Dolnośląskie szkoły są gotowe do rozpoczęcia roku szkolnego

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2017-08-30 19:20 | Zmodyfikowano: 2017-08-30 17:59
A|A|A

Wszystkie placówki zostały przygotowane do nauki w nowym systemie - deklarował przed spotkaniem z dyrektorami wrocławskich placówek kurator oświaty Roman Kowalczyk. Na przystosowanie i remonty jednostek oświatowych trzeba było wydać kilka milionów złotych - mówi Jarosław Delewski z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu:

- Przez dwa miesiące wakacji 10 milionów szkół zostały przekazane dyrektorom szkół aby przystosować je do nowej sieci. Generalnie koszty zostały wycenione na 60 milionów jeśli chodzi o koszty związane z inwestycjami i 40 milionów jeśli chodzi o koszty osobowe. To są koszty wyszacowane na cały etap wdrażania reformy czyli do momentu kiedy gimnazja przestaną istnieć. 

Miasto wystąpiło do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zwrot dwóch i pół miliona złotych, otrzymało o milion złotych mniej. Dyrektor Departamentu Edukacji uchylił się od odpowiedzi czy Wrocław będzie domagał zwrotu pozostałej kwoty. W związku z reformą w stolicy Dolnego Śląska pracę straciło stu nauczycieli, ale jeszcze raz tyle może być zatrudnionych na innych etatach. Dolnośląskie Kuratorium Oświaty ma oferty pracy dla 400 nauczycieli. 

Nie ma na razie dokładnych danych dotyczących nauczycieli, którzy stracili pracę w związku z reformą, ale jak mówi dolnośląski kurator Roman Kowalczyk nie będzie to taka skala jaka straszy ZNP.

- Mamy dużo ofert pracy. Dzisiaj rano było ich 400. Mamy, pewną "górkę" na poziomie klas 1-3. 

Dolnośląski ZNP przed wakacjami wyliczył, że w związku z reforma w regionie prace może stracić około tysiąca nauczycieli. Nowe dane maja być znane pod koniec września.

Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 15 we Wrocławiu Jolanta Dołęgowska przyznaje, że nie udało się jeszcze do końca wyposażyć nowego budynku szkoły przy ulicy Stanisławowskiej. Placówka czeka na zamówione ławki i krzesła. Dlatego jak dodaje dyrektorka pierwsze dwa tygodnie nauki dla uczniów klas IV - VII będą nietypowe.

- Nauczyciele przez pierwsze dwa tygodnie września zaplanowali zadania z uczniami poza terenem szkolnym.

Wrocławski magistrat na remonty i dostosowanie szkół w wakacje wydał 10 milionów złotych.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama