Strefa Południa w Radiu Wrocław Kultura [SŁUCHAJ od 20:00]

Barbara Szeligowska, Paweł Iwanina, BT | Utworzono: 2017-08-11 19:40 | Zmodyfikowano: 2017-08-11 19:40

SŁUCHAJ RADIA WROCŁAW KULTURA

Zapożyczenie melodii oraz tekstu utworu i nagranie go na nowo nazywa się coverem. Wybieg podobnego kalibru w świecie literatury określa się plagiatem. To tylko jedna z fundamentalnych różnic. Druga dotyczy nazw. Według ostatniego trendu książki powinny być nazywane krótko, by łatwo je zapamiętać. Tak też działo się przez lata z większością zespołów - te, które celowały wysoko, przybrały nazwy z małą liczbą sylab.

Nie wszyscy jednak celują wysoko (można mieć na myśli zawodowych muzyków, którzy wiedzą, jak wygląda rynek). Zdają sobie sprawę z tego, że ich dźwięki mieszczą się w niszy i bez cudownego zbiegu okoliczności nie będą w stanie jej opuścić. Grają fenomenalnie, są mistrzami swoich dziedzin, widać jednak że traktują to jako hobby. Nazwę Steve Lucky & The Rhumba Bums ciężko nawet wymówić, a co dopiero zapisać. Ma to też związek z czymś innym, a więc rytmiczną identyfikacją.

Rytm bowiem dla nich jest wszystkim, o co chodzi w muzyce. Wywodzą się z różnych kręgów - niektórzy wierni są idei zapoczątkowanej przez Django Reinhardta i jego Hot Club (w różnej formie, niektórzy traktują tę nazwę tylko jako wskazówkę artystyczną), inni stoją na czele neo-neoswingu, jak chociażby Casey McGill & The Spirits of Rhythm czy Eight To The Bar.

W najbliższej Strefie Południa wrócimy do szybkich, energicznych dźwięków gdzieś z pogranicza rock and rolla, jump bluesa oraz jazzu. Do usłyszenia!

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.