Miliony złotych odzyskał ZUS po kontrolach zwolnień

z materiałów prasowych | Utworzono: 2017-08-16 21:20 | Zmodyfikowano: 2017-08-16 21:21
A|A|A

Każdy kto jest na zwolnieniu lekarskim może spodziewać się wizyty kontrolera z ZUS i zaproszenie na badanie do lekarza orzecznika. Kontroler może sprawdzić, w jaki sposób pacjent wykorzystuje czas zwolnienia, czyli czy jest w domu i leży w łóżku, jeśli takie jest zalecenie lekarza. Lekarz orzecznik natomiast skontroluje czy zwolnienie zostało wystawione zasadnie.

Po kontrolach Zakład Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku  w pierwszym półroczu tego roku odzyskał 4 874 184 zł, w całym kraju do kasy Zakładu wróciło aż 98 mln zł. Jak mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Jest to sposób na walkę z fikcyjnymi zwolnieniami branymi po to żeby zyskać dodatkowy urlop, podjąć dodatkową pracę lub zrobić remont w mieszkaniu.

Od stycznia do końca czerwca 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 265,2 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W konsekwencji wydano 10,6 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama