Alan Banaszek z CCC Sprandi Polkowice wygrywa Memoriał Łasaka

| Utworzono: 2017-08-13 09:02 | Zmodyfikowano: 2017-08-13 09:02

Na drugim miejscu wyścig ukończył Sylwester Janiszewski (Wibatech 7R Fuji), trzeci był Artur Detko (Domin Sport).

Tradycyjny wyścig kolarski organizowany jest dla upamiętnienia postaci Henryka Łasaka - legendarnego trenera kolarskiego, byłego trenera reprezentacji Polski (w latach 1965 - 73), opiekuna całej generacji najlepszych polskich kolarzy, w tym m.in. Ryszarda Szurkowskiego, Stanisława Szozdy, Zygmunta Hanusika, Lucjana Lisa i Janusza Kowalskiego.

Pod jego szkoleniową opieką polscy kolarze sięgnęli po srebrny medal igrzysk olimpijskich w Monachium (1972), oraz po brązowy medal mistrzostw świata (1971) - oba trofea w wyścigu drużynowym na 100 km. Henryk Łasak zginął w 1973 r. w wypadku samochodowym niedaleko Suchej Beskidzkiej. Kilka miesięcy po śmierci H. Łasaka polscy kolarze wywalczyli w Barcelonie tytuł mistrza świata w wyścigu drużynowym, a w wyścigu indywidualnym zwyciężył Ryszard Szurkowski przed Stanisławem Szozdą.

- Dzięki obecności Mateusz Taciaka w odjeździe nie musieliśmy tracić energii na prowadzenie peletonu. W pewnym momencie, gdy z ucieczki zaatakowało pięciu zawodników, uznaliśmy, że sytuacja przestaje nam odpowiadać i zaczęliśmy pogoń. Koledzy wykonali świetną pracę, by dojść ucieczkę, a potem rozprowadzić mnie na finiszu. Ostatnią zmianę dał mi Maciej Paterski i mogłem z bardzo dobrej pozycji rozpocząć sprint – opowiadał Alan Banaszek.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.