Premiera Krajewskiego, festiwal Trzech Kultur, znakomici "Galicyanie" i wrocławskie "Zacisze"

Jacek Antczak, Łukasz Śmigiel | Utworzono: 2017-08-24 15:00 | Zmodyfikowano: 2017-08-24 15:00
A|A|A

SŁUCHAJ RADIA WROCŁAW KULTURA

W tym tygodniu literatura w Radiu Wrocław Kultura od godz. 15. Od tej godziny zaprezentujemy fragmenty nowej powieści Marka Krajewskiego 'Mock - ludzkie Zoo', która wczoraj trafiła do księgarń. Czyta... Marek Krajewski w własnej osobie.

A audycję tym razem rozpoczniemy od zapowiedzi Festiwalu Trzech Kultur, na który zapraszamy w najbliższy weekend (25-27 sierpnia) do wielkopolskiego, aczkolwiek położonego zaledwie 90 km od Wrocławia, Kępna. Festiwal to wyjątkowa impreza, związane z niezwykłymi dziejami tego miasta, w którym przez kilka wieków żyli zgodnie wyznawcy trzech religii. Inspiracją tego wydarzenia jest historia Alojzego Plewy, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, który podczas wojny uratował z getta dwuletnią żydowską dziewczynkę – Ruth Pardess. Od tamtej chwili mija 75 lat, a pani Pardess jest dziś cenioną izraelską artystką i weźmie udział w festiwalu. Naszymi gośćmi tuż po godz. 16 będą organizatorzy festiwalu: Piotr Psikus, burmistrz Kępna oraz Mateusz Wiśniewski - rzecznik prasowy Festiwalu.

Po godz. 17.00 przeniesiemy się do Galicji, i to dziewiętnastowiecznej. A to za sprawą niezwykłej książki, autorstwa naszego gościa, wrocławianina Stanisława Aleksandra Nowaka. "Galicyjanie" (wyd. WAB), to fascynująca opowieść o świecie, którego już nie ma, literacka epopeja, której akcja rozpoczyna się w 1812 roku, gdy w niezwykłych okolicznościach przychodzi na świat Jan Hyndryk Kończyświat, zwany Hynkiem. Zarówno jego losy, jak i dzieje jego synów i wnuków w niespotykany sposób łączą się z wielkimi wydarzeniami epoki. Ponad 800-stronicowi "Galicyanie" zbierają znakomite recenzje i nagrody. Książka Stanisława Aleksandra Nowaka jest już m.in. w półfinale Nagrody Środkowoeuropejskiej "Angelus".

Kilka minut po g. 18.00 naszym gościem będzie wrocławska autorka – Katarzyna Redmerska. Jej książkowym debiutem były obyczajowe „Sekrety sprzed lat" z 2016 roku. Obecnie autorka promuje powieść, pt. „Zacisze", której akcja rozgrywa się we Wrocławiu oraz w malowniczej wsi Idzików na Ziemi Kłodzkiej.

A od godz 19 do 20. jak zwykle posłuchamy "piosenek z tekstem" m.in. Agnieszki Osieckiej i aktualnego literackiego noblisty Boba Dylana.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama