TYLKO U NAS: Tak może się zmienić Park Grabiszyński. Wizualizacje robią wrażenie!

Przemek Gałecki | Utworzono: 2017-10-03 08:50 | Zmodyfikowano: 2017-10-03 09:10
A|A|A

wizualizacje inwestora

Wejście do parku od strony ul. Hallera to tzw. strefa ozdobna. Będą tam nowe drzewa i krzewy, powstanie też plac z fontanną. 

Południowa część parku będzie przeznaczona dla rodzin. W planach jest m.in. ścieżka rowerowa z muldami oraz wodny plac zabaw. - To będzie połączenie fontanny z placem zabaw. Dzieci będą mogły np. przekładać kamienie czy zbudować tamę - wyjaśnia prof. Tomasz Ossowicz z Biura Rozwoju Wrocławia.

Ciekawie prezentuje się także teren przy rzece Ślęzie, gdzie miałby powstać ekopark. Jak tłumaczy  Tomasz Ossowicz, na nieużytkach powstanie wielofunkcyjna łąka i jezioro. - A po drugiej stronie, od ul. Odkrywców, będą boiska - do siatkówki i piłki nożnej oraz mini siłownie - dodaje Tomasz Ossowicz. 

Na tym terenie planowane są także różne działania proekologiczne - z zakresu gospodarowania wodą opadową. - Chcemy, by powstały ogrody deszczowe, niecki chłonne, suche zbiorniki i koryta - by wodę na tym terenie zretencjonowa - tłumaczy dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Krzysztof Działa.

Masterplan zakłada przejęcie prywatnego gruntu po dawnej szkółce leśnej, który zostałby włączony do parku. Wszystko po to, by powstał Ogród Wrażeń z tzw. zielonymi komnatami. - Atrakcja polegałaby na tym, by stworzyć kwatery, w których są niezwykłego rodzaju zapachy oraz nasadzenia  - na przykład same czerwone albo fioletowe - tłumaczy Tomasz Ossowicz. 

Plan zakłada, że w okolicy Ogrodu Wrażeń pojawi się także zbiornik wodny, a zabytkowy budynek, który znajduje się na tym terenie, zostanie zrewitalizowany i być może powiększony o elementy szklane.

Teren dawnych cmentarzy został wydzielony jako strefa pamięci. - Mamy tam bardzo wyrazisty układ alejowy. Na środku były ronda, które wybędziemy teraz odtwarzać - to już działania w ścisłej współpracy z konserwatorem - tłumaczy prof. Tomasz Ossowicz.

To jednak tylko plany - teraz czas na konsultacje społeczne, które ruszą na przełomie października i listopada. - O ile pogoda nam pozwoli, planujemy spotkać się na terenie parku – mówi Monika Pec-Święcicka, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. 

Masterplan został już zatwierdzony przez miejską konserwator zabytków. Jeżeli dojdzie do realizacji, remont zostanie rozłożony na wiele lat.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~jaskołka
2018-04-01 02:50:48
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 0
niech sobie zrewitalizują własne mózgi...
~jaskołka
2018-04-01 02:45:19
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 1
A stare, zdrowe drzewa są świetnym towarem na sprzedaż... Kto się bogaci na ich sprzedaży?
~jaskołka
2018-04-01 02:25:53
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 1
Zrobią to samo, co ze Wzgórzem Polskim - betonową pustynię!!!! R. Dutkiewicz odpowiedzialny za katastrofę ekologiczną we Wrocławiu!!!!!!
~copierek
2018-02-09 20:09:18
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 1
Coraz więcej badań wskazuje na zmniejszanie się populacji owadów, takich jak motyle czy pszczoły, wynik najnowszego badania , przeprowadzonego w Niemczech, zszokował badaczy. Wykazał spadek liczebności owadów latających o ponad 75 proc. w ciągu zaledwie 27 lat.CZY TEGO CHCEMY W POLSCE ??? Obsiewajmy trawniki w parkach kwitnącymi łąkami , a nie trawą na pola golfowe .
~swojak
2018-02-08 12:51:28
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 2
beton beton i jeszcze raz beton ludzie nam potyrzeba drzew
~Marecki Wrocław
2018-02-05 16:45:04
z adresu IP: (93.175.xxx.xxx)
Ocena: 1
Miś: Słuchaj! Ty będziesz robił dziadowskie oszczędności na sto - dwieście tysięcy, żeby nas byle łajza z kontroli wzięła za tyłek! Więc wbij sobie w ten twój oszczędny, kierowniczy, filmowy łeb: pieniądze należy zdobywać legalnie, a nie lewymi kombinacjami! Ten twój sznurek z helikoptera może sobie fruwać za ćwierć ceny z twoją żoną, a my, zapamiętaj sobie to, wynajmiemy helikopter na dziesięć godzin za pełną stawkę godzinową od instytucji. "Dziesięć godzin" - słownie. Hochwander: Ale to jest kilkaset tysięcy! Miś: Zapłacimy, zapłacimy! Film zrobi na zlecenie instytucja i zapłacimy. Rachunki mam z Cepelii na dwieście osiemdziesiąt tysięcy - zapłacimy. I nie sprzedamy misia żadnemu muzeum nawet Narodowemu za milion!
~udu
2018-02-03 18:01:03
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 7
A co ze starymi wielkimi drzewami????? Nowa moda: park bez drzew, płuca miasta bez pęcherzyków powietrza. A toalety są czy będą. Rany ten park przypominał przepiękny las. Jaka prominentna osoba wzbogaciła się na tej inwestycji?????????????????????????????
~renata
2018-01-20 00:47:42
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: 7
Ten park miał swój klimat. W starej części pozostały głównie pnie po wyciętych drzewach i trociny. Podłoże jest zdewastowane, przeorane ciężkim sprzętem, zniszczone bluszcze i paprocie. Tylko idioci mogli wpaść na taki pomysł. Wystarczyło postawić więcej ławek, koszów na śmieci i częściej sprzątać. Pozostawić dziki charakter parku, jedynego w swoim rodzaju.A tak przy okazji walczymy o szacunek dla polskich grobów za granicą, a rozjeżdżamy groby w parku Grabiszyńskim. Głupota władz tego miasta jest porażająca. Wytnijcie wszystko co żyje i wybudujcie Galerię! To potraficie...
~Kasia ptak
2018-01-19 00:32:23
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 5
Witam. Cały park Grabiszyński to cmentarz. Po co wycinać stare, piękne drzewa żeby zrobić jakieś pierdoły. Mieszkam przy parku od urodzenia i jest śliczny, są w nim takie miejsca cudne. Przez takich ludzi co zmieniają to co piękne w gówno to żyć mi się nie chce. Co to za debil , mógł takie pierdoły wymyśleć. Parku nie dam ruszyć, póki będę żyć, jakiś szacunek tym co tam leżą pod ziemią się należy do licha ! To nie ludzkie. Pozdrawiam
~Jaga
2018-01-18 22:32:49
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 4
Niech Pan Tomasz Ossowicz i reszta budują takie koszmary u siebie pod domem. Zostawcie park takim, jak jest. Mieszkańcy Wrocławia nie chcą takich zmian! Odwołać ze stanowisk odpowiedzialnych za te projekty!!!!
~Regina
2018-01-15 03:50:31
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 4
Pozostawic park takim jaki jest , zachować jego dzikość....... Park mamuta wystarczy. W tym parku ijest magia . Nie niszczcie tego co jeszcze mamy.. Wystarczy nam betonu wokół.
~Mamut
2018-01-13 15:47:12
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 6
Już mi wystarczy park mamuta. Nie potrzeba mi betonowego parku. Niech zostanie tak jak jest.
~Kviacior
2018-01-13 14:34:25
z adresu IP: (88.217.xxx.xxx)
Ocena: 1
Zostawcie park takim jaki jest!!!
~Bożena
2017-12-27 18:47:14
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 6
Podzielam zdanie, że ten park jest piękny przez swoją dzikość.Wystarczy posprzątać i dosadzić parę drzew.Mam wrażenie, że znowu ktoś chce zarobić i to niezłe pieniądze.Wczoraj byłam w parku i to co zobaczyłam bardzo mnie poirytowało, ponieważ na całej głównej alejce,poustawiano lampy, jedna od drugiej stoi w odległości około 10m. Znowu interes zaważył ,a nie zdrowy rozsądek.Dlaczego ktoś podejmuje tak niemądre decyzje,nie konsultując z mieszkańcami czy chcą tych zmian.Podzielam pomysłodawca ma nierówno pod sufitem , a przede wszystkim interes.
~Casey
2017-10-06 21:44:11
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: 11
Fatalny pomysł. Park w stanie dzikim jest przepiękny, wystarczy może trochę polepszyć ścieżki, dosadzić drzewa, nastawiać kosze na śmieci i po sprawie. Taka dzikość w sercu miasta to skarb, którego nie wolno ruszać - to kawałek natury, lasu, oaza spokoju i zieleni. Nie wiem kto wpadł na ten pomysł, ale ma chyba nierówno pod sufitem. >:(
~luki
2017-10-05 09:23:41
z adresu IP: (195.22.xxx.xxx)
Ocena: 4
Rany jaki hejt. Rzut cały zielony, ale park wybetonowany!? :D Ogrody wrażeń w miejsce zaniedbanego terenu, jeden remontowany budynek i eko-park w miejscu zaniedbanych ogrodów działkowych przy totalnie przekształconej i wyprostowanej Ślęzie.
~belab
2017-10-04 20:15:37
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 19
Paprocie, bluszcz, błoto i te przepiękne drzewa - prawie dziko - cudnie!!! Nie ruszać!!!
~kos
2017-10-04 18:06:58
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 4
On wszystko zniszczą wpuszcza ciężki sprzed który poniszczy korzenie starodrzewia, we Wrocławiu nie dba się o parki i o drzewa w nich, jak coś próbują zrobić to w puszczają koparki które uszkadzają korzenie drzew masakra nie wyciągają w noski z innych inwestycji tylko po najniższej linie oporu a drzewa jak uschną to się wytnie i zwali na pogodę albo chorobę albo szkodniki a nie na głupotę ludzką może tak co nie którzy z za biurek by się choć trochę podszkolili jak przeprowadza się prace w parkach
~szymek
2017-10-04 18:00:14
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: 8
Byłem dzisiaj, bluszcz i błoto przykrywa niemieckie mogiły
~ArpciQ
2017-10-04 16:23:07
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: -6
Ludzie, gdzie Wy tu widzicie beton? Jak zwykle wszyscy narzekają że coś się zmieni, a gdy już to zostanie wybudowane to będziecie dumni z najpiękniejszego parku w mieście. Wspaniały pomysł, piękne wizualizacje, wreszcie coś się ruszy w tym zastygłym mieście!
~barbara
2017-10-04 13:04:20
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: 6
projekt może i robi wrażenie, ale jako rzecz osobna, a nie alternatywa dla naszego parku! mam nadzieję że to nie przejdzie, albo skończy się na protestach
~gość
2017-10-04 12:24:49
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 19
To przerażający projekt. O ten park wystarczy zadbać, oczyścić Grabiszynkę, dosadzić trochę drzew, wyciąć uschnięte. Czy nikt w urzędzie nie widzi jakie szkody poczyni taka realizacja? Tyle pieniędzy, by pogorszyć to, co ludzie lubią i co jest klimatyczne, lekko dzikie. Prawie jak wycinka puszczy...Tak mi się skojarzyło...
~Alicja
2017-10-04 11:43:34
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 11
Jeden z niewielu parków, które mają jeszcze w sobie magię i można się tam poczuć jak w lesie za Wrocławiem. Cały ten projekt odbierze temu miejscu urok i to co tak naprawdę przyciąga czyli dzikość i brak większej ingerencji człowieka . Stanowczo mi się nie podoba ten projekt i mam nadzieję, że nie wejdzie w życie.
~wroc
2017-10-04 09:20:44
z adresu IP: (78.133.xxx.xxx)
Ocena: 11
Jeszcze tylko galerii handlowej tam brakuje. Komu ten park przeszkadzał, że chcą go tak zniszczyć?
~Dramat
2017-10-04 08:12:22
z adresu IP: (195.206.xxx.xxx)
Ocena: 9
Ostatni kawałek dzikiego parku w tej części miasta chcą zamienić w betonowo szklany spacerniak... Zostawcie to na Boga...
~Pol
2017-10-03 21:47:18
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 6
Zacznijmy od likwidacji rowu ze ściekami, i zakazem palenia śmieci na przylegających do parku ogródkach działkowych
~florek
2017-10-03 20:57:31
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: 8
nie ruszac parku - taki jaki jest ma zostac
~Natalia
2017-10-03 17:50:26
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 8
Nie, nie i jeszcze raz nie!!!
~Iwa
2017-10-03 16:49:58
z adresu IP: (82.71.xxx.xxx)
Ocena: 11
Mieszkam cale moje zycie przy parku i nie chce zeby stal sie betonowy i szklany. Po przebudowie straci swoj klimat poldzikosci. A stanie sie galeria grabiszynska, szklano-plastikowa. VETO!!!
~kolo
2017-10-03 16:44:09
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: 7
Za sam pomysł projektant powinien zostać ukarany. Następny bubel architektoniczny jak szklana fontanna na rynku.
~cochi
2017-10-03 16:32:15
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: 12
Fatalny pomysł! park Grabiszyńki jest ostatnim w tym mieście który potrzebuje przebudowy, wszyscy by stracili na jego zmianie
~Agap
2017-10-03 16:28:40
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 9
Ale pustynia! A gdzie drzewa?
~Pixies
2017-10-03 14:56:34
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: 4
Często bywam w tym parku i niezmiennie, od lat, idąc od Górki Skarbowców unosi się obrzydliwy fetor fekaliów ze strumyka przepływającego wzdłuż ogródków działkowych. Dawno temu słyszałem na antenie Radia Wrocław, że MPWiK zidentyfikowało problem źle podłączonej rury i w tydzień go rozwiąże... Dwa lata minęły, a ściek jak płynął przez park, tak płynie. Może zanim miasto zrobi te "Ogrody Wrażeń", to wypadałoby rozwiązać problem smrodu. Sama rewitalizacja parku godna pochwały, w końcu jakiś pomysł na zieleń miejską inny niż karczowanie, zalanie betonem i pomalowanie wszystkiego na szaro.
~Gogo
2017-10-03 14:49:09
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 4
Jestem przeciw,park w tej formie,nieco dziki bardziej mi odpowiada
~mieszkaniec
2017-10-03 14:05:42
z adresu IP: (176.221.xxx.xxx)
Ocena: 19
Park w obecnej formie jest idealny. To odrobina prawdziwej natury w środku miasta. Obecnie w parku można zobaczyć sowy (w lecie młode piszczą cały wieczór), lisy, kuny... a po zabetonowaniu? Może z architektonicznego punktu widzenia będzię ładnie, ale zniknie enklawa fauny i flory rzadko widziana w tak małej odległości od centrum.
~dm123
2017-10-03 12:13:37
z adresu IP: (193.239.xxx.xxx)
Ocena: 17
najlepiej pozostawic park takim jaki jest, zamiast zalewac go betonem i planowana architektura - w obecnej formie jest przepiekny i taki powinien pozostac. Miasto powinno przeznaczyc te fundusze na budowe drog / mostow / chodnikow...
~mieszkanka
2017-10-03 12:03:29
z adresu IP: (88.156.xxx.xxx)
Ocena: 16
no nie, piękny półdziki park a oni muszą go popsuć? ;(
~z dzikiego
2017-10-03 11:05:07
z adresu IP: (89.73.xxx.xxx)
Ocena: 11
parku chcą zrobić brukowany?
~Mamut
2017-10-03 10:21:13
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 7
A co z parkiem mamuta?