O kinowych hitach tegorocznej jesieni w Radiu Wrocław Kultura

Krzysztof Majewski, Miłosława Bożek | Utworzono: 2017-08-25 15:41 | Zmodyfikowano: 2017-08-25 15:14
A|A|A

Kończy się sierpień, kończy się czas wakacyjnych hitów. Od września w kinach powoli zaczną pojawiać się obrazy, które po cichu liczą na oscarowe nominacje. Co nas czeka w kinach jesienią?

WRZESIEŃ

8 września

Safari, reż. Ulrich Seidl

Jeden z najciekawszych europejskich reżyserów. W chłodny, statyczny sposób obserwuje bohaterów swoich dokumentów. Daje im czas przed kamerą, który wypełniają bolączki, problemy i patologie austriackiego społeczeństwa. W "Safari" Seidl zabiera nas na polowanie portretując przekonanych o swoich prawdach myśliwych. Bezsensowna śmierć zwierząt zdaje się być dla bohaterów filmu powodem do dumy.

15 września

The Square, reż. Ruben Ostlund

Film na swoim koncie ma już Złotą Palmę z prestiżowego festiwalu w Cannes. W piątek ogłoszono go szwedzkim kandydatem do Oscara, a parę tygodni temu został świetnie przyjęty na festiwalu T - moblie Nowe Horyzonty.  To opowieść o Christianie dyrektorze prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, co daje mu władzę i idealną pozycję społeczną. Do tego przykładnie opiekuje się córkami, jeździ kosztującą fortunę Teslą i wspomaga potrzebujących – zwłaszcza, jeśli nie wymaga to od niego zbyt dużego wysiłku. Jednak podczas przygotowań do premiery instalacji "The Square", z którą wiąże ogromne nadzieje, utrzymanie starannie pielęgnowanego wizerunku okaże się być dla niego nie lada wyzwaniem.

22 września

Ptaki śpiewają w Kigali, reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze

Jest rok 1994. Po tym, jak w Kigali zestrzelono samolot prezydenta Rwandy, trwają rozruchy między plemionami Tutsi i Hutu. W ciągu trwających 100 dni czystek z rąk ekstremistów ginie około miliona ludzi. Świadkiem tych wydarzeń jest Anna (Jowita Budnik) – polska ornitolog, która przyjechała do Afryki, aby prowadzić badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Gdy zaczyna się ludobójstwo, Polka ratuje przed śmiercią młodą dziewczynę z plemienia Tutsi – Claudine. Anna umożliwia ocalonej ucieczkę do Polski. Po przylocie do kraju kobiety próbują otrząsnąć się z koszmarnych przeżyć, ale nie są w stanie wpisać się w rutynę codziennego życia. Pewnego dnia, po upływie kilku lat, Klarysa decyduje się na powrót do ojczyzny. Anna postanawia wyruszyć wraz z przyjaciółką w tę niezwykle emocjonalną podróż do samego serca Afryki.

Mięso, reż. Julia Ducournau

To szalony horror, pełen czarnego humoru z wegetarianką w roli głównej. Pokazywany na Nowych Horyzontach, szybko zebrał grono wiernych fanów. Główna bohaterka w ramach "kocenia" na początku studiów zmuszona jest do zjedzenia owczej nerki. Smak mięsa, nie tylko zwierząt, stanie się dla niej niezbędny. W Stanach Zjednoczonych przed seansem rozdawano papierowe torebki na wypadek... po prostu, na wypadek.

Kingsman: Złoty Krąg, reż. Matthew Vaughn

Absolutnie odjechana "jedynka" przedefiniowała kino szpiegowskie sprawnie bawiąc się kliszami kina gatunkowego. Jednocześnie, Brytyjczycy pozostali wierni swojej zasadzie, że prawdziwy superbohater nie nosi peleryny, tylko trzyczęściowy garnitur i "Oxfordy, nigdy szkoty!". Tym razem bohaterowie stają w obliczu wyjątkowego wyzwania. Gdy ich kwatera zostaje zniszczona, a los świata zawisa na włosku, brytyjscy agenci odkrywają, że w Stanach Zjednoczonych istnieje sprzymierzona organizacja szpiegowska o równie długiej i bogatej historii. Przedstawiciele dwóch elitarnych organizacji muszą teraz zapomnieć o dzielących ich różnicach i wspólnie stawić czoło nieobliczalnemu wrogowi, który dąży do władzy nad światem.

PAŹDZIERNIK

6 października

Blade Runner 2049, reż. Denis Villeneuve

Jedną z najbardziej oczekiwanych premier 2017 roku jest reboot jednego z przełomowych dla since fiction filmów: "Łowcy androidów" Ridleya Scotta na podstawie powieści Phlipa K. Dicka: "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach". Oryginalny film z 1982 roku opowiada historię osadzoną za dwa lata - w 2019, kiedy androidy wykonują prace zbyt niebezpieczne dla ludzi. Podstawowym problemem członka oddziału specjalnego Ricka Deckarda jest odróżnienie maszyny od człowieka. "Blade runner 2049" będzie kontynuacją historii 30 lat później. W rolach głównych Harrison Ford, i Ryan Gosling. Reżyseruje znany z "Labiryntu", "Sicario" czy "Nowego początku" Denis Velleneuve.

Photon, reż Norman Leto

Zdobywca Nagrody Publiczności 17. edycji festiwalu Nowe Horyzonty. Wykład, animacja, dokument z nitkami DNA jako głównymi bohaterami. W roli narratora Andrzej Chyra, ale swoim głosem o filmie mówi reżyser:

Twój Vincent, reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman

"Twój Vincent" czyli zbiorowy wysiłek malarzy, którzy klatka po klatce, namalowali ostatnie dni przed śmiercią Van Gogha. Klatek było 650.000 malarzy, o filmie mówi Robert Banasiak dyrektor CeTA, w której nakręcono część zdjęć i namalowano około 1/3 obrazów:

13 października

Twarz, reż. Małgorzata Szumowska

Współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji otrzymuje nową i wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą, jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym. Tak reżyserka mówi o debiucie, byłej aktorki Teatru Polskiego we Wrocławiu Małgorzacie Gorol:

25 października

Thor: Ragnarok, reż. Taika Waititi

Gdyby ktoś powiedział mi dwa lata temu, że Nowozelandczyk Taika Waititi dostanie się do hollywoodzkiej pierwszej ligi, nie uwierzyłbym. Ale dostał się. Reżyser ma na swoim koncie znakomitą komedię o wampirach "Co robimy w ukryciu". I klika pomniejszych ról, m.in. w Green Lantern. Tym razem zajmie się produkcją Marvela. Druga część przygód Thora, zaczyna się od uwięzienia go po drugiej stronie wszechświata. Osłabiony i pozbawiony młota musi znaleźć sposób, by powrócić do Asgardu i stawić czoła bezwzględnej i wszechpotężnej Heli oraz powstrzymać Ragnarok – "zmierzch bogów", zagładę świata i całej asgardzkiej cywilizacji. Przedtem jednak musi stanąć do gladiatorskiego pojedynku na śmierć i życie z byłym sprzymierzeńcem i członkiem drużyny Avengers niesamowitym Hulkiem.

Dopiero zakończył się 17. MFF Nowe Horyzonty, a tu kolejne wydarzenie od Stowarzyszenia. Kino Nowe Horyzonty obchodzi swoje 5. urodziny. W programie najpopularniejsze filmy, spotkania, targ, a także hit - "Dzień świstaka" - przez cały dzień, seans po seansie. Trudno nie docenić humoru organizatorów i nie dać im opowiedzieć o tym wydarzeniu. Opowiadali Joanna Żak i Michał Weksler:

Kiedyś był Helios, potem Helios Nowe Horyzonty, Kino Nowe Horyzonty, KNH, a teraz NOHO:

Organizatorzy zapraszali na 15 najpopularniejszy filmów w 5 letniej historii kina:

A na koniec, filmy kultowe, czyli m.in "Dzień świstaka", "Matrix" czy "Amy":

Więcej: TUTAJ

Po 18.00 jak zawsze telewizja. Serialem tygodnia będzie wielki zawód - "Defenders" od Netflixa:

Serialu nie ratują, również, jego złe charaktery:

What's in the box? DAB + FILM w każdy piątek Miłosława Bożek i Krzysztof Majewski zapraszaj od godziny 16:00 do 20:00. 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama