Uniwersjada: Joanna Linkiewicz i Rafał Omelko z medalami

Bartosz Tomczak, IAR | Utworzono: 2017-08-25 20:16 | Zmodyfikowano: 2017-08-25 20:16

Znakomicie zaprezentowała się Marcelina Witek, która wygrała konkurs oszczepniczek z nowym rekordem życiowym 63 metry i 31 centymetrów. Zawodniczka KS Polanik Piotrków Trybunalski, brązowa medalistka tegorocznych mistrzostw Europy do lat 23 jest trzecią w historii Polką, która rzuciła oszczepem poza granicę 63 metrów. Srebrny medal wywalczyła w Tajpej Marina Saito z Japonii (62,37 m), a brąz Finka Jenni Kangas (60,98 m).

Na najwyższym stopniu podium stanęła też w stolicy Tajwanu Małgorzata Hołub. Wicemistrzyni poprzedniej Uniwersjady w biegu na 400 m tym razem była najlepsza z czasem 51.76 sek. Srebro wywalczyła obrończyni tytułu, Justine Palframan z Afryki Południowej (51.83), a brąz dla Rumunki Bianki Razor (51.97). Druga Polka w tym finale Iga Baumgart zajęła 6. miejsce (52.46).

Srebrny medal wywalczyła Joanna Linkiewicz. Mistrzyni poprzedniej Uniwersjady w biegu na 400 m przez płotki zajęła 2. miejsce z wynikiem 55.90; wygrała Włoszka Ayomide Folorunso (55.63), a brąz wywalczyła Olena Kolesniczenko z Ukrainy (56.14). Bardzo dobrze spisała się druga Polka w finale, Aleksandra Gaworska, która zajęła 4. miejsce (57.25).

Rafał Omelko był 3. w biegu na 400 m z czasem 45.56. Wygrał broniący tytułu Luguelin Santos z Dominikany (45.24), a srebro wywalczył Yoandys Lescay Pardo z Kuby (45.31). Również w tej konkurencji w finale biegli dwaj Polacy; Kajetan Duszyński był 4. z czasem 46.50.

Czwarte miejsce zajął też Grzegorz Kalinowski w biegu na 1500 m (3:33.57), a Mateusz Borkowski był 12. (3:50.99). Wygrał Timo Benitz z Niemiec (3:43.45).

W biegu na 800 m Paulina Mikiewicz-Łapińska była 7. (2:04.19); wygrała Kubanka Rose Mary Almanza Blanco (2:02.21).

Norbert Kobielski zajął 10. miejsce w skoku wzwyż z wynikiem 2,15 m. Wygrał Niemiec Falk Henning Wendrich (2,29).

W pozostałych piątkowych finałach trójskok mężczyzn wygrał Nazim Babajew z Azerbejdżanu (17,01 m), a złoto w 10-boju wywalczył Kyle Stuart Cranston z Australii (7687 pkt.).

Po 3 dniach rywalizacji lekkoatletycznej w klasyfikacji medalowej tej dyscypliny prowadzi Polska (3-2-1) przed Niemcami (3-0-1) i Włochami (1-2-0). W klasyfikacji całej Uniwersjady Polska jest na 9. miejscu z 4 złotymi, 6 srebrnymi i 5 brązowymi medalami. Prowadzi Korea Południowa (24-17-20) przed Japonią (21-13-20) i Tajwanem (15-19-12).