To on wynalazł szczepionkę przeciwko tyfusowi. Powstanie biografia prof. Weigla

Elżbieta Osowicz, el | Utworzono: 2017-07-08 22:06 | Zmodyfikowano: 2017-07-08 21:55
To on wynalazł szczepionkę przeciwko tyfusowi. Powstanie biografia prof. Weigla - Fot: lwow.home.pl/NAC
Fot: lwow.home.pl/NAC

Większość dotychczasowych publikacji dotyczy jego badań nad wynalezieniem szczepionki przeciwko tyfusowi.

-W biografii chodzi o pokazanie całego jego życia, poza wątkami naukowymi znajdą się też informacje o tym jakim był człowiekiem, co lubił robić w wolnym czasie - podkreśla Mariusz Urbanek. -Miał zwykłe fascynacje, na przykład był znakomitym łucznikiem, kształcił młodych łuczników we Lwowie, chodził na pstrągi, był też, jak się wtedy mówiło, romansowym człowiekiem, wrażliwym na niewieście wdzięki - zdradza z uśmiechem.

KALENDARIUM Z ŻYCIA PROF. WEIGLA

WIĘCEJ: RUDOLF WEIGL - TWÓRCA SZCZEPIONKI PRZECIW TYFUSOWI PLAMISTEMU

Mariusz Urbanek na razie zbiera dokumenty, odwiedza miejsca gdzie pracował słynny biolog i ludzi, którzy mogli mieć z nim styczność. -Był Niemcom potrzebny, w związku z tym mógł decydować o tym, kogo zatrudnia w swoim instytucie, jako karmicieli wszy. A to dawało bardzo mocne papiery. Papiery od Weigla chroniły przed łapankami, wywózką, dawały gwarancję przeżycia - opowiada Urbanek

Wśród karmicieli wszy było wielu słynnych profesorów lwowskich i studentów tej uczelni. Książka ma być gotowa w czerwcu przyszłego roku. Mariusz Urbanek ma już na swoim koncie wiele cenionych książek biograficznych, choćby o Tyrmandzie, Brzechwie, Tuwimie czy Makuszyńskim.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.