Hity światowych festiwali i retrospektywa Samuela Fullera na 8. American Film Festival

Jan Pelczar | Utworzono: 2017-08-30 21:20
A|A|A

Pierwszym z ogłoszonych dziś tytułów jest znakomicie przyjęty podczas festiwalu w Cannes Good Time (2017) Bena i Josha Safdiech z Robertem Pattisonem, podążającym za przykładem Kristen Stewart w arthouse’owe kroki. To brutalna opowieść o destrukcyjnej braterskiej miłości rozgrywającą się w nowojorskim przestępczym półświatku. Film znalazł się konkursie głównym canneńskiego festiwalu, gdzie zachwycili się nim krytycy, a rola Pattisona z miejsca została nazwana najlepszą w jego dorobku. Widzowie 8. AFF jako pierwsi w Polsce będą mogli to zweryfikować.

Równie ciekawie zapowiada się polska premiera Nigdy cię tu nie było / You Were Never Really Here (2017) Lynne Ramsay. To mroczny thriller opowiadający o ex-agencie FBI, który w prywatnej wendecie poszukuje odkupienia za grzechy z przeszłości. Tym razem brytyjska reżyserka pamiętnego Musimy porozmawiać o Kevinie obsadziła w głównej roli wybitnego Joaquina Phoenixa. Efekt ich współpracy zachwycił canneńskich jurorów pod przewodnictwem Pedro Almodóvara. Obraz dostał nagrodę za najlepszy scenariusz, a Joaquin Phoenix został uznany za najlepszego aktora festiwalu, tym samym wywołując wypieki na twarzy u wszelkiej maści oscarowych spekulantów.

Ukoronowaniem tegorocznego AFF będzie retrospektywa Samuela Fullera – twórcy takich klasyków filmu noir jak Shock Corridor (1963) i The Naked Kiss (1964). Ten znany z szorstkiego obycia bezkompromisowy artysta wciąż pozostaje mistrzem wielu współczesnych magów kina, w tym Martina Scorsese, Quentina Tarantino czy Jima Jarmuscha. W ramach jego retrospektywy pokażemy siedem filmów, w tym poświecony artyście dokument A Fuller Life (2013), którego autorką jest córka reżysera – Samantha Fuller.

8. American Film Festival potrwa od 24 do 29 października 2017 roku.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama