TYLKO U NAS: Tak może się zmienić Park Grabiszyński. Wizualizacje robią wrażenie!

Przemek Gałecki | Utworzono: 2017-10-03 08:50 | Zmodyfikowano: 2017-10-03 09:10
A|A|A

wizualizacje inwestora

Wejście do parku od strony ul. Hallera to tzw. strefa ozdobna. Będą tam nowe drzewa i krzewy, powstanie też plac z fontanną. 

Południowa część parku będzie przeznaczona dla rodzin. W planach jest m.in. ścieżka rowerowa z muldami oraz wodny plac zabaw. - To będzie połączenie fontanny z placem zabaw. Dzieci będą mogły np. przekładać kamienie czy zbudować tamę - wyjaśnia prof. Tomasz Ossowicz z Biura Rozwoju Wrocławia.

Ciekawie prezentuje się także teren przy rzece Ślęzie, gdzie miałby powstać ekopark. Jak tłumaczy  Tomasz Ossowicz, na nieużytkach powstanie wielofunkcyjna łąka i jezioro. - A po drugiej stronie, od ul. Odkrywców, będą boiska - do siatkówki i piłki nożnej oraz mini siłownie - dodaje Tomasz Ossowicz. 

Na tym terenie planowane są także różne działania proekologiczne - z zakresu gospodarowania wodą opadową. - Chcemy, by powstały ogrody deszczowe, niecki chłonne, suche zbiorniki i koryta - by wodę na tym terenie zretencjonowa - tłumaczy dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Krzysztof Działa.

Masterplan zakłada przejęcie prywatnego gruntu po dawnej szkółce leśnej, który zostałby włączony do parku. Wszystko po to, by powstał Ogród Wrażeń z tzw. zielonymi komnatami. - Atrakcja polegałaby na tym, by stworzyć kwatery, w których są niezwykłego rodzaju zapachy oraz nasadzenia  - na przykład same czerwone albo fioletowe - tłumaczy Tomasz Ossowicz. 

Plan zakłada, że w okolicy Ogrodu Wrażeń pojawi się także zbiornik wodny, a zabytkowy budynek, który znajduje się na tym terenie, zostanie zrewitalizowany i być może powiększony o elementy szklane.

Teren dawnych cmentarzy został wydzielony jako strefa pamięci. - Mamy tam bardzo wyrazisty układ alejowy. Na środku były ronda, które wybędziemy teraz odtwarzać - to już działania w ścisłej współpracy z konserwatorem - tłumaczy prof. Tomasz Ossowicz.

To jednak tylko plany - teraz czas na konsultacje społeczne, które ruszą na przełomie października i listopada. - O ile pogoda nam pozwoli, planujemy spotkać się na terenie parku – mówi Monika Pec-Święcicka, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. 

Masterplan został już zatwierdzony przez miejską konserwator zabytków. Jeżeli dojdzie do realizacji, remont zostanie rozłożony na wiele lat.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Casey
2017-10-06 21:44:11
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: 5
Fatalny pomysł. Park w stanie dzikim jest przepiękny, wystarczy może trochę polepszyć ścieżki, dosadzić drzewa, nastawiać kosze na śmieci i po sprawie. Taka dzikość w sercu miasta to skarb, którego nie wolno ruszać - to kawałek natury, lasu, oaza spokoju i zieleni. Nie wiem kto wpadł na ten pomysł, ale ma chyba nierówno pod sufitem. >:(
~luki
2017-10-05 09:23:41
z adresu IP: (195.22.xxx.xxx)
Ocena: 4
Rany jaki hejt. Rzut cały zielony, ale park wybetonowany!? :D Ogrody wrażeń w miejsce zaniedbanego terenu, jeden remontowany budynek i eko-park w miejscu zaniedbanych ogrodów działkowych przy totalnie przekształconej i wyprostowanej Ślęzie.
~belab
2017-10-04 20:15:37
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 12
Paprocie, bluszcz, błoto i te przepiękne drzewa - prawie dziko - cudnie!!! Nie ruszać!!!
~kos
2017-10-04 18:06:58
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 0
On wszystko zniszczą wpuszcza ciężki sprzed który poniszczy korzenie starodrzewia, we Wrocławiu nie dba się o parki i o drzewa w nich, jak coś próbują zrobić to w puszczają koparki które uszkadzają korzenie drzew masakra nie wyciągają w noski z innych inwestycji tylko po najniższej linie oporu a drzewa jak uschną to się wytnie i zwali na pogodę albo chorobę albo szkodniki a nie na głupotę ludzką może tak co nie którzy z za biurek by się choć trochę podszkolili jak przeprowadza się prace w parkach
~szymek
2017-10-04 18:00:14
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: 7
Byłem dzisiaj, bluszcz i błoto przykrywa niemieckie mogiły
~ArpciQ
2017-10-04 16:23:07
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 1
Ludzie, gdzie Wy tu widzicie beton? Jak zwykle wszyscy narzekają że coś się zmieni, a gdy już to zostanie wybudowane to będziecie dumni z najpiękniejszego parku w mieście. Wspaniały pomysł, piękne wizualizacje, wreszcie coś się ruszy w tym zastygłym mieście!
~barbara
2017-10-04 13:04:20
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: 3
projekt może i robi wrażenie, ale jako rzecz osobna, a nie alternatywa dla naszego parku! mam nadzieję że to nie przejdzie, albo skończy się na protestach
~gość
2017-10-04 12:24:49
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 9
To przerażający projekt. O ten park wystarczy zadbać, oczyścić Grabiszynkę, dosadzić trochę drzew, wyciąć uschnięte. Czy nikt w urzędzie nie widzi jakie szkody poczyni taka realizacja? Tyle pieniędzy, by pogorszyć to, co ludzie lubią i co jest klimatyczne, lekko dzikie. Prawie jak wycinka puszczy...Tak mi się skojarzyło...
~Alicja
2017-10-04 11:43:34
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 7
Jeden z niewielu parków, które mają jeszcze w sobie magię i można się tam poczuć jak w lesie za Wrocławiem. Cały ten projekt odbierze temu miejscu urok i to co tak naprawdę przyciąga czyli dzikość i brak większej ingerencji człowieka . Stanowczo mi się nie podoba ten projekt i mam nadzieję, że nie wejdzie w życie.
~wroc
2017-10-04 09:20:44
z adresu IP: (78.133.xxx.xxx)
Ocena: 6
Jeszcze tylko galerii handlowej tam brakuje. Komu ten park przeszkadzał, że chcą go tak zniszczyć?
~Dramat
2017-10-04 08:12:22
z adresu IP: (195.206.xxx.xxx)
Ocena: 6
Ostatni kawałek dzikiego parku w tej części miasta chcą zamienić w betonowo szklany spacerniak... Zostawcie to na Boga...
~Pol
2017-10-03 21:47:18
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 3
Zacznijmy od likwidacji rowu ze ściekami, i zakazem palenia śmieci na przylegających do parku ogródkach działkowych
~florek
2017-10-03 20:57:31
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: 5
nie ruszac parku - taki jaki jest ma zostac
~Natalia
2017-10-03 17:50:26
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 4
Nie, nie i jeszcze raz nie!!!
~Iwa
2017-10-03 16:49:58
z adresu IP: (82.71.xxx.xxx)
Ocena: 9
Mieszkam cale moje zycie przy parku i nie chce zeby stal sie betonowy i szklany. Po przebudowie straci swoj klimat poldzikosci. A stanie sie galeria grabiszynska, szklano-plastikowa. VETO!!!
~kolo
2017-10-03 16:44:09
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: 7
Za sam pomysł projektant powinien zostać ukarany. Następny bubel architektoniczny jak szklana fontanna na rynku.
~cochi
2017-10-03 16:32:15
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: 5
Fatalny pomysł! park Grabiszyńki jest ostatnim w tym mieście który potrzebuje przebudowy, wszyscy by stracili na jego zmianie
~Agap
2017-10-03 16:28:40
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 7
Ale pustynia! A gdzie drzewa?
~Pixies
2017-10-03 14:56:34
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: 1
Często bywam w tym parku i niezmiennie, od lat, idąc od Górki Skarbowców unosi się obrzydliwy fetor fekaliów ze strumyka przepływającego wzdłuż ogródków działkowych. Dawno temu słyszałem na antenie Radia Wrocław, że MPWiK zidentyfikowało problem źle podłączonej rury i w tydzień go rozwiąże... Dwa lata minęły, a ściek jak płynął przez park, tak płynie. Może zanim miasto zrobi te "Ogrody Wrażeń", to wypadałoby rozwiązać problem smrodu. Sama rewitalizacja parku godna pochwały, w końcu jakiś pomysł na zieleń miejską inny niż karczowanie, zalanie betonem i pomalowanie wszystkiego na szaro.
~Gogo
2017-10-03 14:49:09
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 2
Jestem przeciw,park w tej formie,nieco dziki bardziej mi odpowiada
~mieszkaniec
2017-10-03 14:05:42
z adresu IP: (176.221.xxx.xxx)
Ocena: 15
Park w obecnej formie jest idealny. To odrobina prawdziwej natury w środku miasta. Obecnie w parku można zobaczyć sowy (w lecie młode piszczą cały wieczór), lisy, kuny... a po zabetonowaniu? Może z architektonicznego punktu widzenia będzię ładnie, ale zniknie enklawa fauny i flory rzadko widziana w tak małej odległości od centrum.
~dm123
2017-10-03 12:13:37
z adresu IP: (193.239.xxx.xxx)
Ocena: 16
najlepiej pozostawic park takim jaki jest, zamiast zalewac go betonem i planowana architektura - w obecnej formie jest przepiekny i taki powinien pozostac. Miasto powinno przeznaczyc te fundusze na budowe drog / mostow / chodnikow...
~mieszkanka
2017-10-03 12:03:29
z adresu IP: (88.156.xxx.xxx)
Ocena: 13
no nie, piękny półdziki park a oni muszą go popsuć? ;(
~z dzikiego
2017-10-03 11:05:07
z adresu IP: (89.73.xxx.xxx)
Ocena: 5
parku chcą zrobić brukowany?
~Mamut
2017-10-03 10:21:13
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 5
A co z parkiem mamuta?
NA ANTENIE