T-Mobile Nowe Horyzonty: Co jeszcze warto zobaczyć w tym tygodniu?

Martyna Janasik,mk | Utworzono: 2017-08-08 19:11 | Zmodyfikowano: 2017-08-08 19:11
A|A|A

fot. materiały prasowe

Agnieszka Kubera, organizatorka festiwalu poleca dokument Mr. Gaga, który będzie można obejrzeć dzisiaj o 22. -Jest to jeden z najpopularniejszych filmów tego roku, którego bohaterem jest Ohad Naharin, tancerz i dyrektor artystyczny słynnego Batscheva Dance Company. Reżyser filmu podjął się bardzo trudnego zadania, gdyż Ohad jest bardzo skrytym człowiekiem, a tu się odkrywa. Pokazuje taniec jako terapię, dotyka samej istoty tańca i mówi, że trzeba tańczyć, nawet jeśli jest źle.

Natomiast, Bartek Bartos zaprasza w weekend na Lato 1993. -Jest to najlepszy debiut na tegorocznym Berlinare hiszpańskiej reżyserki Carli Simón. Opowiada historię małej 5-letniej dziewczynki, która traci matkę i zaczyna być wychowywana przez rodzinę. Jest to odyseja małego dziecka. To, co fenomenalne jest w tym kinie to nie forma, ale kreacja aktorska 5-latki, która ociera się o wybitność. Jest to dobre realistyczne hiszpańskie kino godne obejrzenia.

Poniżej znajdziecie naszą listę filmów wartych obejrzenia:

Wtorek, 8 sierpnia

Wtorek jest ukłonem w stronę wielbicieli dokumentów. Najpierw poszukamy ukrytej rzeźby na pustyni, a potem pójdziemy potańczyć.

Gdzie jest Rocky II, reż. Pierre Bismuth
Dokument Pierre'a Bismutha jest podróżą w poszukiwaniu sztucznego kamienia Rocky II, nazwanego tak na cześć Sylvestra Stallona, którego w latach 70. umieścił na pustyni artysta Ed Ruscha. Bismuth rozpoczyna długą wędrówkę, gdzie nic nie będzie jasne, i wszystko będzie zdawać się coraz mniej realne. Bismuth będzie mieć tylko jeden problem — nigdzie nie ma informacji o tym kamieniu i nie wiadomo, gdzie jest.

Mr. Gaga, reż. Tomer Heymann
Podczas 100-minutowego seansu widzowie dokładnie poznają twórcę tańca Gaga. Będą mieli okazję zrozumieć, czym on jest, dlaczego stał się sposobem wyrazu własnego „Ja” Naharina i poznają wizję świata i życia choreografa.

Środa, 9 sierpnia
W środę Nowe Horyzonty zabiorą nas do Wielkiej Brytanii w celu zapoznania nas z komentarzem Sally Potter, reżyserki filmu Party, do Brexitu i obecnej sytuacji na wyspach. Z kolei, młody polski reżyser, Grzegorz Mołda, którego praca dyplomowa została nominowana w tym roku do festiwalu w Cannes, pokaże nam historię miłosną przez więzienne kraty.

Party, reż. Sally Potter
Party to groteskowa komedia o wydźwięku politycznym. Główna bohaterka, Janet, po awansie na wysokie stanowisko polityczne, organizuje przyjęcie, aby uczcić swój sukces. Zaprasza na nie tzw. elitę, która tylko na pozór wygląda podobnie. Do stołu zasiądą m.in. lesbijki i profesorowie prestiżowych uczelni oraz obcokrajowcy. Sally Potter uczyni z ich imprezy ukryty komentarz do głośnego Brexitu, a to wszystko przy pomocy największych sław brytyjskiej kinematografii.

Koniec Widzenia, reż. Grzegorz Mołda
Koniec widzenia to intrygujący trójkąt Arka, Marty i jej ojca. Marta to młoda dziewczyna przezywająca właśnie swoją wielką miłość. Nic więc dziwnego, że kiedy dowiaduje się o aresztowaniu Arka, jej świat legnie w gruzach. Wraz z ojcem postanawia za wszelką cenę pomóc ukochanemu. Jednakże z biegiem czasu wszystko się komplikuje. Na jaw wychodzą kolejne tajemnicy, a Marta będzie musiała wybrać między miłością a rodziną.

Czwartek, 10 sierpnia
W czwartek będziemy obserwować przygotowania do wystawy The Square, a w Free Fire zasmakujemy kina gangsterskiego.

The Square, reż. Ruben Östlund
Christian to przeciętny przedstawiciel klasy średniej. Ma dobra pracę na stanowisku dyrektora muzeum sztuki współczesnej i pomimo rozwodu z żoną, doskonale dogaduje się z dziećmi. Wszystko jednak się zmienia podczas przygotowań do premiery instalacji The Square. Film przemienia się w serie absurdów, a Christian zdziera z siebie kolejne maski. Ponadto, Ruben Östlund, funduje nam najprawdopodobniej jedna z najzabawniejszych scen erotycznych w historii kina.

Free Fire, reż. Ben Wheatley
Co się stanie, jeśli wpuścimy do jednego pomieszczenia dwa gangi i będziemy chcieli dokonać transakcji pieniądze za broń dla IRA? Wojna. Gangi przyjdą uzbrojone po zęby. Nawet jeden fałszywy ruch wywoła nienawiść, a wszelkie próby przechytrzenia lub dialogu skończą się krwawą masakrą. Jednakże mimo strzelaniny rodem z najlepszych westernów, nie zabraknie tutaj humoru i wojny na żarty. Pytanie tylko kto wyjdzie z tego cały.

Piątek, 11 sierpnia
Na koniec tygodnia posłuchamy trochę Chopina i wybierzemy się na Księżyc Jowisza.

Do You Speak Chopin?, reż. Marian Marzyński
Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest brać udział w konkursie Chopinowskim, jednym z najbardziej prestiżowych konkursów pianistów? Już w piątek odpowie nam na to pytanie Marian Marzyński, który nakręcił film Do You Speak Chopin? O kulisach ostatniej edycji konkursu. Jest to wzruszający portret ludzi całkowicie oddanych pasji, którzy niemalże oddychają dźwiękami fortepianu. Skupi naszą uwagę głównie na kulisach konkursu i jego uczestnikach z osobna. Przybliży nam ich sposób rozumienia świata oraz zdradzi, co sprawia im największą trudność. Wszystkiemu będą towarzyszyć występy pianistów na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Księżyc Jowisza, reż. Kornél Mundruczó
Księżyc Jowisza balansuje między gatunkami. Trochę tu komedii, trochę science-fiction i trochę dramatu. Główny bohater to Muzułmanin uwikłany w stereotyp, iż każdy muzułmanin to terrorysta. Jednakże jak się okażę, Ariel, to nie terrorysta a anioł, który podczas pobytu w obozie dla uchodźców na Węgrzech, objawi swe nadprzyrodzone siły i zaprowadzi to go do doktora Sterna, który będzie chciał na tym zarobić. Kogo tak naprawdę krytykuje tu Mundruczó i jak się skończą losy Ariela, dowiecie się już w piątek.

Festiwal kończy się w niedzielę 13 sierpnia. W weekend zapraszamy Was na wspomniany pokaz Lata 1993. Ponadto polecamy obejrzeć dokument Luxus. Prosta historia, o wrocławskiej grupie, która badała sztukę nie poprzez odpowiedzi i klucze, a za pomocą pytań, film-legendę Daleko od Wietnamu, miszmasz stylów filmowych, będący odpowiedzią na wojnę w Wietnamie oraz 120 uderzeń serca, którego akcja osadzona jest we Francji lat 90. i epidemii AIDS.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama