Sulistrowice-reaktywacja: Popularny zalew już po remoncie [FILM z DRONA]

| Utworzono: 2017-09-16 20:25 | Zmodyfikowano: 2017-09-15 15:06
A|A|A

fot. Piotr Czyszkowski

Samorządowcy zakończyli remont zbiornika wodnego i zapory w Ślężańskim Parku Krajobrazowym. Zrujnowany zalew odzyskał swoje funkcje przeciwpowodziowe, przyrodnicze i przeciwpożarowe. Co ważne dla tysięcy turystów odwiedzających w każdy weekend te okolice - w zbiorniku jest woda.

Remont kosztował 2 mln zł. Z tego 1,3 mln zł na rozpoczętą w październiku 2016 r. inwestycję wygospodarował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Jak podkreślają urzędnicy, nowe inwestycje są ważne dla bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców.

My pisaliśmy o tym i pokazywaliśmy postęp prac w październiku, rok temu:

Użytkowane od 40 lat zapora i zbiornik, który może pomieścić ponad 200 tysięcy m3 wody były w opłakanym stanie technicznym. Największe zniszczenia 264 metrowej tamy przyniosły powodzie i wezbrania dopływu Sulistrowickiego Potoku z lat: 2009 i 2013. Kolejne ulewne deszcze mogłyby doprowadzić do następnych powodzi i w efekcie do przerwania uszkodzonej zapory oraz zalania 11 miejscowości zamieszkałych łącznie przez około 2,5 tysięcy ludzi. Zagrożona byłaby także pobliska oczyszczalnia ścieków obsługująca Sulistrowice i Sulistrowiczki.

Teraz zbiorniki zapora spełniają już normy bezpieczeństwa. Wymienione zostały popękane płyty betonowe, odmulono dno zbiornika, uszczelniono żelbetowy ekranu, wyremontowano drogę na koronie zapory, naprawione zostały ściany wieży przelewowej i sztolni odpływowej oraz wymieniono skorodowane instalacje.

REKLAMA
Reklama