Wałbrzych: Plac Na Rozdrożu nosi miano placu Solidarności

Barbara Szeligowska, BT | Utworzono: 2017-09-01 13:20 | Zmodyfikowano: 2017-09-01 13:20
A|A|A

fot. Barbara Szelgiowska

Najpierw był gruntowny remont, a potem zmiana nazwy. Mowa o dawnym placu Na Rozdrożu w centrum Wałbrzycha. Przebudowany fragment miasta od wczoraj nosi miano placu Solidarności. W uroczystości nadania nowej nazwy wzięli udział pierwsi uczestnicy wolnościowego zrywu sprzed 37 lat, zabrzmiała symboliczna pieśń "Mury". Prezydent miasta, Roman Szełemej tłumaczył, dlaczego musiało minąć wiele lat, by pierwszy niezależny związek zawodowy miał w Wałbrzychu swoje miejsce:

- Uznaliśmy, że to będzie godne miejsce, ale godne wtedy kiedy będzie wyglądało tak jak już prawie teraz wygląda choć jeszcze trochę prac przed nami. Dziś jesteśmy tu po to, żeby przede wszystkim uczcić rocznicę, ale również podkreślić zakończenie pewnego etapu rewitalizacji Wałbrzycha.

Szef wałbrzyskiej Solidarności, Radosław Mechliński przyznaje, że Wałbrzych jest jednym z ostatnich polskich miast, gdzie związek nie miał swojego miejsca:

- Miasto Wałbrzych dołączyło do grona tych, które NSSZ upamiętniły w postaci nazwy ulicy bądź placu z czego bardzo się cieszymy, bo to już na stałe wrośnie w kulturę i dziedzictwo naszego miasta, a przede wszystkim mieszkańców. Solidarność to znaczy ni mniej ni więcej tylko ojczyzna.

Oprócz nowej nazwy, na odnowionym placu znalazło się miejsce na wygodne perony dla autobusów, a ruch pojazdów odbywa się po bezpiecznym rondzie.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama