Ogród działkowy dla każdego! Takie rzeczy na wrocławskim Ołbinie

Kamila Januszko, el | Utworzono: 2017-08-13 18:30 | Zmodyfikowano: 2017-08-13 18:29
Ogród działkowy dla każdego! Takie rzeczy na wrocławskim Ołbinie -

Na wspólnym spacerze po ogródkach przy ul. Mikołaja Reja można było wysłuchać opowieści działkowiczów, którzy rezydują na ROD „Westerplatte” od ponad 50 lat. Wielu z nich dobrze zna historię jednego z najstarszych ogródków działkowych we Wrocławiu. - W związku z tym, że miało być wybudowane lotnisko to tymczasowo zostali ludzie wysiedleni na teren ogrodów. Tu pozajmowali takich biedniejszych Niemców. Tu były domy, a u mnie mieszkał kolejarz na działce - opowiadał jeden z działkowiczów.

- Niewiele się zmieniło. W tej chwili ogrody są zaniedbane. Natomiast był bardzo ładny tutaj plac, nawet były organizowane zabawy z okazji Dnia Działkowca - dodawał inny uczestnik spotkania.

Po spacerze na jednej z działek odbyła się debata na temat zagospodarowania wspólnego ogródka. Za tydzień rozpocznie się budowanie altanki i mebli ogrodowych, a w następne niedzielę - sadzenie roślin.

Albert Miściorak, pomysłodawca projektu, uważa działki mogą być nie tylko miejscem dla uprawy roślin, ale mogą też integrować mieszkańców i być miejscem wspólnych działań. - Chodzi o poczucie takiej sprawczości, kreacji, że na działkach można dużo zrobić, począwszy od budowli altanki, po uprawę roślin, która też daje poczucie, że coś się robi i jest się w jakiś sposób potrzebnym. My ten potencjał chcemy wykorzystać i rozszerzyć go nie tylko do pojedynczych działkowiczów, tylko nadać mu taki bardziej społeczny charakter i zaangażować większą liczbę mieszkańców - podkreśla

Do końca października w ogrodzie zaplanowano serię spotkań, warsztatów i spacerów. Będzie nawet potańcówka! Wszystko po to, by zawiązać wokół niego społeczność, która później zaopiekuje się przestrzenią i będzie o nią wspólnie dbać. - Na początku brama będzie otwarta w czasie tych warsztatów, ale później zamierzamy tę bramę otworzyć w ciągu dnia. I taki też jest koncept, żeby mieszkańcy opiekowali się tą działką sami, żeby poczuli, że to jest ich, zbudowane przez nich i żeby otoczyli to później opieką - tłumaczy.

By dołączyć do społeczności działkowiczów z Ołbina wystarczy przyjść spotkania. Szczegółowy harmonogram TUTAJ

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.