Niemal 30 zbiorników retencyjnych powstanie w powiecie kłodzkim

Bartosz Szarafin, GN | Utworzono: 2017-07-10 11:00 | Zmodyfikowano: 2017-07-10 11:00
A|A|A

fot. commons.wikimedia.org

W 20. rocznicę powodzi tysiąclecia powiat kłodzki rozbudowuje infrastrukturę przeciwpowodziową. Zaplanowano budowę 29 zbiorników, które w razie potrzeby zgromadzą nadmiar wody chroniąc region przed zalaniem.

- Na początek jednak powstaną 4 tzw. suche - mówi starosta kłodzki Maciej Awiżeń:

- Najważniejsze jest zatrzymanie wody. Niedługo powinny wejść firmy i zacząć budować - mówi Maciej Awiżeń.

Zbiorniki powstaną w Krosnowicach, Szalejowie Górnym i Boboszowie i Roztokach. Całkowity koszt inwestycji to 544 mln zł. Ponad 300 to dotacja z Unii Europejskiej. Zbiorniki staną się uzupełnieniem Lokalnego Systemu Osłony Przeciwpowodziowej, który w Kotlinie Kłodzkiej funkcjonuje już od 2002 roku

- Nie będą kolejną atrakcją dla turystów, ponieważ wybrano typ suchy, ale pomogą uratować w przypadku zagrożenia. Przedmiotem ochrony będzie głównie Kłodzko - wyjaśnia Maciej Awiżeń - Starosta Kłodzki.

- To jest zabezpieczenie Kłodzka. Trzeba mieć świadomość, że nie da się wszystkiego zabezpieczyć wszędzie. Kłodzko jest taką zlewnią ze wszystkich stron i jest najbardziej zagrożone powodziowo. Mam nadzieję, że od strony Lądka i od strony zachodniej będziemy mieć możliwość postawienia kolejnych zbiorników przeciwpowodziowych.

Powódź w Kłodzku zaatakowała z 7 na 8 lipca 1997 roku. Szacuje się, że jej poziom był nawet o 20 cm wyższy niż podczas największej fali z 1783 roku. Na co dzień spokojna Nysa Kłodzka, stała się śmiercionośną rzeką. Woda dotarła na dorzecze Odry. Straty w samym Kłodzku wyceniono na blisko 92 mln złotych. Szacunkowo, do naprawy szkód potrzebny byłby budżet w wysokości 50-letniego budżetu rocznego Gminy, a mowa tu tylko o jednym mieście. W wodzie zginęło też kilkanaście osób.

Lokalny System Osłony Przeciwpowodziowej uruchomiono w kwietniu 2002 roku. Przez lata był stale rozwijany. Dziś to 22 automatyczne punkty pomiaru stanów rzek, a także 17 punktów automatycznie mierzących wysokość opadów atmosferycznych. Dodatkowo w skład sytemu wchodzi dyspozytornia w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego, oraz 14 stanowisk pomocniczych w Gminnych Centrach Zarządzania Kryzysowego. System jest także połączony z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku Stacją Hydrometeorologiczną IMGW PIB w Kłodzku. Służby na bieżąco mogą śledzić zebrane dane, które są aktualizowane co 15 minut. Daje to możliwość szybkiego reagowania, przewidywania niektórych anomalii i zapobieganiu powodziom. Doskonałym uzupełnieniem staną się nowopowstałe zbiorniki suche. W przypadku obfitych opadów będą mogły zgromadzić wystarczającą ilość wody do obniżenia stanu rzek o choćby 20 cm, co już może pomóc uratować przed zalaniem miasta w regionie.

Dane z LSOP można podejrzeć na stronie lsop.powiat.klodzko.pl

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama