Stypendystki III edycji programu "Nowe technologie dla dziewczyn" wybrane

informacje prasowe, mh | Utworzono: 2017-10-06 19:51 | Zmodyfikowano: 2017-10-06 19:51
A|A|A

fot. Radio Wrocław

"Nowe technologie dla dziewczyn" to pionierski w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą informatyczną.

Stypendystki programu otrzymają zarówno wsparcie merytoryczne, jak i pomoc finansową. Znajdą się pod opieką mentora lub mentorki doświadczonego pracownika firmy Intel. Otrzymają stypendium w wysokości 12 000 zło brutto, które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. A w wakacje zostaną zaproszone na staż w gdańskim centrum badawczo-rozwojowym firmy Intel największym ośrodku R&D Intela w Europie, lub w amerykańskiej siedzibie firmy.

Program stypendialny ma na celu zainteresowanie młodych kobiet branżą nowych technologii oraz kierunkami studiów, które wiążą się z ich tworzeniem. Celem programu jest udzielenie utalentowanym maturzystkom i studentkom wsparcia w nauce oraz w zakresie planowania i rozwoju kariery zawodowej w branży technologicznej. Spożytkowanie wielkiego potencjału kobiet w kluczowym dla cywilizacji obszarze nowych technologii jest bowiem warunkiem koniecznym dla jej rozwoju.

- To pokolenie będzie tworzyć przyszłość nowych technologii, a one bardzo, bardzo potrzebują kobiet, ich świeżego spojrzenia i świetnych pomysłów. A także zaangażowania i odpowiedzialności - podkreśla dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Zarówno w Polsce, jak i na świecie branża informatyczna charakteryzuje się niskim wskaźnikiem zatrudnienia kobiet jest ich zaledwie od kilku do kilkunastu procent. A przecież za pierwszą w historii programistkę uważa się Adę Lovelace (córkę Georgea Byrona), która stworzyła pierwszy opublikowany algorytm napisany z zamiarem wykonania na maszynie!

W Polsce tylko 13% studentów informatyki to kobiety. W korporacjach technologicznych jest ich jeszcze mniej. Niedobór specjalistów z zakresu nowych technologii już teraz szacuje się w Polsce na 50 000, a w Europie, do roku 2020 - na 1 milion

Dwie pierwsze edycje programu stypendialnego pokazały, że nie brakuje młodych kobiet wybitnie uzdolnionych w dziedzinie nowych technologii i zdeterminowanych do tego, aby osiągnąć w niej sukces. Warto im pomagać!

Stypendystki z Dolnego Śląska:

Agnieszka Dudek, Uniwersytet Wrocławski
Karolina Gabara, Uniwersytet Warszawski
Beata Janiak, Uniwersytet Wrocławski
Weronika Symbor, Uniwersytet Wrocławski.

Uroczystość wręczenia stypendiów w trzeciej edycji programu Nowe Technologie dla Dziewczyn, odbędzie się 12 października br. o godz. 10.00 w Centrum Badawczo-Rozwojowym firmy Intel, mieszczącym się przy ul. Słowackiego 173 w Gdańsku.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama