowców profesorów lwowskich uczelni prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz złożył kwiaty pod pomnikiem ofiar na Wzgórzach Wuleckich.W lipcu 1941 r. po wkroczeniu do Lwowa Niemcy aresztowali kilkudziesięciu wykładowców tamtejszych uczelni: Uniwersytetu Jana Kazimierza i Politechniki Lwowskich. Razem z uczonymi zatrzymano członków ich rodzin, gości, którzy znajdowali się w ich domach. W egzekucji 4 lipca na Wzgórzach Wuleckich zamordowano kilkadziesiąt osób. Wśród zabitych byli m.in. rektor UJK Roman Longchamps de Bérier i jego trzej synowie, pisarz i tłumacz Tadeusz Boy-Żeleński. W lipcu w jednej z kolejnych egzekucji
zginął prof. Kazimierz Bartel, były premier.

W 1991 r. staraniem rodzin pomordowanych na miejscu zbrodni postawiono niewielki obelisk. W 2011 r. z inicjatywy prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i przy wsparciu ówczesnego mera Lwowa na Wzgórzach Wuleckich wybudowano pomnik ku czci pomordowanych lwowskich uczonych.

W poniedziałek 3 lipca Rafał Dutkiewicz i przedstawiciele wrocławskiego środowiska akademickiego złożyli pod pomnikiem kwiaty.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.