Książki dla Gwinei - zakończenie akcji

Radio Wrocław | Utworzono: 2017-08-31 17:32 | Zmodyfikowano: 2017-08-31 17:33
A|A|A

fot. Karolina Łągiewka

Więcej na temat projektu: www.ksiazkidlagwieni.pl

Z tej okazji Fundacja Art Transparent zaplanowała na wrzesień serię prezentacji artystycznych poświęconych Gwinei.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ:

1.09.2017

godz. 19:00
„Gwinea – kontrasty. Opowieść o oceanie, młodości, radości i nie łatwiej rzeczywistości Gwinei”: wernisaż zdjęć Karoliny Łągiewki / Klub PROZA

10.09.2017

godz. 18:00
"Cała naprzód" : pokaz filmu Stanisława Lenartowicza z wprowadzeniem Magdy Podsiadły / Klub PROZA

15.09.2017

godz. 18:00
„Bel Air” : wernisaż wystawy Leona Podsiadłego we współpracy z Magdą Podsiadły/ galeria Mieszkanie Gepperta

godz. 20:15
koncert Bossa Nova i zakończenie zbiórki pieniędzy w ramach akcji „Książki dla Gwinei” / Vertigo Jazz Club. Bilety na cały wieczór: 20 zł. Część kwoty z biletów zostanie przeznaczona na akcję Książki dla Gwinei.

O WYSTAWIE „BEL AIR”
"Bel Air"
wystawa prac Leona Podsiadłego we współpracy z Magdą Podsiadły

wernisaż:

15.09.2017, godz. 18 / Mieszkanie Gepperta

Wrocław i Konakry łączy nie tylko tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO, czy akcja „Książki dla Gwinei”. Te dwa miasta połączyły także postaci Zbyszka Cybulskiego, Hanki Bielickiej, Stanisława Lenartowicza oraz Leona Podsiadłego. Po odzyskaniu niepodległości Gwinea zainicjowała intensywną wymianę intelektualną, naukową i gospodarczą z krajami bloku wschodniego, w tym z Polską. Dlatego też w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia do Konakry przybywają liczni polscy artyści, pisarze i wykładowcy. Wystawa „Bel Air” przenosi nas w tamte czasy za sprawą niezwykłych prac mentora wrocławskiej rzeźby, profesora Leona Podsiadłego. W jej ramach zaprezentowane zostaną fotografie, rzeźby i grafiki zainspirowane jego pobytem w Gwinei. Wizualną opowieść uzupełni rozmowa ojca z córką, Magdą Podsiadły, która po wielu latach powróci do Konakry, by odnaleźć uczniów ojca i odwiedzić gwinejski dom swojej rodziny.

Leon Podsiadły:

Urodzony w 1932 roku we Francji. Rzeźbiarz, malarz i rysownik. W latach 1952–1956 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Profesor uczelni artystycznych w Conakry (Gwinea), Wrocławiu i Opolu. Kierownik Katedry Rzeźby (w latach 1980–1986), dziekan Wydziału malarstwa Grafiki i Rzeźby w PWSSP we Wrocławiu (w latach 1980–1986). Członek oraz uczestnik wystaw Grupy Wrocławskiej. Laureat wielu nagród w dziedzinie rzeźby. Wychowawca kilku pokoleń rzeźbiarzy działających w Polsce i za granicą.

Magda Podsiadły:

Wrocławianka od urodzenia, córka wrocławskich plastyków malarki Krystyny Michałowskiej-Podsiadły i rzeźbiarza prof. Leona Podsiadłego. Eks-dziennikarka działu kultury wrocławskiej Gazety Wyborczej (od 1990 do 2012, współtworzyła dział i szefowała mu prawie przez dekadę), dzieciństwo spędziła w Afryce Zachodniej (Konakry, Gwinea), absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Interesuje ją teatr i kino Afryki frankofońskiej, (publikowała teksty m.in.w „Didaskaliach”, „Kinie”, „Formacie” i „Notatniku teatralnym”), współpracuje z Brave Festival). Poza działalnością dziennikarską zajmuje ją także fotografia reportażowa. Ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych, m.in. w galerii BWA Awangarda, Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu i Muzeum Narodowym w Szczecinie. Wszystkie poświęcone były współczesnemu życiu ludzi w krajach Afryki.

Kurator: Michał Bieniek
Idea: Karolina Bieniek
Produkcja: Małgorzata Sobolewska, Julia Janowska
Promocja: Anna Stec, Paulina Popiół
Projekt graficzny: Marta Przeciszewska
wystawa czynna:
15.09 – 13.10.2017
we wtorki, czwartki i piątki, od godz. 16 do 19
Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich ½, Wrocław

O WYSTAWIE „GWINEA – KONTRASTY. OPOWIEŚĆ O OCEANIE, MŁODOŚCI, RADOŚCI I TRUDNEJ RZECZYWISTOŚCI GWINEI”: WERNISAŻ ZDJĘĆ KAROLINY ŁĄGIEWKI

1.09.2017, godz. 19:00 / Klub PROZA

Od autorki:
Gwinea to pełna kontrastów mozaika. Na pierwszy rzut oka widzimy tylko biedę, a czasem prawdziwą nędzę. Kiedy jednak zaczynamy szukać dalej zauważamy, że jest także źródłem ważnych zasobów mineralnych, a w ostatnich latach przeżywa także biznesowy boom. Ten ostatni jednak powoduje, że stolica Gwinei - Konakry tonie pod stertami odpadów. Jej przeciwieństwem jest interior, obszary leśne i wyżynne obdarzone przepiękna naturą i różnorodną florą. Gwinea to bogactwo kulturowe i etniczne, ale też analfabetyzm, próżniactwo i zacofanie cywilizacyjne, to także przywiązanie do tradycyjnych wartości, radość z życia, z drugiej jednak strony łamanie praw i prymitywne zwyczaje, ciężkie, życiowe zmagania… Ta różnorodność i zróżnicowanie Gwinei na różnych poziomach i w różnych aspektach intryguje, zachwyca i zachęca, aby poznać, odkryć, zasmakować … jej ciągle nie do końca odkryty potencjał.

Autorka:

Karolina Łągiewka - z wykształcenia ekonomistka z ponad 8-letnim doświadczeniem w administracji publicznej, w tym w Komisji Europejskiej w zakresie polityki zdrowia publicznego; od 5 lat jest aktywnie zaangażowana w pomoc rozwojową w krajach Globalnego Południa. Od 2015 roku, po zakończeniu projektów w Afryce Wschodniej, pracuje w Przedstawicielstwie Unii Europejskiego w Gwinei-Konakry.

POKAZ FILMU "CAŁA NAPRZÓD" STANISŁAWA LENARTOWICZA
1967, 86 min
wprowadzenie: Magdy Podsiadły
10.09.2017, godz. 18:00/ Klub PROZA

Zwariowana komedia, w której fikcja miesza się z rzeczywistością. Pastisz popularnych gatunków i motywów kina rozrywkowego, wyśmiewający wszechobecne stereotypy oraz ludzi, którzy gotowi są w nie uwierzyć. Film Stanisława Lenartowicza, twórcy przez lata niedocenianego i spychanego na dalszy plan, dziś słusznie uważanego za „mistrza nastroju” i jedną z największych indywidualności polskiego kina. Jeden z pierwszych polskich filmów zrealizowanych w autentycznych zagranicznych plenerach: zdjęcia kręcono w Finlandii, na Wyspach Kanaryjskich oraz w portach Afryki Zachodniej (w tym w Konakry w Gwinei). Sceny rozgrywające się na statku powstały podczas rejsu handlowego drobnicowca M/S „Kraków”, należącego do Polskiej Żeglugi Morskiej.

Twórcy:
Reżyser: Stanisław Lenartowicz
Scenariusz: Ewa Szumańska, Stanisław Lenartowicz
Zdjęcia: Tadeusz Wieżan, Jerzy Stawicki
Muzyka: Wojciech Kilar
Obsada: Zbigniew Cybulski, Teresa Tuszyńska, Zdzisław Maklakiewicz, Krzysztof
Litwin, Zdzisław Kuźniar, Leon Niemczyk
Informacja za: Studio Filmowe KADR [http://www.sfkadr.com/pl/movies/93/calanaprzod. html]

więcej informacji na:
www.ksiazkidlagwinei.pl

www.arttransparent.org

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama