Lubań: XVII-wieczne dachówki trafiły na sprzedaż. Konserwator nie widział, że są zabytkiem

Piotr Słowiński | Utworzono: 2017-09-28 07:51 | Zmodyfikowano: 2017-09-28 07:51
A|A|A

Zabytkowe, kilkusetletnie dachówki z remontowego Domu Solnego w Lubaniu pojawiły się w jednym z serwisów sprzedażowych. Wystawił je przedsiębiorca wykonujący remont, który - zgodnie z projektem -  miał je zniszczyć. Wystawił je po 6 złotych za sztukę. Tymczasem pochodzą one z zabytkowego Domu Solnego, jedynego w Polsce budynku z bazaltu, którego dach miał zostać naprawiony.

- Powstały w XVII wieku i są unikatowe. To po prostu skandal. Konserwator nie miał prawa wydać takiej decyzji - uważa Arkadiusz Gutka ze Stowarzyszenia Ochrony Zabytków "Monitoring":



Zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu Daniel Gibski mówi, że wydając nakaz, a później zgody na przeprowadzenie remontu dachu zabytkowego Domu Solnego w Lubaniu, służby konserwatorskie nie zauważyły zabytkowych dachówek:



W taką argumentację Arkadiusz Gutka nie wierzy, bo jak mówi jest to wyłącznie remont dachu w zabytkowym obiekcie, a okazuje się, że osoby odpowiedzialne za zabytki nawet nie sprawdziły co na tym dachu jest.

Burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński mówi, że prace wykonywane były zgodnie z pozwoleniami. - Każdy krok, który podejmowaliśmy w sprawie Domu Solnego był konsultowany z konserwatorem zabytków - mówi Arkadiusz Słowiński.

Obecnie są zatrzymane. Na razie nie wiadomo czy uda się odzyskać wszystkie zdemontowane, zabytkowe dachówki, bo niektóre były po prostu w kontenerze na gruz. Obecnie prowadzone są ekspertyzy poszycia dachowego Domu Solnego i przygotowywana jest zmiana w dokumentacji remontu dachu.

zdjęcia: Piotr Słowiński

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~lulla
2017-09-30 16:41:38
z adresu IP: (173.68.xxx.xxx)
Ocena: -8
"Burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński mówi, że prace wykonywane były zgodnie z pozwoleniami. - Każdy krok, który podejmowaliśmy w sprawie Domu Solnego był konsultowany z konserwatorem zabytków - mówi Arkadiusz Słowiński." Burmistrz pewnie się konsultował z konserwatorem Rydzykiem. Pomodliwszy się przedtem na kolanach.
~detektyw
2017-09-30 01:07:47
z adresu IP: (109.84.xxx.xxx)
Ocena: 2
A gdzie był tenże sam konserwator zabytków, kiedy dwa lata temu w taki sam sposób potraktowano zabytkowe dachówki z Zamku Czocha? Posłużyły do... utwardzenia parkingu przed zamkiem.
~Ciekawosc
2017-09-28 16:24:14
z adresu IP: (217.86.xxx.xxx)
Ocena: 3
A co sie dzieje z wroclawskimi kostkami granitowymi z ulic, gdzie usuwa sie stary zabytkowy bruk? Gdzie trafiaja te kostki? Wie ktos?
~kazimierzp
2017-09-28 13:30:50
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 0
Współczuję wykonawcy, a nie inwestorowi....
~Jacek Jakubiec
2017-09-28 13:27:48
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 4
To będzie dłuższy wpis, ale gwoli pogłębienia tematu warto przywołać doświadczenie sprzed ponad 30 lat. Chodzi o Dwór Czarne w Jeleniej Górze. Lata naznaczone stanem wojennym a w tym obiekcie, jeszcze niedawno zagrożonym rozbiórką, trwają roboty ratowniczo-zabezpieczające. Na dziurawych jak sito połaciach dachu, są niewielkie partie takiej, chyba XVII-wiecznej, dachówki. Narzuca się myśl: pozyskać taki materiał (potrzeba go było ok. 70.000 szt), poddać stosownym zabiegom i pokryć nim Dwór. Od praktyków budowlańców słyszę, że ludzie powinni chętnie się tej dachówki pozbyć, bo ciężka, nieporęczna, utrudnia remonty... Obszedłem z kamerą Jelenią Górę i okolice i uwieczniłem sporo budynków z taką dachówką. Konserwator Wojewódzki, zacna i nieoceniona ś.p. Jadwiga Skibińska, ofiarnie wspierająca inicjatywę ratowania Dworu wywalczonymi w resorcie kwotami, przychyliła się do tej propozycji. Schody się zaczęły gdy podjęła rozmowy z tymi, do których upatrzone budynki należały. Powtarzały się takie reakcje: „ja pod taką dachówką mogę czekać na lepsze czasy, jeśli chcecie, to ją bierzcie tylko niech konserwator kupi nową i sfinansuje wymianę pokrycia“. Tego nawet przebojowa pani Jadwiga załatwić nie była w stanie.
~Nowoczesny HUN
2017-09-28 12:27:49
z adresu IP: (88.156.xxx.xxx)
Ocena: -4
Lol a kogo obchodzo jakieś skorupy z gliny z starożytnosci?
~lubanianin
2017-09-28 11:00:54
z adresu IP: (81.219.xxx.xxx)
Ocena: 8
Pół lubania i okolic sklada się z budynków tylko i wyłącznie budowanych z bazaltu, więc to cojest napisane w artykule troszkę mija się z prawdą.
~urzędnik po myśli PiS:
2017-09-28 10:16:13
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: -1
"mierny, bierny, ale wierny"...
~koala
2017-09-28 08:20:58
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 6
Jeszcze pracuje ???Tylu młodych , sprawnych i fachowych po architekturze szuka nowej pracy
NA ANTENIE