Zbrodnia w klasztornych murach

Iwona Diakowska | Utworzono: 2017-11-17 21:40
Zbrodnia w klasztornych murach -

Jest 18 grudnia 1934 roku. Komisarz kryminalny Gustav Dewart wypoczywa w Grüssau (Krzeszowie), korzystając z gościny opata benedyktynów. Urlop ma mu pomóc w odzyskaniu sił nadwątlonych rodzinnym dramatem, ale pobyt wśród mnichów zaczyna go męczyć.

Żeby nie robić przykrości opatowi, policjant bierze udział w Dniu Światła, corocznej mszy odprawianej na pamiątkę odnalezienia cudownej ikony Matki Bożej Łaskawej ukrytej przed husytami i odzyskanej w nadprzyrodzonych okolicznościach po 196 latach. Niemal zaraz po nabożeństwie jeden z mnichów zostaje znaleziony martwy w klasztornej toalecie. Kiedy opat prosi swego gościa o dyskretną pomoc, ten traktuje to jako uśmiech losu i odskocznię od monotonii.

Jednak wkrótce mury opactwa stają się świadkami kolejnych zagadkowych zgonów. Gdy miejscowa policja uznaje je za nieszczęśliwe wypadki, Dewart postanawia przeprowadzić własne śledztwo. Nie zdaje sobie przy tym sprawy, że wkrótce przyjdzie mu zmierzyć się nie tylko z tajemniczym sprawcą, ale i własnymi lękami, przed którymi stara się uciec...

Tyle możemy wyczytać na okładce książki "Imię Pani". Jej autorem jest Krzysztof Koziołek, lubuski pisarz świętujący właśnie 10 lat od swojego debiutu. Co skłoniło go do tego, aby akcję kolejnej powieści umiejscowić w Krzeszowie, a właściwie w przedwojennym Grüssau?

– Przede wszystkim niesamowity klimat tego miejsca i jego bogata historia. Od razu, gdy tylko pojawiłem się w Krzeszowie, dostrzegłem jego kryminalny potencjał i zacząłem sobie wyobrażać, co by było, gdyby te mury stały się świadkami zbrodni – mówi Krzysztof Koziołek. – Potem plany zaczęły nabierać konkretów, a ja przyjechałem na jakiś czas do Krzeszowa, aby zbierać materiały do książki. Mogę zdradzić, że jedną z rzeczy, które miały kapitalny wpływ na tło powieści był fakt, że podczas pracy nad "Imieniem Pani" mieszkałem na terenie opactwa, w dawnym domu gościnnym opata – dodaje.

Oficjalna premiera kryminału "Imię Pani" zaplanowana jest na 23 listopada o godz. 18.00, w Mauzoleum Piastów świdnicko-jaworskich przy Bazylice Mniejszej w Krzeszowie. Tego samego dnia książka Krzysztofa Koziołka pojawi się w księgarniach. Patronat nad powieścią objęło Radio Wrocław i Radio Wrocław Kultura.

Więcej informacji o książce można znaleźć na stronie: imiepani.pl. Tam można także obejrzeć filmowy zwiastun.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.