Dolnośląskie Centrum Filmowe: Na co warto się wybrać? [SPRAWDŹ]

z informacji prasowych, mk | Utworzono: 2017-10-20 16:00 | Zmodyfikowano: 2017-10-20 16:00
A|A|A

Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów 2017 
W dniach 22-27 października DCF zaprasza na seanse w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów 2017. To podsumowanie polskiego i światowego dorobku w dziedzinie filmu inspirowanego wartościami ewangelicznymi. Wstęp wolny za okazaniem bezpłatnych wejściówek dostępnych w kasach kina.

Festiwal ma na celu wspieranie twórczości filmowej pozostającej w zgodzie z katolicką nauką społeczną. Najważniejszym punktem tegorocznej edycji festiwalu będzie przegląd filmowy, podczas którego zostaną zaprezentowane filmy wskazane przez powszechnie znane osoby świata sztuki filmowej, które obejrzą filmy wraz z widzami, a następnie poprowadzą dialog z publicznością na temat wybranego przez siebie obrazu. W programie seanse takich filmów, jak m.in.: „Nauczycielka”, „Habemus papam – mamy papieża”, „Dwie korony”, „Przełęcz ocalonych”.

Poza przeglądem filmów odbędą się także wydarzenia towarzyszące, m.in.: Konkurs Młodych, prelekcje, panele dyskusyjne, warsztaty filmowe oraz koncert. Wśród Gości specjalnych wydarzenia zobaczymy, m.in.: Krzysztofa Zanussiego, Dominikę Figurską, Adama Woronowicza, Radosława Pazurę czy Tomasza Terlikowskiego.

O miłości pokonującej granice czasoprzestrzeni
Od piątku 20 października na ekranach DCF-u zadebiutuje film pt. „Człowiek z magicznym pudełkiem”. To nietypowa komedia Bodo Koxa, opowiadająca o podróżach w czasie oraz o miłości pokonującej granice czasoprzestrzeni. Scenariusz do filmu został nagrodzony na festiwalu w Cannes prestiżowym wyróżnieniem.

Jest rok 2030. Dotknięty amnezją Adam musi zacząć wszystko od nowa. Przeprowadza się i zatrudnia w jednej z warszawskich korporacji. Tam poznaje Gorię – niezwykle atrakcyjną dziewczynę, która od razu zwraca jego uwagę. Początkowo jednak uparcie opiera się jego zalotom i twierdzi, że chłopak nie jest w jej typie. Z czasem jednak Goria zmienia zdanie i romans nabiera rumieńców. Wtedy też Adam znajduje w swoim mieszkaniu stare, niezwykłe radio, które nadaje audycje jeszcze z lat 50-tych. Co więcej, chłopak dokonuje też niebywałego odkrycia – odbiornik emituje fale, które umożliwiają teleportację. Podczas jednej ze swoich podróży, tym razem w rok 1952, chłopak napotyka problem i nie może wrócić. Zaniepokojona jego nieobecnością Goria postanawia sprowadzić go z powrotem i wyrusza w niebezpieczną misję. W filmie zobaczymy m.in. Olgę Bołądź, Piotra Polaka i Sebastiana Stankiewicza.
Miłość, która prowadzi do zbrodni
W piątek 20 października seans filmu pt. „Ach śpij kochanie” w reżyserii Krzysztofa Langa. To oparty na faktach thriller o miłości, która prowadzi do zbrodni. Na ekranie m.in. Andrzej Chyra, Katarzyna Warnke, Bogusław Linda, Tomasz Schuchardt i Andrzej Grabowski.

W okolicach Krakowa od kilku już lat dochodzi do serii zagadkowych morderstw. Młody milicjant Karski (Tomasz Schuchardt) stawia niewygodną dla swoich przełożonych hipotezę o seryjnym mordercy. Podejrzenia padają na Władysława Mazurkiewicza (Andrzej Chyra). Piękny Władek, jak mówią na niego znajomi, to cieszący się szacunkiem zamożny playboy i dżentelmen o hipnotycznym uroku, ale też niejasnej przeszłości i zaskakujących powiązaniach. Pogoń za mordercą okazuje się niezwykle trudna, w toku śledztwa znikają kolejne dowody i akta spraw. Ludzie, którzy dotychczas zdawali się sprzyjać Karskiemu i cieszyli się jego zaufaniem, zaczynają się od niego odwracać, a z głównym podejrzanym zaczyna łączyć go nietypowa relacja.
Ultramaraton sposobem na odnalezienie siebie
„Biegacze” to dokument o bieganiu i biegaczach, ale przede wszystkim – o ludziach i ich emocjach. Reżyser Łukasz Borowski odpowiada na pytanie co pcha ludzi do podjęcia wyzwania ekstremalnego, jakim jest przebiegnięcie w górach 240 kilometrów, spędzenie na trasie dwóch dni i nocy, ryzykowanie zdrowia, a nawet życia. Premiera w piątek 20 października.

240 kilometrów i 1200 metrów wspinaczki muszą w 52 godziny pokonać uczestnicy Biegu 7 Szczytów. Nie zważając na niesprzyjające warunki atmosferyczne niestrudzenie zmierzają do mety. Wszystko po to, by przez ten jeden moment, kiedy ukończą już morderczą trasę, poczuć spełnienie i euforię. Trójka bohaterów: Wiesław - menadżer dużego banku, matka trójki dzieci Agata oraz Michał - sportowiec i podróżnik podejmują próbę ukończenia jednego z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie. Film jest wnikliwym portretem globalnego fenomenu biegania. To także próba odpowiedzi na pytanie, jak wiele człowiek jest w stanie zrobić, żeby na chwilę poczuć ulgę, zagłuszyć cierpienie i zyskać pewność, że coś po sobie zostawi. Dokument z bliska przypatruje się każdemu ruchowi bohaterów. Od odważnego biegu na początku, przez momenty kryzysu i zwątpienia, a także bolesne próby przekroczenia możliwości własnego ciała. Uczestnikom biegu przyświeca jeden cel – chcą podczas pokonywania morderczej trasy odnaleźć samych siebie.
W pogoni za marzeniami
Od 20 października film pt. „Patti Cakes”. Reżyser Geremy Jasper stworzył opowieść o początkującej raperce Patricii Dombrowski, a.k.a. Killa P, a.k.a. Patti Cake$. która dąży do wielkiej sławy w pozbawionym jakichkolwiek perspektyw, rodzinnym mieście - New Jersey.

W wieku 23 lat Patricia (Danielle Macdonald) czuje, że jest w końcu gotowa wyjść na scenę i zdobyć wielką sławę. Jej celem jest swoista muzyczna nieśmiertelność, którą może poszczycić się jej największy idol, raper O-Z. Dziewczyna ma prawdziwy talent i składanie rymów przychodzi jej z łatwością, jednak opieka nad babcią na wózku inwalidzkim i zgorzkniała matka ze skłonnościami do alkoholizmu sprawiają, że nie jest jej łatwo wyrwać się z domu. Sytuacja Patti zmienia się, kiedy w zorganizowanej na parkingu bitwie freestylowej bez większego trudu pokonuje konkurencję. Zwycięstwo dodaje jej wiary w siebie, dlatego podejmuje decyzję o porzuceniu dotychczasowego życia. Z pomocą przyjaciół i babci zakłada zespół i postanawia w końcu wyruszyć w pogoń za marzeniami.
Opowieść o miłości w trudnych czasach
W piątek 20 października premiera filmu „Zgoda” w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego. Film został nagrodzony za najlepszą reżyserię w Konkursie Głównym 41. MFF w Montrealu. To poruszająca historia miłosna, rozgrywająca się w trudnych czasach schyłku II Wojny Światowej.

Jest rok 1945 i wojna właśnie dobiega końca. W Świętochłowicach na Śląsku organy bezpieczeństwa organizują obóz pracy, w którym planują umieścić Niemców, Ślązaków i Polaków, określanych mianem zdrajców narodu polskiego. UB dokonuje tym samym czystek wśród osób, które z niechęcią odnoszą się do komunistycznej władzy. Do pracy w obozie zgłasza się Franek (Julian Świeżewski), który zamierza ocalić ukochaną Annę (Zofia Wichłacz). Młody chłopak nie zdaje sobie jednak sprawy, że wśród osadzonych znalazł się również jego przyjaciel sprzed wojny – Erwin (Jakub Gierszał) – który od dawna zakochany jest w dziewczynie. Franek, licząc na to, że uda mu się oszukać system dołącza do komunistów, ale w miarę upływu czasu zdaje sobie sprawę, że chcąc ocalić Annę, będzie musiał poświęcić wszystko. Na ekranie m.in. Danuta Stenka, Wojciech Zieliński, Tomasz Sapryk.
Akademia Dokumentalna: „Ostatni w Aleppo”
23 października o godz. 17:30 kolejny pokaz w ramach Akademii Dokumentalnej. „Ostatni w Aleppo” to historia zniszczonego, syryjskiego miasta, widziana z perspektywy wolontariuszy Białych Hełmów. Przerażający obraz wojny i śmierci w poruszający sposób ukazuje dramat konfliktu zbrojnego w Aleppo i nieustającą walkę o zachowanie człowieczeństwa.

Zwycięzca festiwalu Sundance oraz Docs Against Gravity w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny to obraz okrutnego oblicza wojny i związanych z nią ludzkich tragedii. Konflikt w Syrii zostaje przedstawiony z perspektywy wolontariuszy, który w zgliszczach zrujnowanego miasta wciąż poszukują żywych. Choć bohaterom filmu do tej pory udało się uratować aż 60 tys. Mieszkańców Allepo, to wciąż zmagają się z dylematami dotyczącymi podejmowanego ryzyka i ucieczki z Syrii.
DKF: „Pokot”
W poniedziałek 23 października o godz. 20:00 w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego, pokaz najnowszego filmu Agnieszki Holland "Pokot" z Agnieszką Mandat, Tomaszem Kotem i Andrzejem Grabowskim w rolach głównych. Obraz otrzymał Nagrodę im. Alfreda Bauera na tegorocznym Berlinale.

Oparty na motywach powieści Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości" umarłych "Pokot" opowiada o emerytowanej pani inżynier mieszkającej w małej wsi w Sudetach. Janina Duszejko, wegetarianka i astrolożka, pewnej zimowej nocy znajduje zwłoki sąsiada. Okoliczności jego śmierci są bardzo tajemnicze, bo wokół ciała martwego mężczyzny widać jedynie ślady saren. Wkrótce umierać zaczynają kolejni lokalni notable. Łączy ich jedno - wszyscy byli zapalonymi myśliwymi. Policja nie jest w stanie ruszyć śledztwa z miejscowi notable, więc Janina bierze sprawy w swoje ręce i sama zaczyna badać tropy. Jest pewna, że ktoś zaczął łowy, a zwierzyną stali się miłośnicy polowań.

Scenariusz "Pokotu" reżyserka Agnieszka Holland napisała wspólnie z autorką literackiego pierwowzoru. W rolach głównych zobaczymy Agnieszkę Mandat, Tomasza Kota, Jakuba Gierszała i Andrzeja Grabowskiego.

Tytuł filmu pochodzi od tradycyjnego obrzędu zakończenia polowania zbiorowego, podczas którego składany jest raport o jego przebiegu, ubitej zwierzynie (ułożonej pokotem) oraz ogłasza się, kto został królem polowania.

Film nominowany jest do Złotego Niedźwiedzia podczas tegorocznego MFF w Berlinie, gdzie będzie mieć swoją premierę światową.

Produkcja dofinansowana została ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego. Zdjęcia powstawały m.in. przez 37 dni w Kotlinie Kłodzkiej. 

FKS: „Kwartet”
Filmowy Klub Seniorów zaprasza we wtorek 24 października o godz. 12.00 na pokaz komedii w reżyserii Dustina Hoffmana pt. „Kwartet” o życiu i miłości w społeczności emerytowanych śpiewaków operowych. Doborowej obsadzie brytyjskich aktorów przewodzi dwukrotnie nagrodzona Oscarem Maggie Smith.

„Kwartet” to opowieść o ludziach, którzy są w jesieni swojego życia i wciąż mają wiele do zrobienia. W domu spokojnej starości dla emerytowanych muzyków szykują specjalny występ. Będzie to niepowtarzalny koncert z okazji rocznicy urodzin Giuseppe Verdiego, w którym światowej sławy kwartet wokalny znów zaśpiewa razem. Na scenie spotkają się Jean – ekscentryczna diva, jej pierwszy mąż – Reggie, lubieżny Wilfred oraz roztrzepana Cissy, przedmiot pożądania Wilfreda. Tego wieczoru wyjdą na jaw ich sekrety.
To przewrotna komedia o życiu i miłości w reżyserii Dustina Hoffmana. Prawdziwy popis gry aktorskiej w wykonaniu gwiazdorskiej obsady: laureatki dwóch Oscarów Maggie Smith, jednego z najsłynniejszych brytyjskich komików Billy’ego Connolly’ego, nominowanej do nagrody Akademii Pauline Collins i dwukrotnie nominowanego do Oscara Toma Courtenaya.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama